Disney+ ve Hulu birleşebilir

Disney+ ve Hulu birleşebilir
Disney+ ve Hulu'nun birleşebileceği haberleri bir kez daha gündemde. 

Kasım 2019'da hizmete başlayan Disney+'ın kurulacağı açıklandığından beri Hulu ile birleşebileceği haberleri gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. İhtimali yeniden gündeme getiren Collider, Disney'in iki yerine bünyesinde bir araya toplayacağı tek bir platformla yoluna devam etmesinin Wall Street'teki yatırımcıların ilgisi için de iyi olacağı görüşünde.

Disney+ yaptığı son açıklamayla 73.7 milyon, Hulu ise 36.6 milyon üyeye sahip olduğunu duyurdu. Böylece iki platformun toplamda 110 milyona yakın üyesi bulunuyor. Birleşme durumunda 195 milyon üyeye sahip en büyük rakibi Netflix'e daha da yaklaşmış olacak. Ancak The Walt Disney Company'nin bunu yapmak için halen önünde bazı engeller bulunuyor.

Bünyesinde Star Wars, Pixar, Marvel, Nat Geo gibi markaları bulunduran Disney, 20th Century Fox'u satın alarak kütüphanesini daha da genişletti. Hatta Disney+'ın son bir yıldaki büyümesinde orijinal yapımlardan ziyade kütüphanesinin önemli bir rol olduğu konuşuluyor. Ancak Disney, Marvel markası başta olmak üzere aileye yönelik (PG-13) içerikler hazırlamakla özellikle ilgileniyor. Hulu ise aksine yetişkinlere yönelik içeriklerle öne çıkıyor. Hatta şirket bünyesindeki kablolu kanal FX'in bazı içeriklerini transfer ederek bünyesinde yayınladı. Disney+ ise High Fidelity ve Love, Victor gibi bazı yapımları yetişkinlere yönelik olduğu için Hulu'ya pasladı.

Olası bir birleşme durumunda Disney'in yetişkinlere yönelik içeriklere olan tutumunu gözden geçirmesi gerekecek. Ancak bunu yetişkinlere özel bir bölümle ve uyarı mesajlarıyla çözmesi mümkün görünüyor. Ayrıca bu durum Fox anlaşmasıyla gelen 18+ (R-rated) içerikleri daha kolay değerlendirmesine imkan sağlayacak. Disney, bir süredir konuşulanı resmiyete dökerek Deadpool 3 filmini çekeceğini ve 18+ olarak hazırlayacağını duyurdu. Bu da Disney'in yetişkin içeriklere olan tutumuna yönelik yeni bir sinyal olarak görülüyor.

Öte yandan beklenenin aksine Hulu'yu Kuzey Amerika'nın dışına çıkarma konusunda yavaş davranan Disney, ABD dışında hizmet vermesi planlanan Star adında yeni bir dijital platform kurmayı planlıyor. 2021 içinde açılması beklenen platform, Hulu'nun Disney+'la birleşeceği dedikodularını artırıyor. Ancak Hulu'nun HBO, Showtime ve Starz gibi kanalları da kapsayan canlı yayın hizmetinin geleceği de bu olası birleşme durumunda tartışmaya açılacak.

Hulu, Collider'a yaptığı açıklamada böyle bir planın gündemde olmadığını ve spekülasyon olduğunu belirtti. Disney ise 10 Aralık'taki yatırımcı toplantısına hazırlanmaya devam ediyor.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER