Batman’den önce de Gotham vardı!

Batman’den önce de Gotham vardı!
DC Comics’in ünlü kahramanı Batman’in şehri olarak bildiğimiz Gotham bu sezon ekranlara polisiye bir dizi ile geri dönüyor. Gotham, Bruno Heller (“The Mentalist,” “Rome” yapımcısı ve yazarı) tarafından yaratılan yeni bir süper kahramanlar dizisi aynı zamanda.

Bob Kane tarafından DC Comics’de yayınlanan başlıca karakterler Bruce Wayne ve Dedektif James Gordon yine hikâyenin temel öğeleri. Penguen, Kedi Kadın, Bilmececi ve Zehirli Sarmaşık gibi Batman evreninin birçok ünlü karakteri de yer alıyor.

Zamanında ne güzel Ryan idi Medcezir'deki Yaman var ya ondan işte.

Seri Gordon’un, Gotham City polis teşkilatındaki ilk günlerine odaklanıyor ve Bruce Wayne’nin Batman olma sürecini de ele alıyor. Seride Gordon’un gençliğini başarılı ve yakışıklı oyuncu Ben McKenzie (“Southland,” “The O.C.” de izlemiştik öncesinde) canlandıracak. Bruno Heller ve Danny Cannon serinin yapımcıları arasında. Danny Cannon ayrıca pilot bölümününde yönetmeni. Gotham Fox kanalı tarafından Mayıs 2014’de sipariş edildi ve prömiyer bölümünün 22 Eylül’de yayınlanmasına karar verildi.

Batman serilerini seyreden herkes polis komiseri Gordon’u bilir. Tüm Batman serilerini seyretmiş biri olarak siz de benim gibi Batman’den önce Gotham nasıldı? Nasıl kötülük şehri oldu? Tüm bu kaosta Gordon nasıl temiz kaldı? merak etmiyor muydunuz? Pek çok seride Bruce Wayne’nin nasıl Batman olduğuna şahit olduk ama Gordon ve Wayne arkadaşlığı nasıl başladı da Bruce Wayne’den bir Kara Şövalye olarak ortaya çıktı görememiştik. Bu dizi tanıtım videoları ile bize bunu vaat ediyor gibi.

10’a kadar sayıyorum, 1 dediğimde Gotham şehrine gidiyoruz: Henüz göklerinde gök kuşaklarının olduğu, yarasa sembolü olan yardım çağrısının yükselmediği cenneti yaşayan Gotham’a.

Şimdi biraz daha yaklaşın. Ne görüyorsunuz? Karşınızda Gotham City’nin yeni dedektifi güzeller güzeli nişanlısı Barbara Kean ile beraber, henüz genç bir delikanlı olan James Gordon. Gordon şuanda bir rüyayı yaşıyor. Hep hayalini kurduğu işe iki hafta içerisinde başlayacak. Hala kollarında olduğuna inanamadığı hayatının aşkı ile birlikte New York’un en romantik ve heyecan verici metropolü Gotham’a doğru yola çıkıyorlar.

26 yaşındaki James Gordon, doğru bildiği şey uğruna mücadele etmeyi her şeyin önüne koymayı babasından öğrenmiş. O savaş kahramanı olan bir babanın oğlu. Ancak bilmediği bir şey var Gotham’da kuralları polis şefleri ve valiler koymuyor, Carmine Falcone ve Fish Mooney gibi zorlu suçlular bu şehrin iplerini ellerinde tutanlar.

Ailen gözlerinin önünde öldürülürse sen kahraman olmayı başarabilir miydin?

Dizinin pilot bölümü, bizi Bruce Wayne’nin ailesinin cinayetine ve Gordon ile Wayne’nin ilk tanışmasına götürecek. James Gordon, ortağı Harvey Bullock ile Gotham’ın üst düzey ailelerinden Thomas ve Martha Wayne’nin cinayetini çözmekle görevlendirilir. Bu araştırma sırasında Alfred Pennyworth’ün himayesinde olan Wayne’lerin oğlu Bruce ile tanışır. Gordon bir yandan Wayne’leri kimin öldürdüğünü bulmaya çalışırken bir yandan da Gotham’ın suç perdesini aralayacak ve rüya şehrinin kabusa evrilmesine engel olmaya çalışacak.

Tüm kediler böyle olsun evimde 10 kedim olsun.

Kaçınılmaz olarak bir yandan Gordon katillerinin peşinde olduğunu düşünürken bir yandan da şehrin karanlık sokaklarında “sıradan” insanların nasıl suç dâhilerine döndüğünü şaşkınlıkla izleyeceğiz. Örneğin, Selina Kyle-gelecekteki kedi kadın, Oswald Cobblepot-gelecekteki Penguen, Edward Nygma-gelecekteki Bilmececi.

Genç Bruce Wayne ile tanışın.

Dizi ile ilgili iki çekincem var. Birincisi, dizinin zaten seri hakkında bildiğimiz verili bilgilerden farklı bir boyutta devam edip etmeyeceği. Genç Bruce Wayne’nin hikayeye dâhil edilmesi ile ilgili. Biz zaten bu hikâyeyi Batman: Kara Şövalye filminde izlemiştik ve bir ikincisine gerek yok gibi. Zaten bildiğimiz, Bruce büyüdü ve Batman oldu hikâyesi dışında bir şeyler anlatırsa, kendine has bir dizi olur ve izleyiciyi ekrana bağlayabilir. Batman ve Gotham şehrine dair bildiklerimizi kökten sarsabilir.


İkincisi, Tim Burton’ın Gotham şehrini daha ciddi hikâyeler, temalar ve dedektiflerle yeniden yaratmak bir risk.

 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER