Netflix, pahalı ve gösterişli filmleri finanse etme kararından vazgeçti

Netflix, pahalı ve gösterişli filmleri finanse etme kararından vazgeçti
On yılı aşkın süredir ilk kez üye kaybı yaşayan Netflix'in platformun geleceğine yönelik çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.

İkinci çeyrekte 2 milyon üye kaybı daha bekleyen Netflix, geçtiğimiz günlerde çalışanlarının %2'sini işten çıkartmış ve animasyon projeleri azaltmıştı. The Hollywood Reporter'ın haberine göre artık eskisi gibi pahalı ve gösterişli projeleri finansa etmeyecek.

2017 yapımı, Will Smith'li Bright filminin 90 milyonluk bütçesine onay veren Netflix, o dönemin en yüksek işlerinden birisine atmıştı. Bununla kalmadı, Martin Scorsese'nin 175 milyon dolar bütçeli The Irishman'ine, Ryan Reynolds'ın başrolünde yer aldığı 6 Underground ve The Adam Project, Gal Gadot ve Dwayne Johnson'ın eşlik ettiği Red Notice gibi yüksek bütçeli "blockbuster" filmlere de onay verdi. Temmuz ayında yayına girecek Chris Evans-Ryan Gosling'li The Gray Man filminin ise 200 milyon dolar bütçesiyle platformun en pahalı filmi olduğu konuşuluyor.

Netflix her ne kadar büyük bütçeli filmleriyle yüksek izlenme oranları ve pek çok Oscar adaylığı kazansa da yetenekleri bünyesinde toplamak için uyguladığı sınırsız yetki ve bütçe verme politikasından vazgeçti. Bunun yerine prodüksiyon olarak daha küçük projelere odaklanacak. Ancak büyük bütçeli filmlerden tamamen uzaklaşmayacak, bunu yaparken daha disiplinli ve dikkatli bir yaklaşım izleyecek.

Netflix'in büyük bütçeli gelecek filmlerinin arasında Red Notice'in devam filmleri ve Knives Out'ın devam filmleri de bulunuyor. Şirketin yeni kararının hali hazırda planlanan projeler üzerindeki etkisini, kararın platformun üye sayısını ne şekilde etkileyeceğini ise zaman gösterecek.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER