RTÜK, Netflix’in Cuties filmini katalogdan çıkarması gerektiğine karar verdi

RTÜK, Netflix’in Cuties filmini katalogdan çıkarması gerektiğine karar verdi
RTÜK, Netflix’in Cuties filmiyle ilgili kararını verdi. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın hazırladığı raporu görüşen kurul, filmin Netflix'in kataloğundan çıkarılması kararını aldı. 9 Eylül'de platformda yerini alması beklenen filmin ülkemizde "Minnoşlar" ismiyle yayınlanması bekleniyordu.

Kuruldaki görüşmede filmin fragmanında yapımın 11 yaşında bir çocuğu konu almasına karşın 18 yaş üstü yetişkin izleyicileri hedeflemesi üzerinde duruldu. Uzman raporunda yer alan çocukların erken yaşta yetişkin yaşantısı içinde yer aldığı, istismar ve kötüye kullanım içeren bir yapımın potansiyel çocuk istismarı davranış örüntülerini ortaya çıkarabileceği değerlendirildi.

RTÜK, Netflix’in, 6112 sayılı Kanun’un 8. Maddesinin 1. Fıkrasının (ğ) bendinde yer alan “yayın hizmetleri….. Çocuklara, güçsüzlere ve engellilere karşı istismar içeremez ve şiddeti teşvik edemez” hükmünü ihlal ettiği ve bu sebeple yayıncı kuruluşun söz konusu programı kataloğundan çıkarması gerektiğine "oy birliğiyle" karar verdi.

Diğer yandan RTÜK, 30 Ağustos'a dair yapılan programdaki ''Devletin Zirvesi Anırkabir’de'' ifadesi nedeniyle de Akit TV'ye idari para cezası uygulanmasına karar verdi.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER