Law and Order 25 yaşında!

Law and Order 25 yaşında!
Amerikan televizyonun efsaneleşen yapımlarından Law & Order, ilk bölümüyle ekrana gelmeye başlayalı tam 25 sene oldu. Bir anlamda suç içerikli yapımların şekillenmesine yardımcı olan dizi, ilk olarak 13 Eylül 1990'da izleyici karşısına çıkmıştı.

Bir zamanlar televizyonun en uzun soluklu polisiye yapımlarından biri olan Law & Order'ı Dick Wolf yaratmıştı. Dizi 1990 ile 2010 yılları arasında ekrana gelmişti. Bölüm senaryoları gerçek davalara dayanan dizi, New York'ta geçiyordu. Polis departmanında başlayan hikayeyi bölge savcılığına kadar takip ediyorduk. 

Elbette bu yapımın başarısında oyuncuların da katkısı büyüktü. Law & Order'da, S. Epatha Merkerson, Sam Waterston, Jerry Orbach, Steven Hill, Jesse L. Martin ve Leslie Hendrix gibi isimler rol aldı. Ancak bir zamanlar Law & Order'dan yolu geçmemiş Amerikalı oyuncu yoktu. Bu yapım o zamanlarda oyunculuğa başlayan herkesin bir bölüm de olsa yer aldığı dizilerdendi. Bölümlük davalarda rol alan konuk oyunculardan tutun, birkaç bölümlük hikaye akışına dahil olanlara kadar dizi sayısız oyuncuyu ağırladı.Bu tarz bir dizi başarılı olunca kardeş yapımların gelişi de gecikmedi. Law & Order zamanla bir format halini aldı. Bu kardeş yapımlar arasında Law & Order: Special Victims Unit, Law & Order: Criminal Intent, Law & Order: Trial by Jury ve Law & Order: LA yer alıyor. Tüm bunların yanı sıra dizinin kullandığı format İngiltere, Fransız ve Rus televizyonlarına da uyarlandı. 

Ancak her güzel şey gibi Law & Order'ın da sonu geldi. Dizi, NBC tarafından 2010 yılında iptal edildi. Tüm bu kardeş yapımlar arasında hala devam eden tek dizi Law & Order: Special Victims Unit oldu. Law & Order: SUV son olarak NBC'den 17. sezon onayını almayı başarmıştı.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER