Haftalık reyting analizi: Empire, Supergirl ve diğerleri

Haftalık reyting analizi: Empire, Supergirl ve diğerleri

2015’in sonlarına yaklaştığımız şu günlerde artık Amerikan televizyonlarının durakladığı döneme giriyoruz. Şükran Günü, Noel, Yılbaşı darken çok sevdiğimiz diziler birer birer tatile çıkacak, Ocak-Şubat dönemlerinde de aramıza dönecek. Sezonun ikinci yarısında dizilerin kaderleri belirlenmeye başlayacak. İşte o zaman bu reyting yazıları da daha entrika ve daha heyecan dolu olacak, garanti veriyorum. 

Pazar günlerini futbol yayınları ve kablolu kanalların The Walking Dead gibi iddialı dizileri parsellerdi. Bu hafta bir de American Music Awards devreye girdi. Reyting savaşları kızışmışken Fox komedileri çok hasar almadan çıkmayı başardı ancak The Good Wife artık 1 demo puanının altını da gördüğüne göre kanalın bir çıkış planı yapmaya başlamasının vakti geldi. Zaten daha önce de demiştim, dizi eski büyüsünü geçen sene kaybetti, henüz geri yakalayabilmiş değil. Efsaneyi fazla zedelemeden gitme vaktini iyi belirlemek lazım.

Pazartesi günü tüm diziler kendi ritmlerini oluşturmuş gibiler. Kanallar bu dizileri ya bu şekilde kabullenecek (Supergirl gibi), ya da sessiz sedasız eritip bitirecek (Minority Report gibi). Agents of S.H.I.E.L.D. başlayıp ilk sezonda reytingleri düşerken herkes büyük bir hit olması beklenen diziye sövmüş, dev bir hayalkırıklığı olduğunu söylemişti. En azından 1.5 demo puanı noktalarına gelmesi epey vakit almıştı. Ne yazık ki Supergirl bu noktaya 4 bölümde gelmeyi başardı ve sezonun en büyük hayalkırıklığı olmayı biraz daha garantiledi. Bu kadar büyük bir pazarlama kampanyası ve hayran beklentisi ancak bu kadar fos çıkabilirdi. Hala dizinin devamı ihtimali var, yok değil. Ama dizinin içeriği o kadar boş, tonu o kadar hafif ki her hafta aynı şeyi izlediğim hissiyatıyla daha ne kadar devam edebilirim bilmiyorum. Sanırım seyirci de aynı fikirde.

Chicago Med ikinci haftasında da sevindirici bir sonuç alarak ilk hafta başarısının prömiyer şişkinliği olmadığını gösterdi. Salı gününün üzücü tablosu Fox reytinglerindeydi. Tüm dizileri 1 demo puanının altındaydı. Sezonun ikinci yarısında prototip değiştiğinde sorunun dizilerde mi yoksa kanalın kendisinde mi olduğunu anlayacağız. Seyirci Salı akşamları Fox izlememeyi alışkanlık haline getirmiş de olabilir ne yazık ki. Zira Scream Queens saçmalığı bir yana, Grandfathered ve özellikle de The Grinder fena diziler değiller. Fox geçtiğimiz günlerde artık yayın akşamı sonuçlarını dikkate almayacağını ve kullanmayacağını açıklamış, izlenme alışkanlıklarının değişmesinin ardından Live+3, Live+7 gibi diğer izlemeleri de hesaba katarak daha sağlıklı rakamlara ulaşan sonuçları önemseyeceğini belirtmişti. Tüm kanallar reytingleri kabul edilemez noktalara geldiğinde bu yöntemi benimseyecek, Fox şimdiden yolu açmış oldu. Böylece internetten izleyenler, DVR’a kaydedip kendi dilediği zamanda bölümü tüketenler havada kaybolmayacak, dizinin değerine değer katmış olacak. Tabii bu değişiklik Fox reytingleri gülünecek duruma düşmeden gelseydi iyiydi ya, neyse.

Çarşamba günü artık Şükran Günü’nün etkisi hissedilmeye başlamıştı. Seyirci televizyondan uzak bir akşam geçirmiş olacak ki Empire bile tarihinin en düşük sonucunu aldı. Sonuç yine de çok iyi gerçi, endişeye gerek yok. Yayınlandığı saat diliminin zayıflığını fırsat bilen Code Black bir tık yükselse de şimdilik sevinmek için erken, birkaç bölüm sonucu daha görmemiz gerekiyor.

Şükran Günü’nde kanallar tekrar bölümlerle ekranı doldururken CBS The Big Bang Theory dışındaki dizilerinin yeni bölümlerini yayınlamaya karar verdi. Bunun arkasında hem rakiplerin ortadan kaybolmasının getireceği boşluk, hem de sezona geç başlayan bu dizilerin bir şekilde bölümlerini eritmeleri gerektiği gerçeği vardı. Sonuç hiç de fena olmadı diyebiliriz, diziler darbe almadan kendi ortalamalarında geceyi tamamladılar.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER