Survivor: Diskalifiyenin kısa tarihi

Survivor: Diskalifiyenin kısa tarihi
Ah Zafer ah
Survivor’da uzun zamandır herkesin aklına gelen, maalesef Gönüllüler takımının başına geldi. Takım üyeleri Zafer ve Semih arasında çıkan kavganın içerdiği fiziksel şiddet ve ada halkı için yarattığı tehlike sonucu, Zafer diskalifiye oldu. Semih’in geçinmesi kolay bir insan olduğunu kimse söyleyemez, ancak şiddet de elbette kabul edilebilir bir durum asla değil, olmamalı da. Ama tek suçlu Zafer miydi acaba?


Ayrılın gençler

Zafer’in uzun zamandır Semih’e ‘Seni dışarıda bitireceğim’, ‘Ağzın burnun yer değiştirecek’ cümleleri savurması karşısında alınan bir önlem, verilen bir takım uyarılar olmuştur mutlaka, zira Survivor tarihinde şiddet bir ilk değil ve herkes bu konunun öneminin farkında. Nitekim sonunda ‘Neden bana saygısız diyorsun?’ diyerek Semih’in üzerine yürüyen bir Zafer gördük izlediğimiz kadarıyla. Zafer aşırı derecede saf bir yarışmacıydı, birçok açıdan onu Fareler ve İnsanlar’daki Lennie’ye benzetenin sadece ben olmadığıma eminim.

Elini kolunu nereye koyacağını bir türlü bilememesi,  güçlü fiziğine rağmen oyunlarda bir türlü başarılı olamaması, arkadaşlarının Semih’e bulaşmaması konusundaki uyarılarını dikkate almaması ve onunla iletişim kurma konusundaki ısrarı ile kötü kalpli veya bir insanı bilerek incitecek biri olduğu izlenimini vermedi hiç. Belki daha iyi George'lara ihtiyacı vardı adada. Hoş, sonunda Lennie'yi de engelleyebilen birisi olmadığı gibi, Zafer de ne yapacaksa illa ki yapacaktı belki de.


Sen ilk değil, son değilsin

Semih’e gelece olursak; bu onun ilk yaşamını izletme yarışması değil, daha önce yine aynı kanalda Ütopya programında, yaklaşık bir sene kadar izledik onu. Yarışmacılardan Çağlar’ın Semih’e karşı şiddet kullandığı iddiası uzun süre konuşulmuş, Çağlar’ın neden diskalifiye edilmediği bolca tartışılmıştı. Aşırı sakin, ama bir o kadar da kışkırtıcı tavırları ile Semih’in zayıf yanını hissettiği yarışmacılar üzerinde diskalifiye konusunu bir taktik haline getirdiğini söyleyebilir miyiz acaba? 

Özellikle Survivor’ın açlık, sıcak, günlük hayatındaki insanlardan çok uzun süre haber alamamak gibi insanı gerdikçe geren şartları düşünüldüğünde, karşıdaki insanı sana şiddet uygulatacak noktaya tırmandırmak da bir diskalifiye suçu sayılabilir mi?  Fiziksel şiddetin elbette hiçbir mazereti veya kabul edilebilir yanı yok, ama Semih-Zafer kavgası sadece Zafer’in sessizce diskalifiye edilmesi, Semih’in de Ünlüler adasına gönderilmesi ile mi sonuçlanmalıydı? Fiziksel bir şiddetin koştur koştur geldiğini gören, bunu gördükçe de kendi psikolojik şiddetinin dozunu adeta bu gelişi hızlandırmak için arttıran Semih’in de en azından bir uyarı, bu hallerini tekrarlamaması konusunda bir ihtar almış olmasını umardım. Belki almıştır elbette, ama bunun hepimizin göreceği bir şekilde olmasını isterdim.


Şok olanlarda bu hafta

Semih'in adalarına geçtiğini duyunca Ünlüler takımının girdiklerini çaktırmak istemedikleri depresyonun ne kadar tatlı olduğunu ayrı bir yazıda detaylıca yazacağım elbette, ama ilk etapta Atakan'ın haberi alkışlarla karşılamasının yanında, Nagihan'ın hislerini ifade edecek kelime bulamaması bile, 'Gerçek Survivor şimdi başlıyor' dediğimiz anın geldiğini gösterdi, deyip geçmek isterim.


Pascal kalp ben

Survivor’da daha önce de Sahra-Berna kavgası sonunda Berna’nın, Pascal Nouma-Nihat kavgası yüzünden Pascal Nouma’nın diskalifiye edilmelerini izlemiştik. Özellikle Sahra-Berna kavgasında, Sahra’nın tıpkı Semih gibi aşırı sözlü baskısı, karşısındakini diskalifiye ettirme yönünde yoğun bir çabası vardı. Bu da bir yarışma taktiği olabilir elbette, ama etikliği tartışılır. Pascal Nouma, Survivor tarihindeki en favori yarışmacıdır diyerek sözlerime bir son verir, herkese şiddetin her türünden uzak günler dilerim.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER