Safiye Sultan'ı neden bu kadar çok sevdik?

Safiye Sultan'ı neden bu kadar çok sevdik?
O bir giydiğini bir daha giymeyen, sabahları kahvesini içmeden güne başlamayan, peşinde onlarca hizmetkârı koşturan, tacından kaftanının işlemelerine kadar her detayını modaya çeviren, usta bir kariyer sahibi, devlete karşı kendi devletini kuran, her cümlesinde “biz” vurgusuyla lafını sokmayı eksik etmeyen, her şeyin en iyisini bilen bir sultan. Şüphesiz Muhteşem Yüzyıl tarihinin de en orijinal karakterlerinden biri Safiye Sultan…

Günümüzde artık zirveye ulaşmış Batı hayranlığının tarihteki ilk atışını, ilk vuruşunu onda görüyoruz. Osmanlı Devleti’nde Müslüman bir valide sultan olmasına rağmen Batı hayranlığını saklayamayan, üstüne bunu vurgulayan ve bununla gurur duyan bir Osmanlı kadını… Günümüzde halk tarafından çizilen, benimsenen Osmanlı Kadını motifine tamamen ters düşmesine rağmen, aslında bir Türk kadının olabileceği en makul, en doğal ve en gerçekçi hali… Bu yüzden üzerinde Elizabeth kaftanları, dilinde “biz” sözcüğü eksik olmasa da ve artık “mitoloji” olarak halk nazarında kabullenen sultanlara tamamen ters düşse de, tam bir Türk kadını olarak en sinsi entrikaları yapıp yine de duygusunu yitirmeyen ve “annelik” figüründen feragat etmeden mücadele eden bir kadın, adeta Osmanlı’nın Firdevs Yöreoğlu’su.

Dikkat ettim de, nerede Kösem konuşulsa, hangi forumda, platform da Muhteşem Yüzyıl Kösem muhabbetleri dönse, farkında olmadan kimsenin Kösem’in değil de Safiye’nin dedikodusunu yaptığını görüyorum: “Aaaa, Safiye şunu yapmış.” “Safiye Sultan ona şu cevabı vermiş.” “Safiye Sultan şu kaftanı giymiş, çok yakışmış.” “Safiye Sultan şu tacı takmış, şu rengi giymiş.”… İzleyici nazarında bir baktım ki Safiye Sultan olmuş gözde, hem de çok hızlı bir şekilde. İlk bölümlerde böyle bir heyecan, böyle bir tutku yokken; şimdi Safiyeciler salmış dört bir yanı.

Bununla da yetinmeyip Muhteşem Yüzyıl Kösem’in Arap hayranlarının muhabbetlerine bir bakayım dedim, bir de ne göreyim. Safiye’ye af buyur tanrıça muamelesi göstermesinler mi? Perşembe günü geldi mi, sosyal medyada birden ürüyor bu Safiyeciler, hayran oldukları kadın gibi karanlıkta yapıyorlar işlerini. Kösem’e alttan alta laf sokup “Safiye Sultan’la oyun olmaz” mesajını veriyorlar. Valla ne diyeyim, ben de oturdum, üşenmeden “Safiye Sultan’ı neden bu kadar çok sevdik” maddelerini sıraladım teker teker:
 
 
 
Yazı devam ediyor...
 
 
 
 
 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER