RTÜK, Netflix ve Exxen'e program kaldırma cezası verdi

RTÜK, Netflix ve Exxen'e program kaldırma cezası verdi
RTÜK'ten Netflix, Exxen, FOX Türkiye, Halk TV, Tele 1 ve DMAX'e ceza çıktı.

Son günlerde tartışma konusu olan Exxen yapımı Konuşanlar programının 44. bölümünde yer alan küfrün ve argo kelimelerin ekranlara yansıtılmalarının yayıncılık ilkelerine aykırı olduğuna karar verildi. Üst Kurul, Hasan Can Kaya'nın hazırladığı programın ilgili bölümünün katalogdan çıkarılması kararını alırken Exxen'e idari para cezası da verildi.

Netflix'te yayınlanan İspanya yapımı Ortaya Karışık İlişkiler ise "eşcinselliğin, ensest ilişkilerin ve çiftler arası eş değiştirmenin yoğun olarak işlendiği bir kurgu üzerine inşa edildiği" ve bu durumun toplumun manevi değerlerine ve genel ahlaka aykırı olduğu gerekçesiyle RTÜK'ün gündemindeydi. Kurul, Netflix’e idari para cezası verdi ve benzer şekilde filmin katalogdan çıkarılmasına hükmetti.

Üst Kurul üyesi İlhan Taşçı'nın açıklamasına göre kararlar oy çokluğuyla alındı. RTÜK, daha önce Cuties filminin ve Designated Survivor 3x07'nin Netflix kataloğundan çıkarılmasına da karar vermişti.

RTÜK, FOX Türkiye'nin sevilen dizisi Yasak Elma'nın aile mefhumunun kapsadığı değerlerin erozyona uğramasına ve aile üyelerinin birbirlerine yönelik olumsuz davranışlarının toplum tarafından kanıksanarak topluma zarar verici nitelikte olduğuna karar vererek yayıncı kuruluşa idari para cezası yaptırımı uyguladı.

Halk TV'deki Açıkça programında Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a yönelik yapılan açıklamaların kamusal sorumluluk anlayışı ile bağdaşmadığı, yayın sırasında kullanılan ifadelerin dürüst, kişi ve kurumları zedelemeyecek nitelikte olduğu gerekçesiyle kanala idari para cezası verildi.

Tele 1'deki Demokrasi Arenası programına Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik eleştiri sınırlarını aşan ifadelerin kullanıldığı gerekçesiyle, benzer şekilde Halk TV'deki İki Yorum programına Cumhurbaşkanı ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli hakkında eleştiri sınırlarını aşan açıklamalar sebebiyle idari para cezası verildi.

DMAX'te yayınlanan Bagaj Savaşları programı ise önlem alınmadan sigara içme ve duman görüntülerinin ekrana getirildiği gerekçesiyle idari para cezası aldı.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER