Kahraman mı, kötü mü, yoksa her ikisi mi?

Kahraman mı, kötü mü, yoksa her ikisi mi?
-- Dikkat spoiler içeriyor olabilir--

DC Comics
’in ünlü çizgi roman serisi Hellblazer’dan uyarlanan ve dedektif John Constantine’in hikayesini anlatan Constantine NBC ekranlarına gelecek. Dizinin yaratıcısı, Dexter ve The Mentalist'in de yaratıcısı olan Daniel Cerone. Sinemada Keanu Reeves'in bedeninde izlediğimiz Constantine rolünü bu kez İngiliz oyuncu Matt Ryan canlandırıyor. Dizinin ilk bölümünde yer alan Liv karakterini Lucy Griffiths canlandırıyor. Ancak pilot döneminin olası kararlarından biriyle yapımcılar oyuncuyla yollarını ayırdılar. İkinci bölüm itibariyle diziye çizgi romanda da yer alan Zed Martin (Angelice Celaya) karakteri dahil olacak.

Sarışınların diğer adı beladır.

Filmi ve çizgi romanı bilmeyenler, karakteri tanımayanlar için söyleyelim, Constantine bir ruh kovucu, şeytan çıkarıcı. İnsanlara musallat olan şeytanlarla mücadele ediyor. Yaşadığı büyük bir başarısızlık sonrası kendini suçladığı için bir süre bu işlerden çekilse de eski bir dostunun kızı olan Liv’in şeytanlar tarafından öldürüleceği haberini alınca oyuna yeniden dahil olmak zorunda kalıyor.

Sigarasız Constantine çıplak kalır.

Pilot bölüm ister istemez diziyi Keanu Reeves’in başrolünde olduğu 2005 yapımı aynı adlı film ile karşılaştırmamıza neden oldu. Açık söylemek gerekirse tanıtım videoları yayınlanmaya başladığı andan itibaren aklımda bu karşılaştırma var idi. Hali hazırda hafızalarımızda John Constantine karakterine bence cuk oturmuş Keanu Reeves varken, dizi nasıl bir dünya ortaya koyacaktı? Bana soracak olursanız da Constantine dizisi, film ve çizgi roman arasında kalmış. İlk bölümde henüz Keanu Reeves performansını geçebilmiş değil.

Keanu Reeves’li Constantine daha soğuk, ruhsuz ve karizmatik bir Constantine idi. Dizideki Constantine ise sarkastik bir tip. Sorunlu bir karakter olduğu ilk bölümden verilebilmiş ama şeytanlarla mücadele eden birine göre “canlı” bir karakter Matt Ryan’ın Constantine'i. Karakterin bir başka eksiği ise sigara (sigara içmek sağlığa zararlı ve kötü bir alışkanlık, özendirmek için yazmıyorum). John Constantine denilince akla sigara ve Zippo çakmak gelir. Dizide Zippo çakmak kullanılıyor ama karakterin olmazsa olmazı sigara yok. Üstelik Supernatural dizisindeki cool ve yakışıklı meleğe aşina olan benim gibi insanlar için dizideki “koruyucu melek” Manny karakteri ne ihtişamlı, ne de karizmatik geldi.

Şeytanlar ve melekler varsa,medyum da olmalı.

Pilot bölüm çok hareketliydi. Çok hızlı geçişler, çok fazla olay vardı. Karakterlerden tadımlık hikayeler aldık. Ortada dizinin omurga hikayesi ne olacak sorunsalı var? Constantine’in kafasına taktığı olaydaki Astra’nın ruhunu kurtarmak mı? Kendi ruhunu kurtarmak mı? Yoksa Zed Martin’in yardımı ile dünyayı şeytanlara karşı savunmak mı? Pilot bölümde Zed Martin karakteri sadece çizimleri ile var. İlerleyen bölümlerde doğaüstü güçleri olan ve bunun farkında olan bir karakter olarak karşımıza çıkacak. Dizinin ilerleyen bölümlerinin daha kasvetli, sert ve gizemli bir atmosferi olması lazım. Aksi takdirde katilleri şeytanlar olan bir CSI dizisi gibi olacak diye korkuyorum.

Keanu'daki karizma yok ise ellerimdeki alevler ile yakarım.

Dizinin en başarılı noktası kostümleri, Şimdilik en zayıf halkası ise şeytanlar konusunda yaratıcı olmayışı. John Constantine’in trençkotu, kravatı, Zipposu ve yaratılan tarz iyiydi. Liv karakteri için yaratılan tarz ve makyaj da yerinde idi. Onun dışında kullanılan mekanlar Constantine’in ruhuna uygun mekanlardı. Liv’in yaşadığı daire, gökdelenin çatısı, Liv’i sakladıkları taş ev...

Pilot bölümü izlerken aklıma şu soru takıldı: Hali hazırda 2005 yapımı film varken, artı benzer bir temayı işleyen Supernatural gibi fenomen bir dizi varken Constantine izlenir mi? Bu soruya şöyle cevap verilebilir: Tüm bu film ve dizilere aşina değilseniz, bu tarz doğaüstü olaylar, şeytanlar, melekler, büyücüler gibi konulara meraklı iseniz Constantine ilk bölümden sizi gerim gerim gerebilir ve heyecan yaratabilir. Dizi, içerisinde bolca korkutucu sahneler barındırıyor. O anlamda başarılı bir ilk bölümdü. Dizinin birinci sezonu tamamlayabilmesi için Constantine karakteri başta olmak üzere ana karakterler üzerinden içsel çatışmaları, değişimleri, dönüşümleri, tereddütleri, pişmanlıkları daha derinden işlemesi gerekli. İkinci bölümüne de bir şans verip daha sonra yeniden düşünülmeli.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER