Bir kurbağa, bir domuz, az entrika, bol müzik ve perde!

Bir kurbağa, bir domuz, az entrika, bol müzik ve perde!
24 Eylül The Muppet Şov'un yaratıcısı 1990 yılında 54 yaşındayken aramızdan ayrılan Jim Henson'ın 78. doğum günü olacaktı. Onun anısına ve yarattığı The Muppet Show'un kişisel tarihimdeki etkisi sebebi ile bu yazıyı kaleme almak istedim. Önce The Muppet Show hakkında kısa bir bilgilendirme yapacağım. Daha sonrasında bu şov benim için neden önemli ve neden en azından yılda bir kere hatırlanmalı onu anlatmaya çalışacağım.

Jim Henson ve yarattığı şahane kuklalar.


Jim Henson kuklacı ve film yapımcısıdır. Yarattığı The Muppet Show'da Kermit'i de seslendiren kendisidir. Show, 1976 yılında İngiltere'de prömiyer yapmış, 100'den fazla ülkede ilgi görmüş uluslararası bir şova dönüşmüştür. Muppet diye anılan kuklaların hikayelerini anlatan ve pek çok insanın hatıralarından çıkmayacak dünyanın en başarılı komedi şovlarından biridir. Jim Henson ve ekibi tarafından, Susam Sokağı’nın başarısı üzerine sadece kuklalardan oluşan bir şov hazırlanmak istenmiştir. İlk bölümü Muppet Valentine Show’dan sonra şovun şekli değiştirilmiş ve haftalık bölümler halinde yayınlanmaya başlanmıştır.

Kimler kimler konuk olmadı ki? İşte onlardan biri Steve Martin


Muppet Sahnesi’nde geçen şovun temel kurgusu şöyledir: Kermit muppetlardan oluşan bir orkestranın şefidir. Her hafta insan bir konuk şova çağrılır. Kermit gösteriden önce orkestrayı ve sahneyi idare etmeye çalışırken, tabi ki sorunlar eksik olmaz. Bir yandan konukları rahatlatmaya çalışırken bir yandan da sahne arkasında yaşanan aksiliklerle uğraşır. Jim Henson’a göre bu insan konuk, muppetların dünyası ile izleyici arasında bir köprü görevi görmüş ve izleyiciyi şova bağlayabilmeye yardım etmiştir.

Bazı bölümlerde bu konuklar özel karakterlerden, süper kahramanlardan oluşurdu. Örneğin, Christopher Reeve’in Süperman’i, Lynda Carter’ın Wonder Woman’ı gibi. Bazı durumlarda da konuklar kendi yarattıkları karakterler olarak şovda yer aldı. Örneğin, Peter Sellers Pembe Panter film serisindeki Şef Müfettiş Clouseau olarak yer alırken; Gilda Radner Emily Litella olarak şova dahil olmuştur.

Miss Piggy uzayı da karıştırırsa.


En utulmaz şovlarından biri de 417. Bölümünde Star Wars (Yıldız Savaşları) filminin karakterlerinin kendileri olarak yer aldığı uzay operası sahnelenmesi olmuştur. Luke Skywalker’a hayat veren Mark Hamill hem Luke Skywalker olarak hem de Luke’un kuzeni Mark olarak şova eşlik etmiştir.

Kermit o kadar ünlü oldu ve sevildi ki reklamlarda bile oynadı.

En aşık kukla.

The Muppet Şov'un ana karakteri Susam Sokağı’nda da yer alan kurbağa Kermit’tir. Kermit, orkestranın şefi, orkestranın divası Miss Piggy’e aşıktır. Miss Piggy de aşıktır ancak belli etmez.

ZeyKer'den önce onlar vardı.

Onlar öpüşürken kamera hep sabit (Anlayana!)

şimdilerde evlilik programlarında göründükleri söyleniyor.


Şovun açılışında ve zaman zaman ara sahnelerde karşımıza çıkan ve her şeyi eleştiren iki unutulmaz ihtiyar ise Statler & Waldorf’tur.

Statler: Biliyor musun, bu show çok daha mükemmel hale getirilebilir.
Waldorf: Nasıl?
Statler: Tamamen yayından kaldırarak.


Her bölüm, enstrümantal bir performans ile The Muppet Şov jenerik müziğinin Muppet orkestrası tarafından sahnelenmesi ve ardından Statler ve Waldorf’un gecenin son esprisini yapıp kahkaha atmaları ile biterdi. Bazı akşamlar iki ihtiyar yerine diğer muppetlar balkonda yer alır ve kapanışı onlar yaparlardı.1978 yılındaki Emmy ÖdülTöreni'nden

Şovun büyük çoğunluğunda kuklaların performanslarını sağlayanlar ise Jim Henson, Frank Oz, Jerry Nelson, Richard Hunt, Dave Goelz, Steve Whitmire, Louise Gold, Kathy Mullen, Eren Ozker, John Lovelady idi.

The Muppet Show hakkında her türlü bilgiye Muppet Wiki'den ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER