Emmy’deki artan bölüm kuralında değişikliğe gidildi

Emmy’deki artan bölüm kuralında değişikliğe gidildi
Televizyon Akademisi, “artan bölüm” kuralında değişikliğe gitti.

Akademinin devam ettirdiği kurala göre 1 Haziran-31 Mayıs tarihleri arasında başlayan bir dizinin  bu süre içinde yayınlanmayan bazı bölümleri, 31 Mayıs sonrasına kalsa dahi Akademi üyelerinin izleyebileceği şekilde bir platformda yayınlandığı takdirde Emmy’ye aday olabiliyor. Gelecek dönemden (1 Haziran 2022-31 Mayıs 2023) itibaren bu kural değişti. Bundan böyle diziler genel izleyici için de ulaşabilir olduğu takdirde Emmy’ye aday olabilecekler.

Eğer bölümler hazır değilse ya da özellikle daha sonraya bırakıldıysa (bknz: Stranger Things), o bölümler gelecek yılın Emmy töreni için değerlendirilmeye alınacak. Hatta Stranger Things örneğinde bahsi geçen bölümler “öksüz” olacağından bazı bireysel kategorilerde adaylık kazanabilecekler.

Diziler

* Animasyon, komedi, drama, varyete, kısa form ve reality kategorilerinde bir dizinin adaylık kazanması için en az 6 bölümünün 1 Haziran-31 Mayıs aralığında ülke genelinde yayınlanması gerekiyor. Belgesel ve kurgu olmayan diziler içinse rakam 3.

* Eğer bu dönemde yeterli bölüm yayınlanmamışsa dizi, bireysel kategoriler de dahil gelecek tören için değerlendirilecek.

* Eğer yeterince bölüm yayınlandıysa ve devam eden sezonun gelecek bölümleri varsa, 31 Mayıs sonrası yayınlanan bölümler gelecek tören için değerlendirilecek.

* Eğer dizi, gelecek Emmy yarışması için ekrana dönmemişse (5. sezonu 31 Mayıs 2023’e kadar yetişmeyecek gibi duran Stranger Things), ek bölümler (kalan 2 bölümü mesela) “öksüz” olarak değerlendirilerek belli kategorilerde aday olabilecek.

Mini/Antoloji Dizi

* Bütün bölümler 31 Mayıs’a kadar genel izleyici için yayınlanırsa dizi adaylığa uygun olacak.

* Eğer bölümler belirlenen süre içinde diziyi tamamlayacak şekilde yayınlanmazsa, bireysel kategoriler de dahil olmak üzere gelecek tören için aday olabilecek.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER