Game of Thrones: 6. sezondan neler olacak?

Game of Thrones: 6. sezondan neler olacak?
Ömrümüz beklemekle geçiyor. Başka dünyaların hikâyelerine kapılıp kaldığımızda, her ne kadar ismen ve cismen “fantastik” olarak adlandırılsalar da o dünyaların bize ne kadar benzediğine, bizim “gerçek” olarak yaşadığımız dünyayla tıpatıp aynı olduğuna şahidiz; sadece üstüne böğürtlen sosu gibi dökülen gerçeküstü öğelerle başka tatlar alarak sindirmemizi sağlayan kalorisi bol bir dondurmalı tatlı olarak önümüze servis ediliyor; farkında mıyız, bilmiyorum.

Büyüler, devler, Ak Gezenler, ejderhalar… Hepsi aslında bizim dünyamızın bir gerçeği ama sadece farklı bir boyutla süslenmişler. Bu nedenle Game of Thrones’u bu kadar seviyoruz çünkü “fantastik” adı altında olmasına rağmen bizi çok doğru anlatan ve dünyanın var olan gerçeğini tamamen kurgu olduğu için istediği taşlamaları yaparak anlatan; derinine indiğimizde insanoğlunun güç tutkusunu ve güce ulaşırken feda edilen duyguları fantastik ögelerle süsleyen orijinal bir düzlem. Sansür, engel yok; her şey gerçek ve her şey cesurca. Tüm dünyada yıllarca tartışılan “Sanat sanat için mi, yoksa toplum için mi" sorusuna en güzel cevabı veriyor belki de. Hem toplumu bu kadar doğru anlatan, hem de anlatırken bu kadar özgür ve bireysel olan başka bir sanat eseri var mı?

Gelelim altıncı sezona. Sayılı günler hızlıca akıp giderken, teaserdan önce Game of Thrones’un altıncı sezonuna dair belli başlı karakterlerin fotoğrafları Entertainment Weekly'ye özel olarak yayınlandı. Öncelikle, diziyi izlemenin yanı sıra çok büyük bir de kitap okuyucusu olarak bu sene daha da heyecanlıyım çünkü Game of Thrones’u ilk defa hiçbir şey bilmeden izleyeceğim. Diziye kitapları hatmettikten sonra başladığımdan her sezon çizilen resimleri önceden biliyor ve her ne kadar da hikaye özellikle üçüncü sezon itibariyle Buz ve Ateşin Şarkısı evreninden neredeyse tamamen farklılaşsa da önemli olayları ve sonuçlarının farkındalığıyla izliyor ve Kızıl Düğün gibi aşırı trajik sahnelerde bile kitapta olduğu kadar etkilenemiyordum. Şimdi her şeyden uzak, hiçbir şey bilmeden izlemek benim için daha heyecanlı bir durum olacak, hayırlısı.Yazı devam ediyor...

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER