Tarihi karakterler

Tarihi karakterler

Böyle detaycı bir dönem dizisinde tarihi karakterleri izleyicinin hayal gücüne bırakmak olmazdı. Tabii bu bir riskti; hem cast ekibi için hem de tarihsel bir karakteri canlandırmanın zorluklarını yaşayacak olan oyuncular için. Ama altından başarıyla kalktılar.

Bu önemli rollerden bazıları:

Hüseyin Avni Danyal – Adnan Menderes

Kendisi hakkında bilgi vermeyeceğim, şunu söylesem yeterli olur sanırım; Hatırla Sevgili'de Adnan Menderes'e çok başarılı hayat verdiği için mi yoksa birbirlerine çok benzedikleri için mi bilemiyorum ama uzun yıllar boyunca Hüseyin Avni Danyal'ı, Adnan Menderes sanmıştım. Beni aydınlattığı için ortaokul tarih hocama buradan tekrar teşekkür ediyorum.

Hüseyin Avni Danyal, Adnan Menderes'i canlandıran ilk oyuncudur. 


Savaş Dinçel – İsmet İnönü

1994 yılında yayınlanan Kurtuluş dizisindeki ve 1998 yapımı Cumhuriyet filmindeki oyunculuğuyla ve fiziksel benzerliğiyle İsmet İnönü deyince akla gelen ilk isim olan usta oyuncu Savaş Dinçel, Hatırla Sevgili'de de İsmet İnönü'ye üçüncü kez hayat vermiştir.

2007 yılında kaybettiğimiz üstadı saygıyla anıyoruz.


Barış Koçak – Deniz Gezmiş

Fiziksel olarak Deniz Gezmiş'e aşırı benzerliğiyle kendisinden söz ettirmiş, daha sonra yayınlanan tüm dönem dizilerinde ''Kadroya dahil oldu, olacak.'' dedikodularına adı karışmış fakat Hatırla Sevgili'den sonra yer aldığı dizi-filmlerde beklenen parlamayı yapamamıştır bir türlü. ''Ben eskiden sağ düşünceliydim, rolüm bana çok şey kattı; artık solcu olmam gibi mesela.'' sözlerine bakacak olursak; bu dizi, her anlamda Barış Koçak için bir dönüm noktası olmuştur.


Saygın Soysal – Recep Tayyip Erdoğan

Kırık Kanatlar kadrosunda yer aldıktan sonra Hatırla Sevgili'ye dahil olan bir başka oyuncu. Recep Tayyip Erdoğan'ın gençliğini canlandırmasıyla oynayabileceği en ilginç rollerden birine imza atmıştır. Çıtasını hep yükseltmiş, parlamaya devam etmiştir. Asi, Muhteşem Yüzyıl gibi dizilerde rol almış ve şu sıralar Kara Para Aşk'taki Metin karakteriyle son dönemin en parlayan oyuncularından biridir.


Tolga Güleç – Necdet Adalı

Hatırla Sevgili'de 12 Eylül Darbesi'nde idam edilen Necdet Adalı'ya tekrar hayat vererek adını duyurmuştur. Bu konuk oyunculuktan sonra keşfedilip Öyle Bir Geçer Zaman Ki'de de solcu bir hukuk öğrencisi olan Ahmet'i canlandırmıştır. Şimdilerde dönem dizilerinden sıyrılmış, TRT'de yayınlanan Hayat Ağacı dizisnde yer almaktadır.


Murat Eken – THKP-C Yusuf Küpeli

Çok Güzel Hareketler Bunlar'dan tanıdığımız BKM oyuncularından olan Murat Eken de Hatırla Sevgili'de konuk oyuncu olarak yer almış, THKP-C'den Yusuf Küpeli'yi canlandırmıştır. 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER