Dan Snow ile Büyük Kanyon Harekatı başlıyor!

Dan Snow ile Büyük Kanyon Harekatı başlıyor!
Operation Grand Canyon with Dan Snow/Dan Snow ile Büyük Kanyon Harekatında modern kaşifler, 1869’da Büyük Kanyon’u keşfeden ekibin izinden giderek, o heyecan dolu günleri yeniden canlandırıyor.
 
13 Eylül Pazar günü saat 18:10’da, BBC Earth’te ekranlara gelecek olan Operation Grand Canyon with Dan Snow/Dan Snow ile Büyük Kanyon Harekatı’nda ünlü gezgin Dan Snow maceralı bir yolculuğa çıkıyor. Tarihçiler ve jeologlardan oluşan ekibiyle yola düşen Snow, muazzam Kolorado Nehri’nin yardığı Büyük Kanyon’u keşfedenlerin izinden giderek, o heyecan dolu anları yeniden yaşıyor.  
 
1869 yılında, Amerikan İç Savaşı’nda tek kolunu yitirmiş Binbaşı John Powell Wesley’in önderliğinde bir grup cesur yüreğin fethettiği, sayısız tehlikeler barındıran Büyük Kanyon’u, o tarihten bu yana kimse baştan aşağı kat etmeye cesaret edemedi. Şimdi, neredeyse 150 yıl sonra, dokuz kişilik bir ekip 450 kilometrelik nehir boyunca ilerleyerek nefes kesen bir serüvene atılıyor.   


 
İlk bölümde ekip, çorak ve tehlikeli Kuzey Arizona topraklarını aşıyor. Azgın sularda, her an parçalanacakmış hissini uyandıran antika ahşap kayıklarla akarsu üzerinde seyrederken, bölgenin jeolojisi ve Kızılderililere ilişkin çarpıcı bilgiler ediniyorlar.
 
Her şey 1869 yılında olduğu gibi… Modern gezginler, ilk kaşiflerin araç gereçlerini kullanıyor, 19. yüzyıldan kalma 3D kameralarla fotoğraflar çekiyor; Powell ve ekibinin bu çığır açan maceralarında ne hissettiklerini tam olarak anlayabilmek için onların seyir defterlerinden yararlanıyor.


 
Ve tıpkı Powell gibi onlar da 18 gün boyunca, ellerindeki sınırlı imkanlarla bin bir zorlukla mücadele ediyor. Engebeli kıyılarda, parçalanan kayıklarını tamir ediyor, akrep ve yılanlarla savaşıyor, bunlar yetmezmiş gibi kıt kanaat bir erzakla karınlarını doyurmaya çalışıyorlar. Ama hiçbiri, nehrin akıntıları kadar korkunç değil! Devasa dalgalar, sarp kayalıklar ve onları yutmaya hazır anaforlar, Büyük Kanyon’u ikinci kez zapt etmek üzere yola koyulan ekip için en büyük hayati tehlikeyi oluşturuyor.
 
BBC’nin büyüleyici tarih belgeseli Operation Grand Canyon with Dan Snow/Dan Snow ile Büyük Kanyon Harekatı’nda izleyiciler, Amerikan tarihinin gelmiş geçmiş en heyecan verici maceralarından birine, Büyük Kanyon’un keşfine tanıklık ediyor. 
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER