American Sniper, Moviemax Premier'de ekrana geliyor

American Sniper, Moviemax Premier'de ekrana geliyor
Clint Eastwood'un geçen sene büyük ses geçiren savaş filmi "American Sniper"  (Keskin Nişancı) gerçek hikayesi, Bradley Cooper'ın insan üstü performansı ve altı daldaki Oscar adaylığıyla etkileyici bir yapım. Bu başarılı film 10 Ocak pazar günü saat 21.00'de Digiturk ekranlarında olacak.

Clint Eastwood bundan önce iki savaş filmiyle türe çok önemli katkılar yapmıştı. İkileme olarak çektiği ve II. Dünya Savaşı'na önce Amerikalıların sonra da Japonların gözünden baktığı "Flags of Out Fathers" ve "Letters from Iwo Jima" 2006 yılında gösterime girdiklerinde büyük ses getirmişti. Fakat American Sniper'la usta yönetmen onlardan da fazla gürültü koparmayı başardı. Film sadece Eastwood'un kariyerinin en çok iş yapan filmi olmakla kalmadı, yüksek hasılat elde eden savaş filmleri arasında da Saving Rrivate Ryan'ı tahtından indirerek bir numaraya oturdu. Peki geçen sene sinemalarımızda izlediğimiz American Sniper ne anlatıyordu?

Film Amerika'nın Irak işgalinde görev yapmış ünlü keskin nişancı Chris Kyle'ın gerçek öyküsünü onun kaleme aldığı kitaptan uyarlayarak aktarıyordu. Chris'le ilk kez sıradan bir Teksaslı genç olarak tanışıyoruz. Bir gün televizyonda 11 Eylül saldırılarında harabeye dönen İkiz Kuleler'in görüntülerini izliyor. Milliyetçilik duygularının kabardığı o an bir şeyler yapmak gerektiğini düşünüyor ve çok geçmeden orduya yazılıyor. Kısa sürede orduda keskin nişancılığıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Ne var ki, savaş pratiğinin sandığı gibi olmadığını cepheye adım atar atmaz anlıyor. Vereceği anlık kararlar küçük bir çocuğun hayatını olduğu kadar, kendini, onlarca silah arkadaşınınkini de derinden etkiliyor. Bununla birlikte psikolojisi de artık geri dönülmez bir noktaya gelme yolunca ilerliyor. Artık ne zaman izin alıp ülkesine, Amerika'ya dönse sivil hayata alışması giderek daha zor hale geliyor.

Geçen sene en iyi film de dahil altı dalda Oscar adaylığı kazanan ve ses kurgusu dalında ödüle kavuşan "American Sniper"ın öne çıkan özelliği Eastwood'un özenli rejisi ve Bradley Cooper'ın Başarılı Chris Kyle kompozisyonu. Çatışma sahneleri ve gerilimli anların gerçekliği de filme ilgiyi arttıran unsurlar arasında.

Bradley Cooper'ın Başarısı

Son dönemde parmak ısırtan performansıyla öne çıkan Bradley Cooper burada da döktürüyor.
Bradley Cooper sempatik yüzüyle kadınların başını döndüredursun, kıa sürede sergilediği performansıyla "tatlı çocuk" imajını "iyi oyuncu"ya çevirmeyi başardı. American Sniper'daki kompoziyonu ise ona bir Oscar adaylığı getirdi ki, bu onun arka arkaya üçüncü kez bu kategoride aday olmasını sağladı. Sinema tarihinde üç yıl üst üste bu kategoride aday olmuş yalnızca dokuz isim vardı. Cooper onuncu oldu. Tabii Cooper'a göre iyi performansında Clint Eastwood'un payı da az değilmiş. Ona göre, çekimler esnasında kameranın yanı başında duran ve oyuncularla epeyce içli dışlı bir yönetmen olarak Eastwood'un Cooper'a yol gösterciliği aktöre hayli yardımcı olmuş.

American Sniper 10 Ocak pazar günü saat 21.00'de Moviemax Premier'de ekrana geliyor.

Kaynak: Digiturk e-dergi


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER