Netflix, HBO'yu değil, televizyonu öldürmek istiyormuş!

Netflix, HBO'yu değil, televizyonu öldürmek istiyormuş!
re/code.net yazarı Peter Kafka, uzun zamandır sektörü meşgul eden ve örtülü ödenekten devam eden Netflix- HBO savaşı hakında 16 Nisan'da bir köşe yazısı yayınladı. Ezgi Çeltek bu yazıyı sizin için çevirdi. Buyrunuz!

Son zamanlarda dünyanın en büyük iki yayın kanallarından Netflix ve HBO’nun birbirleriyle adeta bir savaşa girdikleri gündemde yer etmiş durumda. Bunun en önemli sebebi ise, HBO’nun da tıpkı Netflix gibi internet üzerinden hizmet sağlayan HBO Now uygulamasını başlatması oldu. Fakat yılın ilk çeyreğinde Netflix’in elde ettiği gelir 15 Nisan Çarşamba günü açıklandı ve şirket beklentisinin epey üzerinde kullanıcı sayısına sahip oldukları ortaya koyuldu.

Kanalın CEO’su Reed Hastings, bu durum üzerine asıl rakiplerinin HBO değil, televizyon olduğunu vurgulamanın doğru olacağını belirtti. Hastings, bu konuda uzun süredir netliğini koruyor aslında. Şirketinin HBO’ya rakip olarak gösterilmesi konusundaki duydgularını, “Bizim gelişip güçlenmemiz için HBO’nun başarısız olmasına ihtiyacımız yok.” sözleriyle dile getiriyor. Hatta HBO’yu alaşağı etmekten ziyade, kanal ile el ele verip televizyon dünyasının tektipleştiriciliğini yok etmenin asıl amaçları olduğunu belirtiyor.

Hastings’e göre bu değişim, kullanıcıların kendi zevklerine göre özelleştirebileceği farklı uygulama ve kanalların çeşitliliğinden meydana gelen “İnternet TV” ile mümkün hale gelecek. Uzun zamandır bu fikri sıklıkla dile getiren Hastings, internet üzerinden yayın yapan kanalların önemini seyircilere tekrardan göstermeye çalışıyor.

Hastings'in çeşitli platformlarda dile getirdiği cümlelerini yeniden hatırlayalım:

“Bence HBO Now, Netflix, Hulu gibi internet hizmetlerinin, diğer kanal yığınlarına kıyasla çok daha büyük değer taşıdığını anlamalısınız.

“Standart TV neredeyse 50 yıl boyunca büyük başarılara imza attı, fakat artık İnternet TV büyümeye başlıyor. Önümüzdeki 20 sene içerisinde İnternet TV’nin standart TV yerine geçeceği aşikar. Gelecekte insanlar, İnternet TV üzerinden video tüketimine yönelecekler.”

“Spor programlarının da internet üzerinden yayınlanmaya başlamasının en güzel yanı, insanlara seçme özgürlüğü tanıyor olması ve böylece insanların da Netflix üzerinde daha çok harcama yapabilmeleri.”

Hastings bu konuda haklı çıkarsa, HBO ve son yıllarda oldukça iyi işlere imza atmış diğer kanallar, gelecekte büyük zorluklarla karşılaşabilirler. Bu durumda söz konusu kanalların çok daha uyanık davranıp, kullanıcılarını ellerinde tutmak için farklı seçenekleri önlerine sermeleri gerek.


Kaynak:
Recode.net
Yazar: Peter Kafka
Yazıyı orijinalini okumak için tıklayınız
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER