Harry Potter ve daha fazlası!

Harry Potter ve daha fazlası!
Harry Potter demek kimine göre 'çocuk' filmi, kimine göre her devrin 'olmazsa olmaz'ı kimine göreyse "Aman daha önemli şeyler de var." dedirten bir film... Ben "Bu film benim çocukluğum üstüne her devirde de izlerim valla." diyen gruptanım. Annemle her çıkan yeni serisine koşa koşa giderdim. Tabii o sıralar, şimdi bahsedeceğim bazı konular hakkında kafa yormuşluğum yoktur. Gelişine izleyip nedensiz sevmişimdir.
 
Harry Potter serisi asla içi boş, derdi olmayan kitap/film değildir, üstüne tam olarak 'çocuk kitap/filmi' de denilemez. Verdiği mesajlarla, anlatmaya çalıştığı sembolik nüanslarla başka bir kategorinin çok iyi bir yerinde duruyor diyebiliriz.

Harry Potter fantastik bir dünya... Başlı başına hayal dünyanı kamçılayıp,daha ileriye yol almasını sağlıyor. Harry, Hermione, Ron arasındaki müthiş arkadaşlık bağı sadakat duygusunu,dostluk kavramını insanların içinde güzel bir yere işliyor. Filmle ilgili yakın zamanda tesadüfen bazı araştırmalara ve neticelerine denk gelince yazıya dökesim geldi.

İtalya ve İngiltere'de öğrenciler üzerinde deney yapılıyor. Deneyde bir gruba ön yargıyla ilgili bölümler (Draco Malfoy'un safkan büyücü olmayan Hermione'ye ''bulanık'' dediği sahne gibi) okutuluyor. Diğer gruba ise ön yargıyla alakası olmayan bölümler okutularak iki gruptaki çocukların tutumları değerlendiriliyor. Ön yargı ile ilgili bölümler okuyan çocukların azınlıklar ve göçmenler konusundaki tutumlarının iyi yönde ilerlediği görülürken , nötr bölümler okuyan çocukların tutumlarında herhangi bir değişiklik gözlemlenmiyor. 


Yine araştırma sonuçlarında görülüyor ki fantastik edebiyat/film kısacası fantastik dünyalar insanların daha objektif olmalarında pay ediniyor. Çünkü fantastik dünyalarda karşınızda insan gruplarının haricinde devler,cinler,yarı yapılanmış insanlar vb formalize edilmiş 'şey'ler vardır.  Bu da kişilerin politik tutumlarını bir kenara atıp,olaylarda objektif yönünü geliştiriyor.

Empati? Duyarlılık? Kesinlikle bu türün faydalarından... Sahiplerinin zulmünden Harry sayesinde kurtulan ev cini Dobby'yi hatırlayalım!  Hermione'nın ev cinlerinin insanlarla eşit haklara sahip olması gerekliliğini savunuşu... Belki de daha aklımıza gelmeyen birçok şey hakkında mücadele edişleri... 'Sen sadece senden olanı değil, ötekiyi de düşünmelisin' mesajları çocuklara çok güzel veriliyordu.

''Eğer amaçlarımız benzer ve kalplerimiz açıksa,dillerimiz ve yaşam tarzımızdaki farklılıkların bir önemi yok'' gibi güzel replikleri not edilesi Harry Potter'ı izlemiş olanları bir daha izlemeleri konusundaki çabamla, hiç izlememiş olanların kesinlikle bu güzel serüvene ortak olmaları gerektiğini tavsiye ederek yazıyı kapatıyorum.

Şimdiden her iki gruba da iyi seyirler!


Kaynak: Business Insider, Journal of Social Psychology

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER