Eski Ağır Sıklet Dünya Şampiyonu boksör Muhammed Ali hayatını kaybetti!

Eski Ağır Sıklet Dünya Şampiyonu boksör Muhammed Ali hayatını kaybetti!
ABD'li efsanevi boksör eski ağır sıklet dünya şampiyonu Muhammed Ali, uzun süredir yaşadığı Parkinson hastalığı ve solunum yollarındaki rahatsızlığı nedeniyle dün kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Ailenin sözcüsü Bob Gunnell, NBC News kanalına yaptığı açıklama ile efsanevi boksörün 74 yaşında hayatını kaybettiğini resmi olarak ilan etti. Peki ringlerde adını dünya tarihine altın harflerle yazdıran, "Kelebek gibi uçarım, arı gibi sokarım" cümlesiyle hafızalarımızdaki yerini alan, Muhammed Ali kimdir? Ünlü boksör Muhammed Ali hakkında bilinmeyenleri sizin için derledik. Merak edilen tüm detaylar ranini.tv’de… 

Dünya spor tarihinin önemli isimlerinden biri olan Muhammed Ali geçirdiği rahatsızlık sonucu hastaneye yatırılmıştı. Muhammed Ali'den üzücü haber geldi. Geçtiğimiz Perşembe günü solunum yetersizliği rahatsızlığı ile hastaneye kaldırılan Muhammed Ali, 74 yaşında hayatını kaybetti. Muhammed Ali, geçtiğimiz yıl içinde de sağlık sorunları yaşamış, zaman zaman hastaneye kaldırılmış ve tedavi görmüştü. Hayatı boyunca birçok önemli maça çıkan, spor yaşantısının yanı sıra Müslümanlar'a ve ABD'deki siyahi hareketlere desteğiyle de bilinen Muhammed Ali, 2014 yılından bu yana sağlık sorunları yaşıyordu. Aralık 2014'te ve Ocak 2015'te hastaneye kaldırılan Muhammed Ali'nin, geçen yılki rahatsızlığının idrar yolları enfeksiyonu olduğu belirtilmişti. Ünlü boksör, son olarak 8 Nisan'da Arizona'nın Phoenix kentindeki Celebrity Fight Night adlı yardım etkinliğine katılmıştı. 1964, 1974, 1978 yıllarında olmak üzere dünya ağır sıklet boks şampiyonluğunu 3 kez kazanan Muhammed Ali, bu ünvanı rakipleri karşısında 19 kez korumayı başardı. Kariyeri boyunca çıktığı 61 maçın 56'sından galibiyetle ayrılan Ali, profesyonel boksa geçmeden önce 1960 Roma Olimpiyatları'nda hafif ağır sıklet kategorisinde altın madalya kazanmıştı.

Parkinson  hastalığı nedir?
Halk arasında ‘titreme’ veya ‘yaşlılık hastalığı’ olarak bilinen Parkinson, genç yaşlarda da görülebilir. Parkinson hastalığı beyinde “substansiya nigra” denilen bir alanda yer alan ve dopamin üreten nöronların kaybedilmesi sonucu bu maddenin azalmasıyla gelişen bir hastalık. Beyin bu hücrelerin yüzde 50-80’ini kaybettiğinde hastalık bulguları ortaya çıkar. Parkinson toplumda binde 2-3 oranında görülür, ancak bu oran 70 yaş üzerine çıkıldığında yüzde 0.5-2 arasına ulaşır. 

Hareketlerde yavaşlama, yüz mimiklerinde donuklaşma ve “maske yüz” diye ifade edilen görünüm, vücudun bir yanında istirahat halinde ortaya çıkan “para sayar” tarzda titreme, küçük adımlarla ve öne eğik yürüme ilk göze çarpan belirtiler. Titreme genellikle ilk bulgu olarak ortaya çıkmakta; el ve ayakta, bazen de çenede olabiliyor.

Tüm zamanların en iyisi Muhammed Ali kimdir?
Müslüman olmadan önceki ismi Cassius Marcellus Clay Jr. olan Muhammed Ali, 17 Ocak 1942'de Kentucky Louisville'de doğdu. Afro-Amerikan ve İrlanda kökenlidir. 12 yaşındayken boksla tanıştı ve kısa zaman içinde National AAU ve Altın Eldiven Şampiyonası'nda amatör kayıtlara girdi. Yine 1960'ta Roma'da ağır hafif sıklette altın madalyayı alarak profesyonel lige döndü. 18 yaşındayken katıldığı Roma Olimpiyatları'nda altın madalya aldıktan sonra ünü giderek artmaya başladı. 

1964 yılında 22 yaşındayken, S. Liston'u yenip Dünya Şampiyonu oldu. Bu zaferden sonra dinini değiştirdiğini ve İslam'a geçtiğini açıkladı. Muhammed Ali ismini aldı ve çok sevdiği boks'a 1967'den 1970'e kadar ara vermek zorunda kaldı. "Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım." diyerek Vietnam savaşına gitmediği için 5 yıl hapis ve 10 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Lisansı ve pasaportu elinden alınınca dava süresince maddi sıkıntılar yaşadı ve iflas ettiğini açıkladı. Ailesinin yardımı ve üniversitelerde para karşılığı yaptığı konuşmalarla geçimini sağladı. 1970'te temyiz davasını kazanıp tekrar boksa döndü. 1971'de Joe Frazier ile 'Asrın maçı'na çıktı ve profesyonel boks kariyerinde ilk defa kaybetti. Uzmanlar üç buçuk sene aradan sonra sadece 2 maç yapan Muhammed Ali'nin bu kadar zor bir maça hazır olmadığı görüşünde hemfikirdi. Fakat o en kısa zamanda tekrar şampiyon olmak istiyordu. Ardından çenesinin kırıldığı maçta Ken Norton'a sayı ile yenilince, kendi ve yakınları dışında birçok kişi kariyerinin bittiğini sandı. Fakat o azmedip art arda unvan için rakip olan boksörleri bir bir yendi. Ken Norton'i yenip rövanşı aldı.

1973'te Joe Frazier ile unvan maçı için anlaştı. Arada sadece Joe Frazier-George Foreman maçı kalmıştı. Frazier sürpriz bir şekilde iki raund'da nakavt oldu. Ali böylece önce Fraizer ile maç yapıp arkasından da Foreman'la maç ayarladı ve iki maçı da nakavt'la kazandı. Böylece hem kaybettiği unvanını alacak hem de daha bitmediğini gösterecekti. 1974'te Foreman’ın bahisçilerde 7'ye 1 favori olduğu maçta rakibini hiç beklenmedik bir taktik ile sekizinci raundda nakavt edip hak ettiği unvanı Floyd Patterson'den sonra tekrar elde eden ikinci boksör oldu. 1978'de L. Spinks'e yenilip ardından aynı yıl rakibini yenince Dünya Şampiyonluğunu 3 kez elde eden ilk boksör oldu. O zamanlar sadece 2 Dünya Boks Federasyonu olması değerini daha da farklı kılıyordu. 2008 yılı itibari ile 8 Dünya Boks Federasyonu bulunuyordu. Muhammad Ali'nin etkin döneminde en iyi boksörler, unvanı elde edebilmek için, mutlaka karşı karşıya gelirlerdi. George Foreman'in 1994 yılında 20 sene aradan sonra tekrar Dünya Şampiyonu olması ve unvanını çok kez savunması, o dönemin boksunun birçok ülkede neden "Altın 70'li yıllar" diye anıldığını bize anlatıyor.

Kelebek gibi uçtu, arı gibi soktu!... 
1978'de boksu Şampiyon olarak bıraktı. Sonra Parkinson hastalığına yakalanmasına rağmen bunu gizleyip büyük para karşılığı iki maç daha yapıp kaybetti. İkisi de o vaktin veya sonrasının Dünya Şampiyonları idi. (eski sparring partneri Larry Holmes ve Trevor Berbick). Profesyonel döneminde sadece 5 kez yenilen, Olimpiyat ve Dünya Şampiyonu olan Muhammed Ali, 36 yaşına kadar bütün şampiyonlar için tek isim olmayı başardı ve 37'si nakavt olmak üzere 56 maç kazandı.

Ona sadece bir boksör olarak bakmamak gerekir. Çünkü o gücüyle olduğu kadar kişiliğiyle de hep daha iyisini yapmaya çalışmıştır. 1960 Roma Olimpiyatları'ndan döndükten iki gün sonra bir lokantada sadece beyazlara servis yapıldığını öğrenince, altın madalyasını Ohio Nehri'ne atmıştır. 1996 Atlanta Olimpiyatları'nda bu madalyanın yerine başka bir altın madalya kendisine verilmiştir.

Din olarak İslamiyet'i seçmiştir ve Vietnam savaşına gitmemiştir. Bu durumu şöyle dile getirmiştir: "Benim onlarla sorunum yok." (I'I ain't got no quarrel with them Vietcong'). Bu nedenle unvanlarına el konuldu ve bokstan uzaklaştırıldı. Fakat o yılmadı. Bu süre içerisinde üniversiteleri dolaşarak İslamiyet'i anlattı. Malcolm X ile yakın ilişkileri oldu. Verimli işlerle uğraştı.

Hollywood Bulvarında bulunan "Şöhretler yoluna adı ekleneceği zaman, "Ben Peygamber adı taşıyorum, adımı yere yazdırmam" dediği için duvara yıldızı eklenen tek isim olmuştur.

Muhammed Ali, sadece Muhammed Ali isminden ibaret değildir. O, zamanının en iyisidir. 2001 yılında Hollywood tarafından hayatı filme alındı. Ali adlı filmde Muhammed Ali'yi Will Smith canlandırdı.

Parkinson hastalığı yüzünden uzun süre Michigan'daki çiftliğinde gözlerden uzak yaşamayı tercih eden ünlü boksör, ringlerde 20 yıldır ağzından düşürmediği "Bütün zamanların en iyisiyim" lafını ispatlayarak bir efsane olmuştur. Muhammed Ali 1984'den beri Parkinson hastasıdır. 

Buna rağmen, 2001 yılındaki 11 Eylül saldırıları üzerine Muhammed Ali, başında New York İtfaiye Müdürlüğü şapkası ile Sıfır Noktasına giderek destek ve dayanışmasını göstermek gereği duymuş ve şöyle demiştir: 

“Beni asıl inciten, 'İslam' adının bulaştırılması ve 'Müslüman' [adının] bulaştırılması, ve sorun çıkarılıp nefret ve şiddete yol açılması. İslam, katil dini değildir. İslam, barış demektir. Evde öylece oturup insanların sorunun kaynağı olarak Müslümanları yaftalamalarına seyirci kalamazdım.” 

Hayatını anlatan biyografik roman, 2002 yılında Kaknüs Yayınları tarafından yayımlanmıştır.Unutulmaz sözleri ile Muhammed Ali efsanesi: 

''Risk alacak kadar cesur olmayan biri hayatta hiçbir şey başaramaz.'' 

''50 yaşına geldiğinde hayatı 20 yaşında gördüğü gibi gören biri, 30 yılını heba etmiş demektir.''

''Başkalarına hizmet etmek, bu dünyada ödediğimiz oda kirasıdır.''

''En büyük benim, bunu öğrenmeden önce bile bunu söylerdim.''

''Nereye gittiğimi ve gerçeği biliyorum, benim olmamı istediğimiz şey olmak zorunda değilim. İstediğim gibi olabilirim.''

''Hayal gücü olmayan bir insanın kanatları da yoktur.''

''Sizi yoran tırmanacağınız dağ değil, ayakkabınızdaki taştır.'' 

''İyi bir cevap aklınıza gelmediğinde sessizlik altındır.''

''Aklım kavrayabiliyorsa, kalbim inanıyorsa, başarabilirim.''

''Her günü son günün gibi yaşa çünkü bir gün gerçekten öyle olacak.'' 

''Ben bir timsahla güreştim, balinayla kapıştım, şimşeği kelepçeledim, gök gürültüsünü hapse attım; daha geçen haftaydı, bir kayayı 
öldürdüm, bir taşı yaraladım, bir tuğlayı hastanelik ettim. O kadar fenayım ki ilaçlar beni görünce hasta oluyor.''

''Bu sadece bir meslek. Çimler büyür, kuşlar uçar, dalga sahile vurur. Ben de insanları döverim.''

''O kadar hızlıyım ki dün gece düğmeye bastım ve ışık sönmeden yatağımdaydım.''

''Benim kadar büyük olduğunuzda alçak gönüllü olmak zordur.''
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER