Romantic Doctor, Teacher Kim: Okulda öğrenilenin çok daha fazlası!

Romantic Doctor, Teacher Kim: Okulda öğrenilenin çok daha fazlası!
Sizce doktor olmak nedir? Hasta olan birisine ilaç vermek ya da onu ameliyata almak mı? Kolunu alçıya almak ya da manik-depresif hallerini tedavi etmek mi? Mesleki açıdan baktığımızda tüm bu ve bunun gibi soruların cevabı evet! Peki, insanların hayatlarında yaptıkları mucizeler? Bedenimize ve aklımıza yaptıkları dokunuşlarla ruhlarımızın en arka sıralarında oturan hislerimize verdikleri ilhamlar?
 
Doktorlar hakkındaki bu düşünce tarzını geliştirdiğimden bu yana (Bu tarzı geliştirmek 2 sene boyunca, kendi bedenimde 5, annemde 1, babamda 2 ameliyata mal oldu.) doktorlara karşı olan tutumum değişti. Onlardan kaçmak ya da korkmaktan ziyade onlarla arkadaş oldum. O gün bugündür de medikal dramalar kendiliğinden hayatıma girdi. Grey's Anatomy’den Türkiye uyarlaması Doktorlar’a; ER’dan Nip/Tuck’a, Kore dünyasından ise Emergency Couple’dan son aylarda SBS kanalında ekrana gelen Doctors’a kadar birçoğunu sabrım ve midemin elverdiği kadarıyla takip etmeye çalıştım ve çalışıyorum. Çünkü başkalarının hayatına dokunan doktorların hayatlarını merak ediyorum. Muayenehanede oturup “Bakalım bugün ne yapacak bizimki?” diye izlemeyeceğime göre yine kendimi ekran başında buldum. İşte yepyeni bir Kore dizisi geliyor: Romantic Doctor, Teacher Kim.
  
Yönetmen: Yu In Sik
Senaryo: Kang Eun Kyung
Oyuncular: Han Suk Kyu, Yoo Yeon Seok, Seo Hyun Jin
Kanal: SBS
Bölüm Sayısı: 20
Tür: Medikal drama, melodram
Yayınladığı Tarihler: 7 Kasım 2016 – 10 Ocak 2017
 
***
 
Açık konuşmak gerekirse ilk bölüm boyunca “Nerede bu Doktor Kim?” diye bakındım durdum. Allah Allah bir şey mi kaçırdım deyip, bölümü on dakikada hızlı bir şekilde taradım. Çoğu Kore dizisinde olduğu gibi bu Romantic Doctor, Teacher Kim’de de olayların ve karakterlerin yerli yerine oturması için ikinci bölümü beklemem gerektiğini unutmuşum. Öyle ki birinci bölümün ilk dakikasından itibaren, melodram türündeki bu dizide sürekli hastane içi romantik işler peşinde koştum. Ama ikinci bölümün ikinci yarısına geldiğimde kendimi Yoo Yeon Seok’un canlandırdığı Dr. Kang Dong Joo ile Han Suk Kyu’nun canlandırdığı Dr. Kim arasındaki “ilk görüşte çatışmada” buldum. Evet, şu an tam karşımda, sağ gösterip sol vurmaya hazırlanan senaristler ile güzel çatışma noktalarını en uygun şekilde sunan bir reji var.
 
Ekranlarda izlediğimiz çatışmalarda kendi değer yargılarımız, kültürümüz, eğitimimiz vb. birçok kriter tarafımızı belirlemede bize yardımcı oluyor. Hepsini geçtim, keyfim ve kahyası var, yetmez mi? Romantic Doctor, Teacher Kim dizisinde ise Dr. Kang Dong Joo ile Dr. Kim arasında yaratılmak istenilen çatışma, tuhaf bir şekilde tarafını seçtirtmiyor. Olay örgüsünün, ikinci bölümden sonra daha net anlaşıldığı dizide Kang Dong Joo’yu ekranda gördüğüm ilk saniyeden itibaren kendimi “Daha öğrenecek çok şeyin var!” derken yakaladım. Buna tahmin, öz sezi hatta bazılarınız klişe bile diyebilir ama gerçekten öyle.

Romantic Doctor, Teacher Kim
dizisiyle ilgili edindiğim bir diğer izlenim ise Dr. Kim gibi adamların sayı olarak çok az ve hayatlarımızdaki varlıklarının çok kısıtlı olması. Nedenini şöyle açıklayayım: Bazı insanlar vardır, sizi bilerek bir yerden aşağı bırakır, sırf gıcıklığa, size zarar vermek için. Siz yere düşersiniz. O ise sizinle dalga geçer, aciziyetinizi davulla zurnayla yedi cihana duyurur. Gel gelelim yine sizi bilerek bir yerden aşağı bırakan insanlar vardır. Yere düştüğünde daha yüksek yerlere zıplamanız için elinden geleni yapar. Yaşadıklarınızdan, hatalarınızdan ders çıkartmanız, zaman geçtikçe en iyisi olmanız gerektiğini en mütevazi bir şekilde ifade eder. Dr. Kim’in de bende uyandırdığı izlenim birkaç cümle önce bahsettiğim ikinci türe daha yakın. Yani Kang Dong Joo ile karşı karşıya gözükse de onu en yükseğe çıkaracak tüm hayat tecrübeleri Dr. Kim’de mevcut gibi duruyor. İnsan aşk ile zaten bir şekilde kavruluyor, ondan kaçış yok da… Böyle bir hayat kılavuzu büyük şans! Bakalım Kang Dong Joo bu fırsatın farkına varıp en iyi şekilde değerlendirebilecek mi? Ayrıca, "Hand of God" olarak anılan Dr. Kim nasıl pişti, bunu da öğrenmek isterim!
 
İlk iki bölümden anladığım kadarıyla Kang Dong Joo’nun derdi sadece Dr. Kim de olmayacak. Çocukluğundan getirdiği travmatik hikayesi, doktor olma motivasyonu ve Seo Hyun Jin’in canlandırdığı Yoon Seo Jung ile yaşaması muhtemel aşk da Dong Joo’yu zorlayacak gibi duruyor. Dong Joo, okul sıralarından öğrendiğinden çok daha fazlasını öğrenecek, o kesin! Dr. Kang Dong Joo, yanındayız, Fighting! ^^
 
Hastane hikayeleriyle barışık olduğumu yukarıda uzun uzun anlattım. Ama bu demek değildir ki her yer kan olsun, tıp öğrencileri gibi kesikli, neşterli ameliyatlar izleyelim. Romantic Doctor, Teacher Kim’i izlerken kendimi en çok kanlı sahneleri zorladım. “Iy kın tıtır bini.” gibi bir çıkıştan bahsetmiyorum. Hani düşünün, benim gibi ameliyata, kana alışık olan birine bile çok geldi. Bunun birçok nedeni olabilir aslında. Türkiye televizyonlarında yayınlanan dizilerde kanın gösterilmemesi (mozaiklenmesi vs.) ya da hastanede geçen gider dizilerde bu kadar gözüme batmamış olmasından dolayıdır belki, bilemiyorum. Ama bu diziyi izleme motivasyonum bu kadar yüksekken üç-beş sahne için missss gibi hikâyeyi harcamayacağım.
 
***
 
Özetle; Romantic Doctor, Teacher Kim, hastane hikayelerini sevenlerin, merak ve ilgiyle izleyeceğini düşündüğüm bir dizi olmuş. Ben ise pazartesi ve salı akşamları ekrana gelen bu diziyi kendi hayatları ve insanların hayatlarında nasıl mucizeler yarattığını daha iyi anlamak için yakından takip edeceğim.
 
İzleyecek olan herkese de şimdiden iyi seyirler! Tanıtımı hemen aşağıda!

Romantic Doctor, Teacher Kim
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER