Netflix, resmi istek üzerine Designated Survivor'ın Türkiye bölümünü sistemden çıkarttı

Netflix, resmi istek üzerine Designated Survivor'ın Türkiye bölümünü sistemden çıkarttı
Netflix, Designated Survivor dizisinden bir bölümü Türkiye sınırları içinde platformdan çıkartı.

Netflix'in yaptığı açıklamaya göre düzenleyici kurumdan gelen resmi istek sonrası bu karar alındı. 2. sezonun 7. bölümü olan "Aile Bağları" (Family Ties) dünyanın geri kalanı için ulaşılabilir durumda. Bahsi geçen bölüm yayınlandığı dönemde (15 Kasım 2017) yerel medyada da gündem olmuş ve bazı çevrelerden büyük tepki çekmişti. Netflix Türkiye'nin sisteminde hali hazırda 7. bölüm ismen görünse de açılmıyor.

Bu bilgi elimize geçtiğinde Netflix Türkiye Sözcüsü ile konuştuk ve "Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’ndan aldığımız resmi talebin ardından, yerel yasalara uymak amacıyla Designated Survivor dizisinin tek bir bölümünü Türkiye’deki içerik kütüphanemizden kaldırdık. Dizi, dünyanın geri kalanında tüm bölümleri ile yayınlanmaya devam ediyor." diyerek haberi doğruladı.

Kiefer Sutherland'in ABD başkanını oynadığı dizi, ilk iki sezonuyla ABC'de yayınlandıktan Netflix'e transfer oldu ve yayın hayatını üçüncü sezonuyla tamamladı.

Bahsi geçen bölümde Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı Fatih Turan ülkeye ziyarette bulunuyor. Ülkede profesör olarak çalışan Nuri Şahin isimli bir karakter ise çevresine topladığı insanlar eşliğinde protesto ederek Cumhurbaşkanı'nı eleştiren bazı açıklamalar yapıyor. Bunların arasında 20 milyonluk saray, dikdatörlük tarzı bir yönetimin hakim oluşu ve ülkenin kısa süre önce askeri bir darbe atlatması da yer alıyor. Nuri Şahin karakteri bölümde "Şu anda demokratik ve seküler Türkiye için gerçekçi tek umut" cümlesiyle tanıtılıyor.

Cumhurbaşkanı'nın medya önünde kendisine karşı olan profesörün iade edilmesini istemesi ise iki ülke arasında gerilime sebebiyet veriyor. Üstelik Türkiye'nin ülke için önemli bir müttefik olduğu vurgulansa da Şahin'in ülkeye iade edildiği takdirde kötü şeyler yaşayacağından da bahsediliyor. En nihayetinde NATO'dan ayrılacağını ve Rusya'ya destek vereceğini belirten Cumhurbaşkanı'na geri adım attırılıyor. Ayrıca Başkan'ın oğluna bölümde açılan davanın Türk heyetinin kumpası olduğu ve Başkan'ın oğlunun yeni kız arkadaşının bilinçli olarak Ankara heyeti tarafınan yanına sokulduğu da ortaya çıkıyor. Tüm bunlar ışığında sinirlenen Tom Kirkman, Cumhurbaşkanı'nın restine karşı rest çekerek kendi isteklerini kabul ettiriyor.Variety, özel haberinde Netflix'in bölümü çıkarma kararını yerel karar alıcılarla olan ilişkileri bozmama hareketi olarak değerlendirdi. Şirket daha önce resmi istekler sonucu 9 kere daha benzer karar verdi.

En sonuncusu Ocak 2019'da Suudi Arabistan nedeniyle yaşandı. Hasan Minhaj hazırladığı "Patriot Act With Hasan Minhaj" isimli talk şovda Cemal Kaşıkçı'nın ölümüne değindiği için platform resmi olarak uyarı aldı ve bölümü ülke bazında çıkarttı. 2017'de Stanley Kubrick'in Vietnam Savaşı'nı anlatan Full Metal Jacket filmi gelen resmi istek sonrası Vietnam içinde kaldırıldı.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER