Şaka değil gerçek: Shameless uyarlanıyor..

Şaka değil gerçek: Shameless uyarlanıyor..
2011 yılında Amerika'da yayınlanmaya başlayan ShowTime dizisi, ingiliz formatı Shameless (Utanmaz) Türk televizyonlarına uyarlanıyor. Haberi her duyan ve orjinal diziyi izlemiş olanlar gibi bizim de ilk tepkimiz, "Yok daha neler?!"olsa da, işin senaryo uyarlaması çoktan yapılmış, uzun zamandır da kadro çalışmaları devam ediyor.

Temel olarak "aile" odaklı bir proje olan Shameless, büyük kentin yoksun (yazar varoş diyemedi, getto hiç demedi) bir semtinde yaşayan altı çocuk ve bir babadan oluşan Gallagher Ailesi'nin çok zaman komik ama kalp tellerimizi de titreten hayatlarını anlatır. Bu çekirdek ailenin reisi olan Frank Gallagher (William H. Marcy) ilk bakışta sahtekar, alkolik, ve 'utanmaz' bir babadır. Hikaye bu ailenin her bir 'ilginç' bireyini ve yaşadığı maceraları anlatır.

Yaşadığımız coğrafyaya göre pek soğuk kalan hayat görüşü ve gündelik yaşam alışkanlıklarından doğan 'komedi' unsurunu Shameless'ın içinden alınca, geriye kalanların Türk yapımcıların ağzının suyunu akıtacak kadar 'saf dram' olması hatta daha da tehlikelisi, son zamanların pek tutan izleme alışkanlığına yatkın bir 'kaba komedi' gibi algılanması olasılığı gözümüzü korkutmuyor değil. Bu anlamda uyarlamanın ve barındırdığı karakterlerin ne kadarının coğrafyaya, ne kadarının total seyircinin taleplerine, ne kadarının da oto-sansüre kurban gideceğini ve dizinin muhteşem açılış yaptığı o ilk bölümün kim bilir nasıl evrileceğini düşünmek bile insana ter attırıyor.

Ancak Shameless'i ülkemize uyarlayan Med Yapım'ın evvelce Umutsuz Ev Kadınları gibi çok başarılı bir uyarlamaya imza atmış olması ve Shameless'ı da aynı yazar ekibinin hazırladığının duyulması içimize biraz su serpmedi değil. Ortaya çıkan işin elbette ve asla 'orjinalini' izleyenleri/ sevenleri mutlu etmeyeceği su götürmez bir gerçek olsa da, meseleye bir 'yeniden yaratım' olarak bakmak ve format sahibinin onayını alarak yayına çıkacağını bilmek derin bir nefes almamızı sağlıyor. Neyse.. Hayırlısıyla izleyip göreceğiz...

Yerli Shameless için düşünülen oyunculara gelirsek... Kulağımıza fısıldanan dedikodulara göre Frank rolü için Bülent Emin Yarar'dan yola çıkıp, Haluk Bilginer'e kadar uzanmışlar. Fiona rolü için ise Ayça Varlıer'den, Özge Borak'a ve Farah Zeynep Abdullah'a varan görüşmelerin son olarak nerede mola verdiğini henüz duyamadık. Projede Steve rolü için görüşülenler arasında Ali Aksöz'ün de adı geçiyor. Fobisini geçici olarak Ulan İstanbul'da Hayati'nin karısı Cemile'ye veren Sheila Jackson rolü için ise Evrim Alasya düşünülmüş diye duyduk ama henüz projeye imza atan, kesinleşen bir isim yok.

Kod adı 'Utanmaz' olan uyarlamanın yeni yılda Kanal D'de yayına gireceği konuşuluyor.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER