Mutluluk mevsimi

Mutluluk mevsimi
Ayaz, Öykü ve arkadaşlarının renkli, komik ve çekici aşk hikayesi yeni sezona belki kirazsız ama bolca heyecanla girdi. Dizi her hafta yeni bir bölümle bize kan davalarından, eski geleneklerden, uygun davranışlardan, alından öpmelerden ve tüm önemsiz yenge ve teyze karakterlerinden uzak ve neşeli bir hayat üzerine Türk bakış açısını gösteriyor. Sade bir hikaye. Sıradan bir kız yakışıklı ve zengin bir adamla tanışır, ondan nefret eder. Adam ona hemen aşık olur, onun için çılgınca şeyler yapar ve kız da onu zamanla sevmeye başlar. Tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi, değil mi?

Belki de bu yüzden, hepimiz hikayede kendimizi bulabildiğimiz için dizi Türkiye sınırları dışında da büyük bir hayran kitlesi kazandı. Özellikle de Balkan bölgesi, Bosna, Sırbistan, Hırvatistan ve çevredeki ülkelerde... Geleceği hakkında hayaller kuran kız da, geçmişi özleyen her kadın da karakterlerle empati kurabilir. Kendim adına söyleyebilirim ki, bu büyüleyici hikaye zihnimde özel bir yer edindi ve oradan yakın zamanda çıkacak gibi de durmuyor.

Osmanlı İmparatorluğu altında bir arada olduğumuz ve, yarattığınız güzelim dizi dünyası sağ olsun, yine bir arada olduğumuz için ananelerimiz, geleneklerimiz, yemeklerimiz, bazılarımızın dinleri, 10.000’den fazla ifademiz hep aynı.
Tabii dizinin başarısında tüm erkek karakterlerin her zamanki gibi kadınlar çılgına dönsün ve asla aynı kalmasın diye yazılmış olmasının da payı var, ama bu başka bir yazının konusu...

Kiraz Mevsimi Türkiye sınırları dışında da pek çok kalbi fethetti, hepimiz ilk bölümden sonra hemen bağımlısı olduk. Özge Gürel’in oynadığı Öykü, panik atakları, anlık kararları ve garip davranışlarıyla çok tatlı bir karakter. Ve elbette ki bir de Serkan Çayoğlu tarafından canlandırılan, Öykü’nün ezberini bozacak kadar cesur ve yakışıklı olan Ayaz var.

İki oyuncu her yeni bölümde çok iyi çizilmiş karakterlerinin farklı duygularını müthiş bir şekilde canlandırdılar. Ve daha da önemlisi, aralarındaki olağanüstü kimya ekranda pırıl pırıl parlamalarını sağladı. Bazen Öykü’nün bağırışlarından nefret ediyoruz, bazen de Serkan o gıcık dublaj sesinden kurtulsun istiyoruz; ama genel olarak ikisini de çok seviyoruz. Tüm bunlar ve diğer oyuncuların ilginç karakterleri diziyi başarılı kılıyor. Dizide belki de en büyük etkisi olanlar Nihal Işıksaçan’ın oynadığı Nihal ve Serkan Börekyemez’in canlandırdığı İlker. İkisi rollerinde o kadar iyiler ki hepimiz Burcu’yla arkadaş olmak istiyoruz. Ve İlker… Onu sevmemek için delirmiş olmanız lazım!

Her hafta yeni bir Kiraz Mevsimi bölümü beklemek bu berbat havayı çekilebilir kıldığı için dizinin arkasındakilere teşekkür ediyorum ve bunun zor bir iş olduğunu bilsem de 100 tane daha çekip dünyayı daha iyi bir yer haline getirmenizi diliyorum.
Belki bizim izlememiz reytingleri etkilemiyor ama bir dizi yayından kaldırılınca çok üzülüyoruz ve her zaman çevirilerde anlam kaybı yaşıyoruz. Ama “çok güzel” kelimelerini öğrenmeye çalışıyoruz. Ve sürekli bize “Bak, bu yabancı kız,” diyorlar; ama her şey yolunda, biz sizi yine de çok seviyoruz.
 
 

*Yazının ingilizcesini okumak için ikinci sayfayı tıklayın.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER