Tatiana Maslany, Hollywood'daki cinsiyet ayrımcılığı hakkında konuştu

Tatiana Maslany, Hollywood'daki cinsiyet ayrımcılığı hakkında konuştu
Orphan Black dizisinde canlandırdığı farklı rollerle uzun zamandır adından övgüyle söz ettiren Tatiana Maslany şimdi de Hollywood'da yaşanan kadınlara yönelik ayrımcılık konusuna değindi.

Başarılı oyuncu yakın zamanda Emmy Ödülleri'nde aday gösterilmesiyle dikkat çekmişti. Son zamanlarda Emma Thompson, Kristen Stewart ve Melissa McCarthy gibi ünlü oyuncular Hollywood'daki cinsiyet ayrımcılığı konusu hakkında ilgi çekici açıklamalarda bulunmuştu. Bu tayfaya şimdi Tatiana Maslany de katıldı. People'ın kendisiyle gerçekleştirdiği röportajda cinsiyet ayrımcılığına dair soruları yanıtladı. Maslany, "Bu endüstride cinsiyet ayrımcılığına maruz kalmamış herhangi bir kadın olduğunu sanmıyorum. Bu tarz hareketler davranış kalıplarına o kadar yerleşmiş ki, insan bazen ayrımcılık yaşandığını ayırt etmekte bile zorlanıyor." sözleriyle açıkladı.

Bahsettiği durumları da şu sözlerle özetledi: "17 yaşında biri olarak 50 yaşında biri size sarktığında sana 'Bunun hakkında konuşmayalım tatlım' diyorlar. Bu asla son bulmuyor. Karakterimin yas tutması gereken bir sahnede göbeği açık bir şey giymem gerekebiliyor. Çevrendekiler 'Onun göbek deliğinin göründüğünden emin ol.' diyebiliyor. Bu çok acınası bir durum."

Elbette televizyon ve sinema sektöründeki ayrımcılık sadece taciz gibi meselelerle kısıtlı değil. Erkeklerle kadınlara farklı görsel standartlar uygulanması da yine bu tarz ayrımcılıklar başlığı altında yer alıyor. Oyuncu da bu durumdan rahatsız. Buna örnek olarak koltuk altını ya da bıyıklarını almasına dair istekleri gösteriyor. Maslany eğer karakter veya onun içinde bulunduğu durum için gerekli değilse, bunu yapmayı reddettiğini de dile getiriyor.

Kadın ve erkek arasındaki cinsiyet ayrımcılığı sadece televizyon ve sinema sektöründe karşılaşılan bir problem değil. Ancak ünlü isimlerin yaşamın içinden bu kadar önemli bir meseleye parmak basıyor oluşu, bu alanda ilerleme kaydedilmesi açısından büyük önem arz ediyor.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER