İngiltere'de Savaş ve Barış'ın satışları patladı

İngiltere'de Savaş ve Barış'ın satışları patladı
Diziler sadece vakit öldürmeye yarayan boş şeyler midir? Kimi zaman öyle olabiliyorlar gerçekten. Kimi zamansa yan etki olarak hayatımıza geçmişte çeşitli sebeplerden ıskaladığımız güzellikleri sokabiliyorlar.

Leo Tolstoy’un ölümsüz eseri Savaş ve Barış’ı bu sezon mini dizi olarak uyarlayan BBC son derece başarılı bir işe imza atmış oldu. Prodüksyonlarının kalitesi tartışılmaz olan İngiliz kanalı bu büyük esere hak ettiği değeri vermiş olacak ki tanınmış ve son derece başarılı oyuncuları, göz alan kostümler ve harika müzikler eşliğinde bayıla bayıla izliyoruz.

Bir dönem Türkiye televizyonlarını da etkisi altına almış olan klasikleşmiş, ölümsüz edebiyat eserlerini televizyon dizisi olarak uyarlama furyası dünyanın başka yerlerinde de etkisini hali hazırda sürdürüyor. Ve bu süreç devam ettikçe seyircinin ilgisi sadece izlediklerine değil daha önce okuma fırsatı olmadığı bu büyük eserlere de yönelmiş oluyor. “Televizyon her zaman faydasız bir şey değildir!” diyebilmemize sebep olan bu furyaya biz de müteşekkiriz.

Nasıl ki birkaç yıldır Türkiye’de okuyucuların elinde Reşat Nuri, Halit Ziya, Orhan Kemal, Kerime Nadir romanlarını tekrar görmeye başladıysak İngiltere’de de şu günlerde insanlar ellerinde Savaş ve Barış romanıyla dolaşmaya başlamışlar. Yapılan bir araştırmaya göre İngilizlerin sadece %4’ü Savaş ve Barış romanını okumuş günümüze kadar. %14’ü ise okumuş olmak istediklerini ancak romanın hem ağır hem de çok uzun olması yüzünden buna cesaret edemediklerini söylemişler. Bu noktada hemen bir ek bilgi verelim: Savaş ve Barış romanının Penguin Yayınları tarafından basılan İngilizce çevirisi 1440, İletişim Yayınları tarafından iki cilt olarak çıkan Türkçe çevirisi ise 1700 sayfa. Şu anda İngiltere’de birçok değişik yayınevinin bastığı roman çok satanlar listesinin ilk 50’sine ilk defa girmiş durumda. Bu yayınevlerinden 4’ünün baskısı çoktan bestseller romanlar listesine bile girmiş. BBC’nin kendi bastığı edisyon ise Aralık ayından beri 13.000 kopyadan fazla satılmış. Diğer yayınevlerinin toplam satış rakamı ise 2438 adet olarak açıklanmış. Bu rakamlar belki gözünüze az görünecek ancak İngiltere’nin nüfusu ve şimdiye kadarki %4’lük okunma oranı göz önüne alındığında hiç de küçümsenmeyecek bir durum var ortada.

Charles Dickens’ın dünyasına yolculuk yapan Dickensian ve bir D.H. Lawrence uyarlaması olan Lady Chatterley’s Lover dizileri için de aynı etkiden bahsetmek mümkün. Yayınevleri yaptıkları açıklamada bu durum için klasikleri ekrana taşıyan BBC ve diğer televizyon kanallarına olan minnetlerini her fırsatta dile getiriyorlar.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER