Yazı Odası yeni çalışmalarıyla Türk televizyonunu ileri taşımaya hazırlanıyor

Yazı Odası yeni çalışmalarıyla Türk televizyonunu ileri taşımaya hazırlanıyor
Yazı Odası ekibi Kerem Deren ve Pınar Bulut tarafından 2014 senesinde kuruldu. Bu isimle bir araya gelmelerinden önce Ezel, 20 Dakika, Suskunlar ve Maral gibi yapımlarla izleyici karşısına çıkmışlardı. Bahsi geçen yapımlardan Ezel sayısız ülkeye satılan başarılı bir yapım olmasıyla dikkat çekiyor. Suskunlar da NBC kanalı tarafından Game of Silence ismiyle Amerikan televizyonuna uyarlandı. 

Tüm bu gelişmeler göz önüne alındığında Türk televizyon sektörü dışarıdan daha profesyonel bir yapıya sahipmiş gibi bir havaya sahip. Ancak dramaquarterly.com'a konuşan Kerem Deren ve Pınar Bulut sektörde değişmesi gereken çok fazla şey olduğu kanaatinde. Onların bu konudaki görüşlerini ve çalışmalarını Drama Quarterly'den Gün Akyuz ile yaptıkları röportajdan derledik. Buyurun...

Öncelikle dizi sektörünümüzde bir baş yazar sistemi bulunmuyor. Hatta senaryonun ne yönde ilerleyeceğine dair asıl kararı senaristler değil, yapımcılar veriyor. Bu durum da yazar ekibinin yaratıcılığını kısıtlarken, kontrolü yapım şirketine bırakıyor. Deren ve Bulut bu durumun Türkiye'deki dizilerin belli sınırları aşmasına, daha farklı hikayeleri ele alan bir yelpazeye sahip olmasına engel olduğunu düşünüyor. İkili Yazı Odası'nı kurarken bu sınırlamayı aşmayı amaçlamış. Bir araya getirdikleri yazar grubunun yaratıcılığın sınırlarını zorlamasını hayal ediyorlar.

Dizilerin ilk bölüm onayından geçmeden yayına başladığı Türkiye'de her sene 100'den fazla yapım ekrana geliyor. Bunların büyük bir kısmı yurtdışı için alışılmadık derecede uzun. Yazması da çekmesi de uzun süren diziler yaratıcılığı kısıtlayan bir başka sebep oluyor. Haftalık bölümü yetiştirme telaşı hayal gücüne şans vermiyor.

Kerem Deren ve Pınar Bulut, Türk dizilerinin süresinde ve yaratıcılığındaki değişimin uluslararası televizyon sektörü kaynaklı olabileceği düşüncesindeler. Yurtdışında da talep gören ve satılan projeler üretme isteğinin yazarların yaratıcılığının önünü açacağına inanıyorlar. Netflix gibi global mecraların ülkemizde de hizmet vermeye başlaması bunun önemli ayaklarından birini oluşturuyor. Netflix'in atılımı ile Doğan Grubu ve Doğuş Grubu da benzer ataklara hazırlanıyor. Tüm bunlar da sektördeki değişimi tetikliyor.

Yazı Odası ekibi önümüzdeki aylarda ekrana gelmesini planladıkları üç ayrı proje üzerinde çalişıyor. Bunlardan ilki yaz aylarında Star TV'de yayınlanacak bir romantik komedi dizisi olacak. Yapımın ismi henüz belli değil. Diğeri Peyami Safa'nın eserinden uyarlanacak. Cingöz Recai karakteri de dizileştirilmiş olacak. Ancak bu yapım için henüz bir kanalla anlaşma sağlanmadı. Son olarak Süreç Yapım'la birlikte çalıştıkları bir dizi projesine Fox TV talip. Dizi müzik endüstrisinde geçecek bir romantik komedi olarak tanımlanıyor. Ancak bu yapımın ismi de henüz açıklanmadı.

Deren ile Bulut yerel kaynakları kullanarak global sektör için geliştirdikleri projelerle Türk televizyonunun gelişimine ve değişimine ön ayak olmayı planlıyor. Bu topraklarda üretilen işlerin Dünya'nın her köşesinde ilgi görmesini umarak çalışmalarına devam ediyorlar.

Kaynak: Drama Quartely - Gün Akyuz


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER