Ortadoğu Diktatörleri, 24'ün Belgesel Kuşağı'nda ekrana geliyor

Ortadoğu Diktatörleri, 24'ün Belgesel Kuşağı'nda ekrana geliyor
“Belgesel Kuşağı”

Adı: Ortadoğu Diktatörleri 
Konu: Saddam 
Tarih: 5 Haziran 2016 Pazar 
Saat: 21:15 

“ORTADOĞU DİKTATÖRLERİ”

1.Dünya Savaşı'nın ardından özellikle Ortadoğu ve Müslüman coğrafyada başlayan değişim ve dönüşüm Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşüyle hız kazandı.

Değişen ve dönüşen dünya koşulları ülkelerin yönetimlerini de büyük bir şekilde etkiledi. İktidar için harekete geçen yeni yönetimler aşiretlere ve yerel dinamiklere dayanan bir süreç izledi. Ancak Batılı devletlerin uzun yıllar bu coğrafya üzerindeki sömürgeci ve müdahaleci tavrı eskiden olduğu gibi bu süreçte de devam ediyordu. Savaşlar, darbeler bu iktidarların başa geçmek için en sık başvurdukları araçlardı.

Suriye'de Hafız Esad, Libya'da Kaddafi ve Irak'ta Saddam Hüseyin kendi ülkelerini dış dünyaya tamamen kapattılar ve tam anlamıyla Diktatöryal bir yönetimle başta kaldılar.

"Ortadoğu Diktatörleri" programı uzun yıllar kendi halklarına zor ve güç kullanarak ayakta kalan, yeri geldiğinde katliam yapmaktan çekinmeyen "Liderlerin" hikayelerini ve Ortadoğu'nun bu yönetimlerle olan sürecini ele alıyor.

"Ortadoğu Diktatörleri" ilk bölümde uzun yıllar Irak yönetimin başında bulunan Saddam Hüseyin'in hikâyesi ile başlıyor. Saddam Hüseyin'in iktidara gelişi, yönetimi, katliamları ve iktidarına kadar her şeyi gazeteciler ve akademisyenler anlatıyor.

Ortadoğu Diktatörleri 'Saddam' bölümüyle 5 Haziran Pazar günü saat 21:15’te 24 TV ekranında.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER