Steven Soderbergh'ten televizyona dair ilgi çekici açıklamalar geldi

Steven Soderbergh'ten televizyona dair ilgi çekici açıklamalar geldi
Oscar Ödüllü Steven Soderbergh önce sinema çalışmalarını sonlandırdı. Ardından emeklilikten vazgeçip televizyon işlerine yöneldi. Onun başarısını Cinemax dizisi The Knick ile bir kez daha görmüştük. Şimdi Soderbergh'in The Girlfriend Experience ismindeki mini dizisi Starz kanalı üzerinden izleyici karşısına çıktı. 13 bölümlük bu yapım farklı tarzıyla beğeni toplamayı başardı.

Başarılı yönetmen Steven Soderbergh, Vox'un kendisiyle yaptığı röportajda merak edilenleri cevapladı. Bilindiği üzere The Girlfriend Experience aslında Soderbergh'in çektiği bir filmdi. Daha sonra bu projeyi televizyona taşıma kararı aldı. Bu fikrin aslında kendisinden çıkmadığını, Philip Fleishman hikayenin dizi potansiyeli olduğunu söyleyene kadar da bunu fark etmediğini, genelde eski projelerine dönüp bakmak gibi bir alışkanlığı olmadığını söyledi. Bu sebeple projeyi ekrana taşımaya karar verdiklerinde sadece filmin ismini aldıklarını, geri kalan her şeyi baştan yaratmayı tercih ettiklerini de sözlerine ekledi.

Görüntü yönetmeni Steven Meizler ile 2004 yılından beri çalıştıklarını, The Girlfriend Experience'in 13 bölümünde de onun imzası olduğunu, yapımı diğer dizilerden farklı kılan faktörlerden birinin de Meizler olduğunu dile getirdi.

Bunun yanında sinemaya nazaran televizyonun daha fazla ortak çalışmaya dayandığını, örneğin yapımcısı olduğu Red Oaks dizisinde kalabalık bir yazar odasına sahip olduklarını, sezonluk haritayı birlikte çıkarttıklarını açıkladı. The Knick'te bu durumun biraz daha farklı olduğunu, stilin tamamen ne şekilde çalışmak istediğinize bağlı olduğu söyledi.

Steven Soderbergh sinemacıların televizyona geçişinin Twin Peaks projesiyle başladığını düşünüyor. Bu yapımın dizilerin alışılmışın dışına çıktığını, televizyon dizisi gibi hissettirmediğini, David Lynch yapımı olduğunu belli ettiğini, kendisine uzun formda anlatılması gereken hikayeler için televizyonun uygun bir platform olduğunu gösterdiğini açıkladı.

Klasik televizyon işlerinden The Americans'ı sevdiğini, dizinin Emmy Ödülleri'nde daha fazla ilgi görmemesine de hayret ettiğini dile getirdi. Sinematik bir hava veren yapımlar arasında da Transparent, Mr. Robot, Breaking Bad ve Mad Men gibi dizileri saydı.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER