Josh Morgerman: Kasırgadan korunmak için tedbirler kadar iletişim ve eğitim de önemli

Josh Morgerman: Kasırgadan korunmak için tedbirler kadar iletişim ve eğitim de önemli
Dünyanın önde gelen kasırga takipiçilerinden Josh Morgerman’ın macera ve heyecan dolu yolculuğunu anlatan Kasırga Adam (Hurricane Man) belgeseli BBC Earth yapımıyla izleyiciyle buluşuyor.

BBC Earth’ün iddialı yeni serisi Kasırga Adam (Hurricane Man),Amerika, Doğu Asya ve Batı Pasifik’teki tropikal fırtınaları izleyen, dünyanın önde gelen kasırga avcılarından biri olan Josh Morgerman'ın yolculuğunu konu alıyor.

Çocukluğundan beri kasırgalara karşı hayranlık duyan Josh, dehşet içerisinde kaçılan bir ortamda kasırgalara doğru ilerliyor. Josh ve belgesel ekibi, fırtınanın gözünden ilk görüntüleri aktarıyor. Dehşet verici kasırga anları sonrası kurtarma ekipleri, fırtınaya yakalanan aileleri kurtarmak için yorulmadan çalışırken, toplumların bir araya gelerek dayanışma kurmalarına, yaşamı yeniden kurmalarına ve hayatlarına geri dönmelerine de tanıklık ediyor.

Kasırga Adam (Hurricane Man) kasırgaların heyecan verici hikayesini anlatırken, dünya tarihindeki en unutulmaz doğa olaylarından birini tüm çıplaklığı ve çarpıcı yanları ile aktarıyor.

Kasırga Adam (Hurricane Man) 16 Ağustos Cuma’dan itibaren saat 22:00’de izleyici ile buluşacak. Belgeselin diğer bölümleri Türkiye’de TTNET, Digitürk ve D-Smart platformlarından BBC Earth’de izlenebiliyor.● Bize biraz kendinden bahseder misin? Kasırgaya olan ilgin ne zaman başladı?
Kasırgalara olan tutkum kendimi bildim bileli var. Sanırım böyle doğdum. Ben Amerika’nın Doğu Kıyılarında, bir adada büyüdüm. Henüz küçük bir çocukken bile, kasırga yaklaşırken bende uyanan heyecanı hatırlıyorum. Rüzgar uğuldadıkça, ağaçlar dalgalandıkça ve ev sallandıkça ben de duygusal bir reaksiyon gösteriyordum. Gençliğimde çok kötü bir kasırga deneyimine tanık olmuştuk. Yine heyecanlanmıştım ta ki tahribatın annemi gözyaşlarına boğduğunu görene kadar.  İşte o an kasırgalarla hayat boyu sürecek olan ilişkim başladı. Onlarla ilgili çok karmaşık duygularım var; hem çok güzeller hem de korkunç…

● Bugüne kadar kaç farklı ülkede kasırgayı izleme fırsatı buldun?
Kasırgaları takip etme tutkum bana kendi ülkem olan ABD’nin dışında; Japonya, Filipinler, Tayvan, Avusturya, Meksika, Belize, Bahamalar gibi dünyanın birçok ülkesini görme imkanı verdi. Gittiğim diğer ülkelerde peşine düştüğüm kasırgalar sayesinde genellikle gizli kalmış yerleri keşfediyorum. Bu gördüğüm bölgeler çoğu uluslararası turistin yakından göremeyeceği yerler. Son derece eğitici ve heyecan verici olan bu durum bana inanılmaz heyecan veriyor.
 
● Şu ana kadar karşılaştığın en çılgın kasırgalar hangileri?
Birçok korkunç kasırgayla karşılaştım! Meksika'daki bir kasırgada, kaldığımız otelin lobisi rüzgarın gücüyle patladı. Cam ve enkazlar kurşun gibi her yöne uçuyordu. Başka bir kasırgada rüzgar binayı parçalamaya başladı ve sekiz kişi hayatta kalmak için küçük bir banyoya sığınmak zorunda kaldık. Asla unutamayacağım kasırga ise, Filipinler'deki Tacloban şehrindeki Süper Tayfun HAIYAN. Okyanus bir tsunami gibi üzerimize geldi ve şehri sular altında bıraktı. Mağdurları kurtarmak için suya atladım ve neyse ki kaldığımız binadaki herkes kurtuldu. Ancak şehir genelinde binlerce kişi hayatını kaybetti. Hala aklıma geldiğinde üzülürüm. Şanslıyım ki, bunca yıl boyunca çizikler ve çürükler dışında hiç kötü bir şekilde yaralanmadım.  

● Geçmiş olsun.. Kasırga Adam (Hurricane Man) serisinde hangi ülkelere seyahat ediyorsun?
Bu seride çok çeşitli yerlere seyahat ediyoruz! Japonya'nın Ryukyu Adaları, anakara Japonya'nın şehirleri, kuzey Filipinler (iki kez), Meksika'nın Pasifik kıyıları ve üç Amerikan eyaleti: Hawaii, Kuzey Carolina ve Florida.


 
● Küresel ısınmayla ilgili ne düşünüyorsun?
Dünyadaki birçok vatandaş gibi, iklim değişikliği konusunda endişeliyim. Bilim dünyasındaki yaygın görüş, ısınmanın yaşandığını ve bunun belirli bir kısmının insan faaliyetlerinin bir sonucu olduğunu gösteriyor. Bu durumun kanıtlarını buzulların erimesinden, deniz seviyesinin yükselmesinden fark ediyoruz. İklim değişikliği ile kasırgalar arasındaki bağlantı henüz tam olarak anlaşılamadı. Bununla birlikte, yakın tarihte yayınlanan bilimsel bir makale, iklim değişikliğinin kasırgalarda daha yoğun yağmur yağmasına yol açacağını öne sürüyor. Başka bir makale, iklim değişikliğinin daha fazla kasırgaya neden olmadığına işaret ediyor, ancak form oluşturan kasırgaların güçlenmesine yardımcı olabileceği öne sürülüyor. Konuyla ilgili daha fazla veriye ihtiyacımız var!
 
● Türkiye'de kasırgalara alışkın bir ortamda yaşamıyoruz, ancak bir kasırgaya rastlarsak yapmamız gereken en temel şey nedir? 
Bir kasırgada hayatta kalmak için iki şey yapmanız gerekir. Öncelikle deniz seviyesinin çok üstünde olduğunuzdan emin olun. Çünkü bir kasırga okyanusu bir tsunami gibi karaya sürüyor. “Fırtına Kabarması” olarak adlandırdığımız bu durum kasırganın en korkunç yanıdır. Ve güçlü bir binanın iç mekanında veya koridorunda, pencerelerden ve kapılardan uzak durun. Böylelikle kendinizi güçlü rüzgarlardan korumuş olursunuz. 

● Kasırgaya rastladığında hiç korktun mu?
Birkaç kez korktuğumu itiraf ediyorum. Pencereler kırılmaya başladığında, kapılar yerinden çıkar ve çatı uçup gider - ya da su hızla yükselip binanın sular altında kaldığında korkuyu içinizde hissedersiniz.

● Kasırga iklimi olan ülkelerde alınan önlemler yeterli mi? Ülkeler bu konuda yeterince yatırım yapıyor mu? Daha neler yapılabilir?
Hazırlık düzeyi ülkeden ülkeye değişiyor. Bence altın standart Japonya'nın Ryukyu Adaları. Çok fazla kasırgaya maruz kaldıkları için katı betonla evleri ve binaları dayanıklı şekilde inşa ediyorlar. Kıyı taşkınlarından korunmak için binaları deniz seviyesinden yeterince yüksek şekilde yapıyorlar. Sonuç olarak güçlü kasırgalar bile alınan bu önelmelerle adaya çok az zarar verebilir. Tayvan da bu konuda örnek ülkelerden bir tanesi.

● Kasırga hakkında bir alarm ya da uyarı sistemi var mı? Teknoloji bu alanda ne kadar ileride?
Bir kasırga uyarısı size iki şey söyler: nereye gittiğini ve ne kadar güçlü olacağını... Geçtiğimiz 25 yıl boyunca, meteoroloji uzmanları kasırgaların nereye gideceği konusunda başarılı tahminlerde bulundu.  Ne yazık ki, ikinci madde gizemini korumaya devam ediyor. Meteoroloji uzmanları günümüzde hala kasırganın gücünü tahmin edebilecek kadar bilgi ve beceriye sahip değil.

İyi bir uyarı iyi bir bilimden daha fazlasını gerektiriyor. İletişim kısmı çok önemli; kasırga anında yapılması gereken uyarılar bölge sakinlerine etkili bir şekilde iletilmezse işe yaramaz. İletişim kadar eğitim kısmı da hassas bir konu. İnsanlar kasırganın tehlikelerini anlamalı. Örneğin HAIYAN Filipinler’i vurduğunda bu sürpriz olmamıştı. Herkes kasırganın güçlü bir şekilde geleceğini biliyordu. Fakat binlerce kişi, fırtına dalgalanmasının tehlikeleri konusunda eğitilmedikleri için hayatını kaybetti. Neyse ki, bu anlamda da dersler çıkarıldı ve değişim başladı.
 
Not; insanlarla iletişim kurmayı çok seviyorum. Umarım Türk takipçilerim de benimle iletişim kurarak bana sosyal medya hesaplarım üzerinden merhaba derler! Beni Twitter'da (@iCyclone), Facebook (@iCyclone), Instagram'da (@icyclone1) kullanıcı isimleriyle bulabilirsiniz.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER