İşte Benim Stilim All Star: Kuşlar gitti, gıdık gitti ama kavga baki!

İşte Benim Stilim All Star: Kuşlar gitti, gıdık gitti ama kavga baki!
Gözetlemeli reality yarışma programlarının Survivor kadar olmasa da en azından ilk sezonunda yeri göğü inletmiş, yuva bozmuş, ilişki bitirmiş, ancak bölündükten sonra eski gücünü kaybetmiş türü "İşte benim Stilim" bir rüya takımı toplayarak "All Star" ekiyle Tv8 ekranında başladı. Çok şükür! İlk sezon tam anlamıyla bir "quilty pleasure" idi. Yasak elma diyelim. O dalından sarkan sulu sulu elmaları yemek ister hatta yersiniz ama yediğinizi de bütün obadan saklarsınız. Aynen öyle oldu. Reytingler zirve yaptığı halde ne ofis sohbetlerinde ne de altın günlerinde kolay kolay itiraf edilemedi 'severek izliyoruz' denilemedi. Hep eleştirildi. Hep eleştirildi. Küçümsendi ama deli gibi de izlendi.

Nihayet yapımcı gözüyle olabilecek en ekonomik üretim şekli; bütün sezonların (elde sadece üç sezon var) 'En İyi' olanlarını toplayıp Best Of formuna getirip yayına sürmekti. Sürdüler. İşte Benim Stilim All Star hafta içi her gün öğlen kuşağımıza geldi kuruldu. Şimdi diğer kanallar düşünsün diyeceğim ama ilk program bütün formüller eksiksiz olarak uygulandığı halde helvanın kıvamı pek tutmadı. Programın iddiası 'Türkiye'nin En Tarz Kadını' ünvanını para eşliğinde dağıtmak. Bu arada canlı yayında bizzat kendi ağzından öğrendik ki son kazanan Tarz Kraliçesi Zennube lakaplı Emel Özkızıltaş henüz ikramiyesini almamış. (Konuyu uzatmıyorum)

Program diğer üç sezonda olduğu gibi İvana Sert, Kemal Doğulu ve Nur Yerlitaş'ın (Nurella) ana jüri olduğu, Öykü Serter'in sunumuyla ekrana geliyor. Kulis arkasında yarışmacıları hazırlayan Uğurkan Erez de baki ve eğer kural değişikliği final jürisini kapsamıyorsa hafta sonu düzenlenecek eleme gecelerinde 'ünlü' konuk jüri ile Uğurkan Erez de masaya oturacak. Stüdyoya limuzinle gelip, karizma giriş yapan tüm zamanların en tarz kadınları ise; Özden Cerrahoğlu, Aycan ve Nurcan Şencan, Çiğdem Çelik, Ezgi Ünal, Emel Özkızıltaş, Ayşenur Balcı, Tuğçe Ergişi, Nazlı Kayaaslan, Ayşegül Doğan, Gülşah Yılmaz, Gizem Güler, Ezgi Baylar, Nihal Candan ve Maria Surina arasından seçilecek. Özlem Özden yok. Bence doğru karar. Aman sonradan kurala uydurup geri getirmek isterlerse kabul etmesin.

Yarışmada bazı kural değişiklikleri var. Kuralların bir kısmını Öykü Hanım'ın defalarca tekrar ettiği üzere yolda öğreneceğiz ama şimdilik açıklananlar şöyle: Konsept verilmesi ve her yarışmacının kıyafetini bir hikaye ile desteklemesi yasalar gereği. (Malumunuz geçmişte bir format-isim tartışması yaşanmıştı) Her yarışmacı jüri tarafından 10 puan üzerinden değerlendiriliyor ve yarışmacının kostüm maliyeti kanaat notunu etkiliyor. Örneğin bir yarışmacıyı hiç tarz bulmasalar da ekonomik davrandığı için 5 puan verebiliyorlar. 5'in üstü ne kadar tarz olduğunuzu, altı ise hem rüküş hem de müsrif olduğunuzu işaret ediyor. Bölüm sonunda en düşük puanı alan üç yarışmacı jürinin karşısına geçiyor. Jüri bir nev-i kurtarma mülakatı yapıyor. En kötü giyinen yarışmacıya ise "üzgün surat" rozeti veriyorlar. Aynı yarışmacı o hafta içinde bu rozetten iki tane alırsa doğrudan elemeye kalıyor. Kuş ölüyor anlayacağın beybi... Haftanın kazananı ise finale gidene kadar haftalarca tam (aklımda yanlış kalmadıysa) 10bin lira ile ödüllendiriliyor. Diyelim üç seans kazandınız elde var 30 bin lira ama o parayı kim bilir ne zaman tahsil edeceksiniz, orası pek net değil.

Yarışmanın değişmeyen tek kuralı seviye düşürmek serbest! Eski sezonlardan çatışma tecrübesi yaşayan yarışmacılar ilk günden birbirini hırpalamaya, kafa göz dalmaya başladılar, kaldı ki vtr'lerden gördüğümüz kadarıyla Nurella'yı bile ağlattılar. Yarışmacıların ilk günden itişmeye başlaması beklenmedik bir durum değildi çünkü hepsi biribirini izlemiş ya da zaten aynı dönemde yarışmışlar. Birbirlerinin zaaflarına hakimler. Kim nasıl ağlatılır çok iyi biliyorlar. Bu karmaşa arasında favorilerim, "Bana ancak duayenler rüküş diyebilir" diyerek gecenin çıkışını yapan Gizem Güler, Zennube lakaplı Emel Özkızıltaş ve "kuşlar gitti, gıdık gitti" diyerek estetik operasyon geçirdiğini meşrebince yedi düvele ilan eden son duygusal Nur Yerlitaş. (Çene altında çok büyük iz kalmış Nur Hanım, zamanla geçecek mi?)

İlk bölüm yeterince gergin, kavgalı, itişmeli kakışmalı geçti. Ancak İşte Benim Stilim All Star; yeni sezonu total'de 1.80 reyting/ 6.40 share ile açtı. AB'de ise 1.97 reyting /7.58 share alarak 5. oldu. Reklam verenin ilgisine mazhar olan reyting kategorisi olarak ünlenen 20 plus ABC1'de ise 2.14 reyting/ 7.60 share alarak 6. oldu. Eh, bunların henüz ısınma turları olduğunu dikkate alırsak Allah bin bereket versin. Bakalım, kış seyircisi yuvaya dönünce izlenme oranları nasıl etkilenecek. İlk bölümü kaçırdım diye de üzülmeyin hala gece yarısı ya da sabaha karşı tekrarları yayınlanıyor.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER