Merve Çağıran: Hayallerim yazdığım hikayeler ve müzikle ilgili...

Merve Çağıran: Hayallerim yazdığım hikayeler ve müzikle ilgili...
Çocuk dizisinin başrol oyuncularından Merve Çağıran ile canlandırdığı karakter Akça’yı ve yeni projesini konuştuk. İlk kez kamera karşısına Tek Türkiye dizisi ile geçen Merve Çağıran, Şefkattepe, Elde Var Hayat, Kaçak Gelinler dizilerinde rol aldıktan sonra 2015 yılında Tatlı Küçük Yalancılar ve 2016 yılında Aşk Laftan Anlamaz projeleriyle dikkatleri üzerine çekti. Fi ve Çarpışma’daki performansı ile beğeni toplayan Çağıran şimdi de Çocuk dizisindeki Akçe karakteri ile konuşuluyor.• Çocuk hem kadrosu hem de hikayesi ile dikkat çekti. Dışarıda nasıl tepkiler alıyorsunuz?
Dışarıda çok güzel tepkiler alıyorum. Diziyi çok sevdiklerini söylüyor karşılaştığım insanlar. Setteyken anlamıyoruz ama dışarı çıkıp insanlarla etkileşime geçince gelen tepkiler karşısında dizinin ne kadar izlendiğini ve çok beğenildiğini anlıyoruz.
 
• Her karakterin oyuncunun kalbinde bir karşılığı var derler, Akça’nın sizdeki karşılığı nedir?
Akça’nın kalbimdeki karşılığı hayal kırıklığı ve pişmanlık duygusu. Köklerinde güvenilecek bir yer olmayan Akça’nın bende hissettirdiği en büyük şey aidiyetsizlik. Yeri olmadığı için sürekli dağılabiliyor. Kafası karışıyor. Duygu durumu değişiyor. Kendini suçlamak da buna dahil. Tüm bunlar çok gerçek geliyor bana.
 
• Akça’nın 3 karakter özelliğini almanız gerekse hangilerini alırdınız?
Gittikçe daha cesaretli birine dönüşüyor Akça çocuk konusunda. Önümüzdeki bölümlerde kendine bir yol çizmeye başlıyor. Onun kendine yol çizmesini seviyorum. Yaşadığı koşullar çok değişik. Karakterini oluşturan da bunlar olduğu için ondan alabileceğim şeyler kısıtlı. Ama radikal kararları kolay alabilmesi olabilir.
 
• Aile bir çocuğun kaderinde sizce ne kadar etkilidir?
Çok etkili tabii ki. Kader bizim gittiğimiz yönle başımıza gelenlerin bir karışımıysa, çizdiğimiz yön de çocukluğumuzun ve sonrasının bizde ne bıraktığıdır. Nasıl yetiştirildiğimiz önemli. 
 
• Akça çaresizlikle çocuğunu terk etmek zorunda kalmış, ona hak veriyor musunuz yoksa siz başka şekilde mi davranırdınız?
“Ben olsaydım” diyerek empati kurarsam günlük hayatta bile çok yanlış düşünebilirim. Yargılamamak için böyle düşünmüyorum. Onun koşullarında belki ben de öyle yapardım. Ama değilim. Bilmiyorum zor valla. Ama ben veremezdim Merve olarak.
 
• Sette hem çok deneyimli kadro var hem genç yetenekler aranızda nasıl uyum ve denge var?
Ben o dengeyi seviyorum. Gençler ve daha deneyimli oyuncular arasındaki enerji biraz daha dengeli bir ortam yaratıyor. En azından bizde öyle oldu. Herkes çok iyi anlaştı.
 
•Çocuk oyuncularla çalışmak çok da kolay değil, sizin Efe yani Mehmet Emin ile aranız nasıl?
Aramız çok iyi. O da gittikçe alışıyor. Algılamaya başlıyor işi, ne yaptığını. Bunu gözlemliyorum. Sakin ve akıllı bir çocuk. Şarkı söylüyoruz, küçük oyunlar oynuyoruz birlikte plan aralarında bile.
 
• Aileniz sizi her zaman destekledi mi? Oyuncu olmak istediğinizde nasıl karşıladılar?
Evet, aslında bunun konusu bile geçmedi. Herhalde küçüklüğümden beri gördükleri için hiç ekstra bir tepki verilmedi. Zaten annem hep yanımda.
 
• Anneniz kararlarınızda ne kadar etkilidir?
Hep konuşuruz, sohbet ederiz ama konu karar almaksa genelde bildiğimi okurum.
 
•Oyunculuk yaparken yaptığınız en komik hata neydi?
 Bir tiyatro oyununda ayağımdaki terlik yanlışlıkla seyirciye fırlamıştı. Allah'tan hafif bir şeydi.
 
• Oyuncu olmasaydınız ne olurdunuz?
Muhtemelen adli psikolog olmayı isterdim. Bayağı ilgiliyim suç psikolojisine.
 
• Kendinizi rahatlatmak için neler yaparsınız?
Müzik dinlerim. Yazı yazarım. Yeni insanlarla tanışırım. Kedimi okşarım. Uyurum. Fast Food yiyorum bazen de. 
 
• Kendinizle ilgilenmeyi sever misiniz? 
Kendimi mutlu etmeyi severim ama kendimle ilgilenmek zorunluluk olmamalı. Yani görev haline gelen şeyler canımı sıkabiliyor. İlhamımız olmalı sanki hep küçük küçük...
 
• Bundan sonrası için ne hayalleriniz var?
Hayallerim yazdığım hikayeler ve müzikle ilgili. Bunları harmanlandığım çalışmalar da olabilir. Vakti var tabii daha. Çalışmadığım zamanlarda bu yanlarımı geliştirmeye çalışıyorum.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER