Zaman, ne zaman değişir?: Tunnel

Zaman, ne zaman değişir?: Tunnel
Şükür kavuşturana! Tüm işlerini özellikle takip ettiğim, K-Drama dünyasının en yetenekli aktörlerinden biri olduğunu düşündüğüm Choi Jin Hyuk, OCN için hazırlanan Tunnel dizisiyle ekranlara döndü. Fantastik-aksiyon-dram türündeki dizi için gün saydım. İlk bölümünü üç; ikinci bölümünü iki kez izleyip sonunda ilk bakış yazacak doluluğa ulaştığımı düşünüyorum. Tabii ki her zaman olduğu gibi ilk önce künye;
 
Yönetmen: Shin Yong Hwi, Kim Kyung Chul, Kim Sung Min
Senaryo: Lee Eun Mi
Oyuncular: Choi Jin Hyuk, Yoon Hyun Min, Lee Yoo Young, Jo Hee Bong, Kim Byung Chul
Kanal: OCN
Bölüm Sayısı: 16
Tür: Fantastik, polisiye, aksiyon, dram
Yayınlanacağı Tarihler: 25 Mart 2017 – 14 Mayıs 2017

***
 
Tunnel, olayların gelişmesiyle zamanda otuz yıllık bir yolculuk yapan dedektif Park Gwang Ho’nun (Choi Jin Hyuk) sırlarla dolu hikayesini anlatıyor. Bu hikâye içerisinde Park Gwang Ho, 1986 yılında öldürdüğü kadınları numaralandıran bir seri katilin peşindeyken kendisini 2016 yılında bulur. Nasıl olduğunu anlamadan bu seri cinayetler, tam da katilin numaralandırdığı gibi kaldığı yerden devam eder. Bu süreçte 2016’nın modern dedektifi Kim Sun Jae (Yoon Hyun Min) ve suçlu psikolojisi üzerine çalışan Shin Jae Yi (Lee Yoo Yong) Park Gwang Ho’ya eşlik eder. Halbuki 1986 yılında Park Gwang Ho ortadan kaybolduğunda bedeni dahi bulunamamıştır. 
 
Zamanda yolculuk yapmak Michael J. Fox ve Christopher Lloyd’un başrollerini paylaştığı Geleceğe Dönüş serisi ile büyüyen her bireyin hayalidir ve ben de onlardan biriyim. Gel gelelim Tunnel da işler sanılandan çok daha karışık. Çünkü ortada 1986 yılında kaybolduğunda bedeni bulunamayan bir Park Gwang Ho, bir seri katil ve birden çok cinayet var. Aslında hafıza kaybetme/geçmişi ya da nereden geldiğini hatırlayamama durumları K-Dramaların şanındandır. Ancak Tunnel dizisinde işleri biraz daha karıştırarak zaten arşta olan çıtayı alıp Venüs’e dikmişler.
 
Bu yazı bir “İlk Bakış” yorumu ancak bu yazıyı yazdığım tarih itibariyle dizinin sekizinci bölümü yayınlandı.  İzlediğim sekiz bölüm boyunca Kim Sun Jae ve Park Gwang Ho arasında kurulan çatışmaya gerçekten izlenmeye değer. Dürüst olmak gerekirse Shin Jae Yi’ye hala hikâyenin neresinde görmem gerektiği ile ilgili kafamda sorular var. Shin Jae Yi’yi aşırı soğuk bir karakter olarak zihnimde kodlamış olabilirim. Ya da bu durum ince elenip sıkı dokunmuş bir hikâyenin cilvesi de olabilir. Ekibin “Yok öyle sekiz bölümde ne olacağını anlamak. Biraz beyin jimnastiği yapın.” dediğini duyar gibiyim. İşler karışık, hikaye zor, tünel uzun, karakterler çetin! Hal böyle oluna zaman değiştiren Park Gwang Ho’nun 2016’ya uyum sağlama çabaları bu kadar karmaşanın içinde izleyenlere nefes aldıracak nitelikte. (Biz bile hala arada cep telefonuna bakıp “Bu ne yaa?!” diyoruz, bir de Park Gwang Ho’yu düşünün. ^^)
 
Yukarıda da belirttiğim gibi Tunnel dizisinin ilk bölümünü üç; ikinci bölümünü ise iki kere izledim. Özellikle ilk bölüm, gelecekte olacakları kaçırmamak adına özel bir bölüm ve temeli sağlam atmak lazımdı. Park Gwang Ho’nun eşiyle tanışmasından tutunda, çalışma arkadaşlarıyla oluşturduğu arkadaşlıklar kafası yeterinde karışık olan Park Gwang Ho’yu anlamak için önemli olduğunu düşünüyorum.
 
Tunnel dizisini bir bütün olarak düşünürsek sadece hikayesi değil rejisi ve oyunculukları da diziyi tadından yenmez bir hale getirmiş. Dediğim gibi Choi Jin Hyuk (her türlü) beğenerek izlediğim oyunculardan biridir. Yeri ayrı ve özeldir. Yoon Hyun Min (The Good Wife, Beautiful Mind) ise Kim Sun Jae karakteri ile naçizane nezdimde bambaşka bir yere geldi. Bu da bu işin cilvesi. O kadar izlersiniz, izlersiniz. Sonra birden “Bu oyuncu bu kadar yetenekli miydi? Daha önce neden keşfedememiştim.” dersiniz.
 
Tunnel dizisinin reji, senaryosu ve açtığını vizyon için tüm ekibine ise ayrı bir teşekkür paragrafı açmak istiyorum. Bildiğiniz gibi en genel başlığı ile “zaman içinde yer değiştirme/zamanda yolculuk” hikayesi yazmak için sadece sağlam bir yaratıcılık ve hayal gücü yetmez. En azından olan biteni sağlam bir temele oturtabilmek için biraz fizik, belki biraz da parapsikoloji bilmek gerekir. Lisede öğrendiğimiz E = mc² ‘den çok daha fazlasına ihtiyaç var. Hal bu kadar bilimsel, bilgiye ulaşmak bu kadar kolayken, izleyiciyi ekran için hazırlanan kurgu dünyaya inandırmak ayrı bir emektir. Tüm ekibin aklına, fikrine, emeğine sağlık!
 
Rekabet eşittir kalite. KBS, SBS, MBC gibi ulusal kanalların yanında CJ E&M Corporation grubuna ait olan OCN kanalı başrollerini Jang Hyuk ve Lee Ha Na’nın paylaştığı Voice dizinin hemen ardından Tunnel dizisini yayına soktu. AGB Nielsen Ratings sistemine göre dizinin aldığı reyting oranı ise %5,17. Bu kablolu bir kanalda yayınlanan bir dizi için çok çok iyi bir rakam. Hani bizde olsa (Ranini’nin ifadesiyle) “Kanaldakiler şu an halay çekiyordur!” deriz. Bu da Tunnel’ın başarısı!
 
***

Özetle; Tunnel, bir bütün olarak baktığımda uzun süredir izlediğim en nitelikli işler listeme ilk sıradan girdi. (Tunnel’dan önce orada geçtiğimiz haftalarda final yapan ve SBS'te yayınlanan Defendant vardı.) Şimdiden bittiğinde bir tur daha izleme planlarına başladım bile. Özellikle fantastik, gerilim, polisiye sevenlerin kaçırmaması gereken bir iş olarak K-Drama dünyasında yer alacağına eminim.
 
Şimdiden izleyecek herkese iyi seyirler diler; tanıtımı hemen aşağıya bırakırım.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER