Yeter: Ama bu puzzle'ın parçaları eksik dostum?

Yeter: Ama bu puzzle'ın parçaları eksik dostum?
Pelin Karahan uzun zamandır uzak kaldığı ekrana ‘Yeter’ dizisiyle geri döndü. Karadayı'da çok başarılı bir performans çıkardıktan sonra ekran ömrü kısa süren Reaksiyon'da görünüp kaybolan Yurdaer Okur da Yeter'in baş köşesinde, arızalı cerrah Yekta rolünde. ATV bu yeni dizisini seyircisiyle buluşturmak için 31 Aralık Perşembe’yi yani yılbaşı akşamını seçti. Bu hem riskli hem de iddialı bir seçimdi. Halbuki seyircinin yılbaşı akşamında tercihinin bir dram dizisinden ziyade eğlenceli programlardan yana olacağı daha en başından belliydi.
 
Acun Ilıcalı ise gayet akıllıca bir tercih yapıp 'O Ses Türkiye'nin sahnesine ünlü oyuncuları davet etmişti. Kimler yoktu ki; Erkan Can, Ezgi Mola, Leyla Tanlar, Alina Boz, Aras Bulut İynemli, Gürkan Uygun, Tümer Metin, Emre Kınay, Barış Falay, Bülent Parlak, Zafer Algöz, Hidayet Türkoğlu, Hande Subaşı, Aslı Enver, Burcu Kıratlı, Seda Bakan hatta ve hatta Turabi bile vardı. Sohbet, muhabbet gırla gitti, espriler havada uçuştu. Fazlasıyla güldüren, eğlendiren bir ‘O Ses Türkiye’ izledik. Bu kadar sevilen isim bir araya gelmişken, üstelik de bu isimlerin hepsi de asıl işleri olmadığı halde mikrofonu ellerine alınca programın ‘yılbaşı’ akşamında zirveye yerleşmemesi gibi bir sonuç beklenemezdi. Yerleşti de zaten. Hem de sağlam bir izlenme oranıyla.
 
Dolayısıyla garanti reytingleri olan diziler bile o akşam hatta ayın ilk günlerinde yeni bölümlerini yayına koymamışken, Atv’nin yeni bir dizi için başlangıç tarihi olarak ‘yılbaşını’ seçmesi yanlış tercihten başka bir şey değildi. Eğer dizinin o tarihte yayına çıkmasının özel bir gerekçesi yoksa. Hani yayın tarihi sözleşmelerle bağlanmışsa filan...
 
Gelelim diziye. Ertesi gün yayınlanan ilk bölümü izlediğimde tanıtımlarda bahsedilen o ‘masal gibi başlayan aşk hikayesi’ni maalesef bulamadım. Hatta Yekta ve Aylin aşkının nasıl başladığını bile anlayamadım. Yağmurlu bir sahnenin ardına eklenen piknik masası ve hemen sonrasında gelen bir garip evlenme teklifiyle Yekta ve Aylin’in ‘masal gibi başlayan aşkı’ sadece beş dakikaya sığdırılmıştı. Keşke gerçekten ‘çarpıcı’ bir aşk hikayesi izleyebilseydik de seyirci olarak ‘Vay be!’ diyebilseydik. Yekta’nın sağlam pabuç olmadığını yaptığı sözde ‘evlenme teklifi’nde ‘Ben senin kocan olacağım!’ dediğinde anladık da en azından Aylin’in Yekta’ya büyük bir aşk duyduğuna inanabilseydik.
 
Aylin’in geçmiş hayatına ait büyük bir travması olsaydı mesela. Büyük bir boşluktayken, çaresiz kaldığı bir anda Yekta’nın aşkıyla tutunsaydı umutlarına yeniden. Gözünde ve kalbinde Yekta’yı öyle bir yere koysaydı ki kocasının gerçek yüzünü gördüğünde seyirciyi vuracak bir ‘hayal kırıklığı’ yaşasaydı. Aklıyla kalbinin arasına sıkışsaydı. Tam Yekta’dan nefret edeceği anda öyle bir şey olsaydı ki batsaydı kaçmak için yaptığı kağıttan gemileri. Biz Aylin’i Yekta’ya aşıkken göremedik ki nefretine inanalım. Biz Aylin’i bir anda ikinci çocuğuna hamileyken ve kocasının karşısında sürekli eziklenirken gördük.
 
Hadi buna da tamam diyelim. Koca psikopatın önde gideni çıktı ve kadıncağız da "birinci çocuğu bu adama kurban verdim bari ikinciyi kurtarayım" dedi. Yekta fazlaca zeki bir karakter. Ünlü bir beyin cerrahı. Adam Amerika’ya gideceğim diye yola çıkıyor. Tesadüf bu ya Aylin’in de o gün sancısı tutuyor. Gidip doğuruyor. İki arkadaşının da yardımıyla Aylin, Yekta’ya bebeğin öldüğünü söylüyor. Her şeyden şüphelenen Yekta bu durumdan şüphelenmiyor ve bu yalana anında inanıyor. Yahu adam hem karısının hamileliğini an ve an takip ediyor hem de ödüllü bir cerrah. Bir otopsi, bir dna testi istemez mi? Ne bileyim doğumu yaptıran doktoru sorularıyla terletmez mi? O hastaneyi oradakilerin başına yıkmaz mı? Kolay değil adam çocuğunu kaybetmiş.
 
Bebek, Aylin'in ağabeyi ve yengesine verildi. Sonra birden aradan beş sene geçti ve günümüze gelindi. Aylin beş sene boyunca neredeyse her gün evden çıkıp çıkıp kızını görmeye gider ama Yekta yine şüphelenmez. Bu arada ilk sahnelerde Aylin’i üniversitede görüyoruz ama sonra bunun esamesi okunmuyor. Okulu bitirdi mi, bitirmedi mi? Yekta ona nasıl ‘çalışmak senin neyine? Evinin kadını çocuklarının anası olacaksın!’ dedi, bilmiyoruz.
 
Aylin hikayenin başında güçlü bir karakter olup, Yekta’nın takıntılarıyla silikleşip kendi olmaktan çıksaydı bunu anlayabilirdim. Yekta bana ‘senin kocan olacağım’ demiş olsa arkama bakmadan kaçar giderdim de Aylin’e hoş gelmiş olacak ki yüzüğü takıverdi parmağına. Peki ya evlendikleri gece Yekta’nın söyledikleri? E sen kendini ‘bana itaat et ey köle!’ diyen bir adamın kollarına atarsan o evlilikten de çok bir şey beklemeyeceksin.
 
Dizinin bölüm özetinde "Aylin’e tüm bu karmaşanın ortasında yardım eden gençlik aşkı Uras olacaktır" yazıyor. Yalnız benim gördüğüm kadarıyla Uras’ın dünyadan haberi yok. Çünkü bölüm boyunca "Aylin’e ne olmuş? Söylesenize Aylin’e ne olmuş?’ diye dolaşıp durdu. Neyse, durun bakalım acelemiz yok. Önümüzdeki bölümlerde Uras da bizimle beraber Aylin’e ne olduğunu öğrenecektir diye tahmin ediyorum. Anlayacağınız bana göre Yeter'in hikayesi pek çok parçası kaybolmuş bir puzzle gibi...
 
İşin ilginç yanı ben Aylin ve Yekta’nın hikayesinden çok Wilma Elles’in canlandırdığı İdil’in Yekta ile olan hikayesini merak ettim. Dizilerde karakterlerin hikayeleri arasındaki dengelerin çok önemli olduğuna inanıyorum. Eğer yan karakterlere baş karakterden daha iddialı bir hikaye yazılırsa genel hikayenin ‘inandırıcılık’ anlamında temelinden sarsıldığını düşünüyorum. Bakınız, Paramparça'da Dilara'nın hikayesinin star olması gibi...
 
Yeter'in ilk bölümü bu hafta her gün tekrar yayınlandı ve iyi sonuçlar aldı. Biliyorsunuz, perşembe akşamının banko işi yıllardır Kurtlar Vadisi Pusu. Bu hafta Fox Tv’nin iddialı dizisi ‘Kördüğüm’ ilk bölümüyle ekranda olacak. Fragmanlardan anladığımız kadarıyla Muhteşem Yüzyıl Kösem'de, Beren Saat- Hülya Avşar sahneleri ile çatışmanın zirvesi yaşanacak. Show Tv'de haftalardır kanalı sırtında taşıyan Asla Vazgeçmem var. Yani ‘Yeter’in karşısında oldukça güçlü rakipleri var. Bu rakipler karşısında ne kadar şansı olacağını ise izleyip göreceğiz. Ancak Yeter, rakip kanalların yayına sürdüğü milyon dolarlık yapımları listede yakalar hatta geçerse o zaman şapkamızı önümüze koyup, düşünmenin zamanı gelmiş demektir. 
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER