Sherlock’tan gelen açüklama!

Sherlock’tan gelen açüklama!

Sherlock özel bölümü ile ekrana geldi. Evet, yine beyin orgazmı yaşatan bir bölümdü. Her ayrıntısı yine bir sürü gizem ve bu gizemi çözmemizi sağlayacak ipuçları ile doluydu. Gönül isterdi ki bölümü didik didik edelim. Bölümün son dakikalarına kadar, ayrıntılı yazmaya o kadar istekliydim ki heyecandan kalp çarpıntısı ile izledim. Ancak son dakika gelen açüklama (mansplaining) iştahımı kesti.

Açüklama ya da İngilizce karşılığı mansplaining ne olduğunu uzun uzun anlatmayacağım. Onun için kelimeye tıklamanız ve açıklamasını bulmanız yeterli.

Bu açüklama yalnızca benim dikkatimi çeken bir olay değil. Yayınlandığı gün, dünyadaki pek çok farklı seyirciyi de rahatsız eden bir durum idi. Örneğin aşağıdaki tweetler bunun birer kanıtı.

 Irkçılık ve feminizmi bir tutmak?


 "Feminizmin, Sherlock'un kadın hakları hareketini KKK stili katil bir kadınlar kulübü olarak yeniden yorumlamasını hoş karşılayacağını pek sanmıyorum."


Bu bölüm çözülmesi gereken gizemli olay Abominable Bride (Korkunç Gelin) idi. Sherlock ve Watson, kocasını öldürmek için kendine sahte bir ölüm planlayan Emilia Ricoletti’nin ölümünü inceledi. İşlenen ilk cinayetten sonra, hayalet bir gelin tarafından pek çok erkek kopya cinayete kurban gitti. En sonunda Sherlock cinayetleri çözdü. Bir grup katili eski bir kilisede ayin yaparken buldu. Her biri Ku Klux Klan’ı andıran şekilde mor başlıklar giyiyorlardı. Her birinin farklı kadınlar olduğu ortaya çıktı.

 Sherlock açüklama yaparken.

Detektif Sherlock, ince bir şekilde bu cinayetlerin ardında süfrajet hareketinin olduğunu ima etti. Detektif, erkeklerin ne kadar korkunç olduklarından bahsederken, kadınlara kızgın olmaları konusunda ne kadar haklı olduklarını açıkladı. Dahası, aldatılmış hissetmeye hakları olduğunu söyledi (tasdikledi-açükladı). Üstelik bir kere bile kadınlara gerçekten neler hissettiklerini açıklama şansı vermedi. Bu kadınlara rehberlik eden bir Sherlock! Bu gerçekten gerekli miydi? Feminizm hakkında böylesi bir konuşma, bir grup erkek tarafından yazılırsa böyle oluyor demek ki.

 "Sherlock feminizm mi açükluyor?"


 "Çok fazla açüklama."

Sahne o kadar rahatsız ediciydi ki Benedict Cumberbatch’ın etkileyici aksanı bile beni cezbetmedi. Ku Klax Klan gibi ırkçı bir hareket ile kadın hareketini bir tutmak? Mor başlıkların göndermesi Kırmızı Başlıklı Kız'a değildi herhalde! Bunu nasıl anlamamız gerekiyor acaba? Kadın hareketi dedğimiz şey erkek ırkına karşı yapılmış ırkçı bir hakaret mi? Yüce erkek ırkına karşı kadın hareketi çok yanlış mı yapıyor? Onları aşağılıyor mu?

Diğer sayfada devam edelim ^.^BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER