CH:OS:EN: Sen katil değilsin!

CH:OS:EN: Sen katil değilsin!
The Box, The Game ve The Most Dangerous Game gibi filmleri izlediyseniz aslında bu dizinin hikâyesi ve kurgusu hakkında az da olsa bir fikriniz oluşabilir. Ama izlemediyseniz diye ayrıntılı anlatmaya çalışacağım.

Dizinin ilk bölümü bize Milo Ventimiglia’nun karakteri olan Ian Mitchell’i tanıtıyor. Ian Mitchell bir koca, bir baba ve başarılı bir avukattır. Bir sabah kapısında nereden geldiğini bilmediği gizemli bir kutu bulur. Kutunun içerisinde bir fotoğraf ve bir silah vardır. Ve üç gün içerisinde bir yabancıyı öldürmesi istenir. Sıradan bir insanı bir katile çevirecek gizemli bir “oyun”un içine dahil edilmiştir.

Ian Mitchell'ı Heroes’da  severek izlediğimiz Milo Ventimiglia tarafından canlandırılıyor. Heroes’dan sonra Milo Ventimiglia’yı bu kadar başarılı bir performansla ekranda yeniden görmek gerçekten iyi geldi.Öyleki bazı sahnelerde birlikte çığlık attık. Bazı bölümlerde seçimlerine isyan ettim.

Kim dost, kim düşman bulabilir misin ?

CH:OS:EN ilk sezonu toplamda 120 dakika, altı bölümden oluşan bir dizi. Yanlış yazmadım birinci sezonu sadece 120 dakikadan oluşuyor. O nedenle, yerli dizilere alışık bünyeler için başlarda alerji yapabiliyor.

Her bölüm sadece 20 dakika. İlk bölümü izlemek için oturdum ve bir sezonu izleyip, bitirdim. Çünkü her bölüm “acaba bu nasıl bir oyun?” diye meraklandırdığı için sizi bir sonraki bölüme itiyor. Acaba bu “oyun” ahlaki bir ikilem oyunu mu? Yoksa sadece birilerinin intikamı mı? 

Dizi "Hayır, sen katil değilsin!" cümlesi ile açılıyor. Bir sezon boyunca, dizi bize bu cümlenin çoğu zaman ne kadar anlamsız kaldığını gösteriyor. Çünkü istemesek de (ya da seçimlerimizle zaten istemiş oluyoruz) şartlar bazen size ummadığınız şeyler yaptırabilir.

Dizinin kısa zamanla kurgulanmış bölümleri, size kendi teorinizi yaratmanız için çok az yer bırakıyor. Bu nedenle diğer bölüme hemen başlayabiliyorsunuz. Bunun bir başka nedeni ise dizinin yönetmeninin sizi neon ışıkları ile aydınlatılmış karanlık Los Angeles sokaklarında dolaştırmayı başarabiliyor olması.

Ian ailesini ve kendisi korumaya çalışırken kendini “öl ya da öldür” konumunda buluyor. Watchers denilen gizli bir grup tarafından bu “öl ya da öldür” oyununa seçilen (chosen) başkaları da bulunmakta. Bu nedenle gizemli kutuyu alan sadece Ian değil. Dizinin yönetmeni sayesinde aslında biz de Watchers tarafından seçilmiş (chosen) insanlar olarak oyuna dahil oluyoruz.

Nicky Whelan Ian’nın eşini canlandırırken Chad Michael Murray ise oyundaki diğer oyunculardan birini canlandırıyor.

Bu gizemli oyunun nasıl sonlanacağını ve bu oyunun en başından ne olduğunu anlamak için bence dizi izlenir. Çünkü her bölüm gizem ve merak uyandırmakla kalmıyor, başarılı performanslarla sizi içine de dahil ediyor. Bakalım bu oyunda sizin seçimleriniz neler olacak? 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER