Korona Bölüm 3: 100'e yakın prodüksiyon daha virüs nedeniyle durduruldu

Korona Bölüm 3: 100'e yakın prodüksiyon daha virüs nedeniyle durduruldu
Koronavirüsün etkisini göstermeye devam ettiği sektörde son 24 saatte pek çok yapım ile proje erteleme ve iptal yaşadı.

Netflix Los Angeles ofisini kapattı ve çalışanlarının home-office sistemiyle devam etmelerine karar verdi. Devamında Amerika ve Kanada'daki bütün prodüksiyonlarını en az iki hafta erteleme kararı aldı. Grace and Frankie'nin final sezonu, Stranger Things 4. sezon ve yeni dizi Sex/Life dahil. WarnerMedia'dan da benzer bir home-office kararı çıktı.

* Apple'ın online yayın platformu Apple TV+ da aktif olarak hazırlıklarına devam eden bütün dizilerini durdurdu. Dün durduğu duyurulan The Morning Show ve Little America'ya bu haberden sonra SeeServant, For All MankindLisey’s StoryMythic Quest: Raven’s Banquet katıldı.

Onlardan hemen önce de Isaac Asimov uyarlaması Foundation'ın İrlanda’daki çekimleri ve Zaman Çarkı serisinden uyarlanan Amazon dizisi The Wheel of Time'ın Çek Cumhuriyeti'ndeki çekimleri durmuştu.

* FX Productions ise Y: The Last Man ve Snowfall'u en az iki hafta erteledi. Atlanta'nın prodüksiyonu durdu, Fargo ertelendi.

* Marvel filmlerinden Shang-Chi'nin yönetmeni Destin Daniel Cretton test sonuçlarını beklerken kendisini karantinaya aldı. Bu nedenle prodüksiyon durdu. 

* Ridley Scott'ın yönettiği The Last Duel'ın İrlanda'daki çekimleri şimdilik belirsiz tarihe ertelendi. Kadroda Matt Damon, Jodie Comer, Adam Driver ve Ben Affleck gibi isimler yer alıyor.

* Disney orada kalmayıp The Little Mermaid, Home AloneNightmare Alley, Peter Pan & Wendy, Shrunk filmlerinin prodüksiyonunu da durdurdu.

* Warner Bros.'un filmlerinden The Batman, Matrix 4, King Richard ara vermeden devam edecek. Suicide Squad, Little Things, Reminisce'de erteleme niyeti yok. Fantastic Beasts 3 çekimleri Pazartesi başlıyor. Black Adam ise Ağustos ayında çekileceği için şimdilik gündemde değil.

* Sony, Dakota Fanning'li The Nightingale filminin çekimlerini durdurdu. Amazon Studios, Birds of Paradise filminin Budapeşt'teki çekimlerini durdurdu. Penelope Cruz ve Antonio Banderas'lı Official Competition filminin Madrid'de devam eden çekimleri de durdu.

* Tribeca Film Festivali, Akbank Kısa Film Festivali, Filmmor Kadın Filmleri Festivali, İstanbul Film Festivali ertelenen önemli etkinliklerden. BKM ve Craft oyunlarını durdurdu. Yerli filmlerden 9 Kere Leyla, Müstakbel Damat, Malazgirt 1071 ve Aslan Hürkuş: Kayıp Elmas vizyon tarihlerini erteledi.

* The Flash'ın Kanada'daki seti virüs endişesiyle durdu. Benzer şekilde Warner Bros'un hazırladığı Lucifer'ın çekimleri de durdu. Devamında Batwoman, Young Sheldon ve God Friended Me'nin prodüksiyonu durdu. Bu yapımları Snowpiercer, Supernatural, The Walking Dead ve Fear the Walking Dead, Euphoria, American Crime Story: Impeachment takip etti.

* Ancak orada kalmadı: Kevin Can F— Himself, Claws, Queen Sugar, All Rise, Righteous Gemstones, The CW'nun yeni dizisi Superman and Lois, The CW'nun pilot projesi Kung Fu, Pennyworth, Kaley Cuoco'lu The Flight Attendant da durdu. The Ellen Show da en az iki hafta çekim yapmayacak.

* National Georgraphic'in Genius dizisinin Aretha Franklin'i anlatacak üçüncü sezonunun çekimleri en az üç hafta durdu.

* The Bachelorette'in 16. sezonunun prodüksiyonu başlamadan durduruldu. America’s Got Talent ve Family Feud yarışmaları ile talk şov Real Time With Bill Maher seyircisiz çekilecek.

* Warner Bros., Universal Television ve Disney TV Studios gelecek sezon için hazırlanan bütün pilot bölümlerin çekimlerini durdurma kararı aldı. Sırf Disney'de 16 proje var. Etkilenenlerin arasında The Equalizer, Ways & MeansLangdonThe Brides ve The Big SkyThirtysomething(else) de var.

* CBS, Paramount TV Studios ve Showtime, prodüksiyonu devam eden bazı pilot projelerini ve dizileri erteledi Ancak liste halinde yayınlamadı. The Hollywood Reporter‘ın haberine göre NCIS serisinin üç dizisi, The Good Fight, Bull ve Dynasty dizileri durdu. NCIS dizilerinin sezonları planlanandan daha kısa sürebilir. The Neighborhood'un sezon finali stüdyo seyiricisi olmaksızın çekilecek. Çekimlere henüz başlamayan drama pilotları çekilmeyecek.

* THR'nin ve Deadline'ın haberine göre NBCUniversal'da prodüksiyonu duran veya takvimi değişen yapım sayısı 35.

Yarışma programı World of Dance'in sezonu planlanandan daha hızlı çekilecek. Ted Danson'ın başrolünde yer aldığı ve Tina Fey'in hazırladığı pilotun prodiksiyonu durdu.

Chicago serisinin üç dizisi, Law & Order: SVU, New Amsterdam, F.B.I, Angelyne, The Kelly Clarkson Show da bu listede. Hatta Dick Wolf'un hazırladığı Chicago serisi ve Law and Order verdikleri aradan dönmeyebilir. Hatta kesin olmamakla birlikte New Amsterdam ve F.B.I. da.

* Gelecek sezonun yeni projelerinin tanıtım etkinliklerinde (upfront) iptale gidenlerin arasına Discovery ve Hulu da dahil oldu. Etkinliklerin online gerçekleşmesi bekleniyor. 

* Senarist odaları uzaktan çalışmanın yollarını aramaya ve hazırlık yapmaya başladı. CBS'in polisiye dizisi MacGyver başladı bile. Üstelik devam eden birlik sözleşmesi 1 Mayıs’ta sona ereceği için grev ihtimali bulunuyor ve henüz yeni bir anlaşma yapılmış değil. Bazı şirketlerin her ihtimale karşı bir miktar senaryo depolama isteğinin üstüne koronavirüsün etkileri geldi.

Ancak ABD'de post-prodüksiyon ve oyuncu seçmeleri virüsten henüz etkilenmiş değil. Kast görevlileri, yönetmenler ve seçmelere giren oyuncular bu açıdan işlerine devam ediyorlar.

* Formula 1 sezonu Mayıs ayının sonuna kadar ertelendi. Erkek tenisi altı hafta süreyle durdu.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER