Efsanenin geri dönüşü: The Legend Of The Blue Sea

Efsanenin geri dönüşü: The Legend Of The Blue Sea
Sizce denizkızları gerçekten var mı? Yani arada haberlerde izlediğimiz “Denizkızı karaya vurdu!” ya da “Binlerce yıllık bu fosiller denizkızı mı?” haberlerine mutlaka denk gelmişsinizdir. Ya da… Denizkızları mitolojik birer karakterden mi ibaret? Peki, ya masallar? Hani biz masallara, mucizelere inanıyoruz ya denizkızlarına da inanmamız gerekir mi?
 
Sorular bu kadar derinken hepimizi karaya çıkmaya davet ediyorum. Çünkü karada 16 Kasım 2016 tarihinde, Güney Kore’nin SBS kanalında ekrana gelmeye başlayan The Legend Of The Blue Sea var.
 
***
 
Yönetmen: Jin Hyeok
Senaryo: Park Ji Eun
Oyuncular: Jun Ji Hyun, Lee Min Ho
Kanal: SBS
Bölüm Sayısı: 20
Tür: Fantastik, romantik, komedi
Yayınladığı Tarihler: 16 Kasım 2016 – 19 Ocak 2017
 
Türkiye seyircisi olarak kendi kanallarımızda “fantastik” türde yayınlanan hikayelere pek alışık olduğumuzu söyleyemeyiz, değil mi? Bu eksikliğimizi yurtdışı kaynaklardan kapatıyor olmamız ise sevindirici. Bunu, canımız, Koreli kardeşlerimizin elinden izliyor olmamız daha da sevindirici. Bugüne kadar izlediğim fantastik türündeki en iyi Kore dizisi Hyde, Jekyll and Me’ydi. Ancak The Legend Of The Blue Sea öyle bir geldi ki… Zaten ilk bölümün reytinglerinden de bunu anlıyoruz. 2016 yılının adından en çok söz ettiren dizisi Descendants of the Sun’ın ilk bölüm reyting oranı %14.3 iken The Legend Of The Blue Sea dizinin ilk bölüm reytingi %16.4’ü yakalamış. (Rakamlar da gösteriyor ki insanlar Lee Min Ho’yu özlemiş. ^^)
 
The Legend Of The Blue Sea dizisinin konusu yeryüzünde hayatta kalan son denizkızı Sim Chung (Jun Ji Hyun) ile on parmağında on marifet bir dolandırıcı olan Heo Joon Jae (Lee Min Ho)’nin karşılaşması ile başlıyor. Gangsterdir, başa çıkılır. Zamanında açılan yaralar bir şekilde kapatılır. O da önemli değil. Ama ayak üstü bin tane sihirbazlıklarla milleti dolandıran Heo Joon Jae’nin, denizkızı olan Sim Chung’a âşık olması, Sim Chung’ın suyun üzerindeki hayata Heo Joon Jae ile tutunması hepsinden ama hepsinden daha güzel ve eğlenceli. Çünkü masallara ve mucizelere inanmak. <3
 
Mutluluğun nereden, nasıl, ne zaman geleceğini asla bilemeyiz. Bazen, birileri hayatımıza öyle bir dokunurlar ki nereden geldiğimizi, nereye gittiğimizi şaşırır kalırız. Görünen o ki Heo Joon Jae’nin de feleğinin şaşmasını hep beraber izleyeceğiz. Yukarıda Lee Min Ho için açtığım parantezi biraz büyütmek istiyorum. Lee Min Ho’yu yetenekli ve çalışkan buluyorum. The Heirs dizisinden sonra ben de herkes gibi Lee Min Ho’nun televizyon ekranlarına nasıl bir rolle döneceğini merak ediyordum. City Hunter, Faith, The Heirs dizilerinde birbirinden farklı karakterlerdeydi. Acaba o karakterin izinden mi gidecekti yoksa insanları yepyeni bir karaktere mi inandıracaktı? Tabii ki ikinci alternatifi seçmesine çok sevindim.
 
The Legend Of The Blue Sea’nin açılışına gelecek olursam: Bazen öyle diziler, filmler izliyoruz ki konuya girmesi bile bölümlerce sürebiliyor. Dizileri, filmleri geçtim. “Bu lafı buradan nasıl bağlayacağım, konuyu nasıl açacağım?” diye hiç mi düşünmediniz? Hal böyle olunca özellikle Kore dizilerinde “İlk Bakış” yorumu yazmak ya da diziye devam etmek için ikinci bölümün de bitmesini bekliyorum. “Ya ilk bölüm dertlerini tam anlatamadılarsa?” Bu noktada The Legend Of The Blue Sea dizisine sarılmak istediğim diziler listesine bir numaradan giriyor. Çünkü The Legend Of The Blue Sea dizinin ilk bölümü bittiğinde acısız bir şekilde neyi, nasıl izleyeceğimi, neyi takip etmem gerektiğini, yerleştirilmiş ufak detayları aklımın bir köşesine not edebilmiştim. Bu durumu, ilerleyen bölümlerden daha da zevk alacağımın sinyali olarak düşünüyorum. Zira fantastik hikayeli romantik komedilerde beynimin yerden yere vurulmasından pek hoşlanmıyorum. Küçük ipuçlarıyla hikâyeyi takip etmek, romantizmin tadına varırken, kahkahalarla gülmek tek beklentim.
 
Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz, derler. The Legend Of The Blue Sea dizisinin senaristinin Park Ji Eun’ın My Love From The Star dizisinin de senaristi olduğunu hatırlayacak olursak bizleri çok keyfi bölümlerin beklediğini de hissediyorum. Resmen sihirli parmaklar. Yönetmen Jin Hyeok’u adını ise yine SBS kanalında yayınlanan Master’s Sun ve City Hunter dizilerinden hatırlıyoruz. Birbirleriyle çalışmaya alışmış insanların beraber daha güzel işler çıkaracağın düşündüğüm için kendimi Park Ji Eun ve Jin Hyeok’un güvenli kollarına bırakıyorum arkadaşlar!
 
Özetle; The Legend Of The Blue Sea bugünlerde yaşadığım fantastik romantik komedi eksikliğimi misliyle tatmin edecek oyuncu kadrosu, hikâye ve rejiye sahip. Ocak 2017’ye kadar The Legend Of The Blue Sea’deyim. Siz ge gelin derim! ; )
 
İzleyecek olan herkese de şimdiden iyi seyirler! Spoiler'lı bir video ile tanıtımı hemen aşağıya bırakıyorum!^^
 


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER