Muhteşem Yüzyıl Kösem 30.yeni bölüm fragmanında heyecan dorukta! Sultan Osman yeniçerinin elinde...

Muhteşem Yüzyıl Kösem 30.yeni bölüm fragmanında heyecan dorukta! Sultan Osman yeniçerinin elinde...
Muhteşem Yüzyıl Kösem 30.yeni bölümü ile Perşembe akşamı Star Tv ekranında yayınlanacak. Heyecanla beklenen Muhteşem Yüzyıl Kösem yeni bölüm fragmanları yayınlandı. Sultan Osman’ın tahttan indirildiği yeni bölümde, Kösem Sultan gücünü tekrardan topluyor. İşte Muhteşem Yüzyıl Kösem yeni bölüm özeti ve fragmanı... 

Muhteşem Yüzyıl Kösem son bölümde neler oldu?   

Kösem Sultan ve Safiye Sultan son kez karşı karşıya geldi. Safiye Sultan, Şehzade İskender'in ölümünden Kösem'i sorumlu tuttu. Sultanların arasındaki savaşta kötü bir son yaşandı. Safiye Sultan verdiği mücadeleden yoruldu ve Kösem’e karşı kaybettiğimi kabul etti. Safiye Sultan, Hürrem Sultan’dan miras kalan yüzüğü Köseme devretti. Artık yüzüğü hak eden Kösem Sultan’dır. Safiye Sultan’ın bu hali Kösem’i şaşırtırken, hiç beklenmedik bir şekilde Safiye Sultan kendi canına kıydı. Yeniçeri ile karşı karşıya gelen Sultan Osman seferden dönmek zorunda kaldı. Osman, yeniçerileri isyan ettiren Kösem'in iktidarına son verebilmek için onu payitahttan sürgün etti. Sefer kutlamaları yapılırken acı bir kaza yaşandı. Sultan Osman’ın şehzadesi Ömer hayatını kaybetti. Yaşanan kazadan Kösem'i sorumlu tutan Osman, Kösem'e iyice düşman oldu. Kösem her şeye rağmen oğlu Osman’dan vazgeçemese de onun tahttan indirmeye kararlıdır. Halime Sultan, Sultan Osman’ın ölmesi gerektiğini söyler. Kösem buna şiddetle karşı çıkar. Sultan Osman’ın canına kastedenin kendi canına kastetmiş olacağını söyler. Sultan Osman, bugüne dek görülmemiş bir şey yaparak, hacca gitme kararı aldı. Osman, Mısır’a gidip asker toplayacak ve yeniçeri ocağını kaldırmayı planladı. Osman’ın aldığı karar sonun başlangıcı oldu. Osman, Yeniçeri ocağını kaldırmaya karar verdi. Osman'ın gizli planını öğrenen yeniçeriler isyan etti. İstanbul ve saray yangın yerine döndü. Sultan Osman has odada sıkışıp kaldı. Kösem, Sultan Osman’ın canına zarar gelmemesi için kesin hüküm verdi. Lakin Davud’dan söz alan yeniçerinin başka planları vardır. Şehzadeleri kurtarmak isteyen Cennet, şehzadeleri saraydan kaçırdı. Kösem her yerde şehzadeleri ararken, şehzadeler ortalıktan kayboldu. Halime Sultan ise krizi fırsata çevirmek için harekete geçti. Halime, Mustafa'nın tahta çıkması için isyanı körükledi. Sarayı basan askerler Mustafa’ya biat etti. Kösem’in şehzadelerini ele geçiren Dilruba Sultan, Kösem'i ateşe atacak bir teklifte bulundu. Kösem’in bu teklifi kabul edip etmediği merak konusu oldu. 

Muhteşem Yüzyıl Kösem 30.yeni bölüm fragmanı:Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisi oyuncuları

Kösem Sultan - Beren Saat 

Kösem Sultan tüccar bir babanın hareketli, cesur ve özgür kızıdır. Adriyatik ve İyon denizinin buluştuğu yerde, Kefalonya adasında yaşar ve zengin bir hayatı vardır. İyi bir eğitim almıştır. Ailesiyle birlikte mutlu huzurlu bir hayatı varken, İstanbul'a kaçırılır ve hareme zorla getirildiği için öfkelenir. İlk günlerde aile özlemi ağır basar ve annesine, babasına, kız kardeşine ve yasemin kokulu adasına hasret duyar. Evine dönmek için her fırsatı kolladığı halde hiçbir zaman kaçamaz ve birkaç bölüm sonra kaçma isteği ortadan kalkar. Hayli inatçı ve hırçın olduğundan Hareme alışması ve I. Ahmed'i kabullenmesi zaman alır. Ancak kabullendikten sonra hem Ahmed'e hem de Devlet-i Aliyye'ye derin bağlarla kenetlenir. Kösem'in yabaniliğine son veren, onu ehlileştiren ise Ahmed'e olan aşkıdır. Ahmed türlü hocalardan ders alırken, Kösem onun yanında yer alıyor, bu sayede birçok konuda bilgi sahibi oluyor. Sultan olma yolunda Safiye'den birçok şey öğreniyor, gözü kara, lider özelliklerine sahip, zor zamanlarda kimse cesaret edemezken idareyi eline alan bir yapısı vardır. Zaten 'Kösem' (Lider, öncü) denmesinin sebebi de onun bu yönünden kaynaklanır. Topkapı Sarayı'nda on yıllara yayılacak, fırtınalı bir hayat onu bekler ve bu hayat onu Osmanlı Hanedanı'nın en güçlü kadınlarından biri yapar.

Halime Sultan - Aslıhan Gürbüz 

Şehzade Mustafa ve Dilruba Sultan'ın annesi, merhum padişah Sultan Mehmed'in hasekisi. Çerkes asıllı. Oğlu Mustafa, Halime'nin en değerli varlığı. Geçmişte bir evlat acısı yaşamış. Sultan Mehmed'in fermanıyla büyük oğlu Şehzade Mahmud'un katline şahit olmuş. Aynı acıyı ikinci defa yaşamak istemiyor. Hırslı, ateşli, öfkeli ve gizemli. Büyüye, fala meraklı. Karanlık sanatlarla yakın ilişki içinde. Bu yüzden harem içinde namı 'büyücü'ye çıkmış. Bu özelliği yüzünden haremdeki birçok kişi ondan korkuyor. İnsanları iyi tanıyor, içlerini okumayı biliyor. Hayli zeki ve kurnaz. Kafası entrikaya çalışıyor. Şu hayatta en çok istediği şey oğlu Mustafa'nın tahta çıktığını görebilmek. Bunun için her şeyi yapmaya hazır... 

Hümaşah Sultan - Vildan Atasever 

Safiye Sultan'ın en büyük kızı. Mısır'da yaşayan ve yıllar önce payitahttan giden Hümaşah Sultan, annesi Safiye Sultan’ı aratmayan zekası ve hırsıyla bilinir. 

Zülfikar Ağa - Mete Horozoğlu 

İstanbul Acemi Ocağı Ağası. Devşirme oğlanlarıyla bizzat ilgilenen güvenilir, devlete ve padişaha sadık, gözü pek bir asker. Bektaşi inancına ve ocağa kendini adamış örnek bir yeniçeri. Yeri geldi mi sert mizaçlı, yeri geldi mi babacan. Ocaktaki acemi oğlanları için bir baba figürü, örnek alınacak kişi. Ocaktaki ağalar arasında da bir saygınlığı ve ağırlığı var. Yiğit, mert, dürüst ve hakkaniyetli. Kılıç kullanmada mahir. Tam bir görev adamı! 

Dilruba Sultan - Öykü Karayel 

Sultan Ahmed'in kız kardeşi, Halime Sultan'ın kızı, Şehzade Mustafa'nın ablasıdır.

Şehzade Mustafa - Boran Kuzum 

Sultan Ahmed'in kardeşi, Halime Sultan'ın oğlu, Dilruba Sultan'ın kardeşidir. Abisi Sultan Ahmed'den sonra tahta çıktı. 

Şehzade Osman- Taner Ölmez 

Sultan Ahmed'in Mahfiruze Sultan'dan olan en büyük şehzadesi. Amcası Sultan Mustafa'dan sonra tahta çıktı.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER