RaniniTV Ekspres: 15 Soruda Batuhan Bozkurt Yüzgüleç

RaniniTV Ekspres: 15 Soruda Batuhan Bozkurt Yüzgüleç
Batuhan Bozkurt Yüzgüleç’in adını bizden önce pek çok Avrupa ülkesi duydu bu yıl. Zira bu sezon tabiri caizse Çukur’un Vartolu’su olarak ekranlara nurtopu gibi fenomen bir karakter kazandıran Erkan Kolçak Köstendil’in yönettiği kısa film SUMA, film festivallerinden ödüllerle döndü. Moskova Indie Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ve Senarist ödüllerini kazanan filmdeki oyunculuğuyla Batuhan da ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülüne layık görüldü.

Henüz 23 yaşında olan oyuncunun ilk profesyonel oyunculuk deneyimi SUMA. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tiyatro Bölümü mezunu Batuhan’ın yolculuğu nasıl evrilir bilemem ama beyazcam serüveninden önce bir süre daha Avrupa’daki film festivalleriyle anılacağı kesin.

Dipnot: The Godfather’ı Batuhan kadar romantik ama bir o kadar da gerçekçi, dünyasını direkt karşınıza sunacak kadar iyi tasvir edenini görmedim!
 

 
1- Canlandırdığınız karakteri özetleyecek beş anahtar kelime. 
SUMA’daki Zaza çalışkan, özverili, masum, duygusal, yaratıcı.
 
2- Canlandırdığınız karakterin tek bir özelliğine sahip olacaksınız; hangisini seçerdiniz?
Ben, ben olarak severek yaşıyorum hayatı; canlandırdığım karakterleri ise olduğu gibi severek oynuyorum. Ondan alsam ben olmam, kendimden versem o olmaz.

3- Oynadığınız diziyi / filmi veya tiyatro oyununu bir yemek, canlandırdığınız karakteri de malzemelerden biri olarak düşünecek olursanız; diziyi, filmi ya da tiyatro oyununu hangi yemeğe benzetirsiniz ve karakteriniz olmasa hangi malzeme eksik olurdu? 
Yemek dediğin ya doymak içindir ya da tatmin. SUMA zaten doymak ve yolculukta ayakta kalmak üzerine. O halde masandaki bir parça ekmek ya da cebinden çıkan ezilmiş bir salkım üzümdür senin için dünyanın en leziz yemeği.
 
4- İlk audition’ınızı hatırlıyor musunuz; nasıl geçmişti? 
Hatırlanmaz mı ilk tecrübe? O ana kadar sahnede, seyirci karşısında yaptığım işi kamera karşısında yapmak ilginç bir tecrübeydi.
 
5- Bugüne kadar sette yaptığınız en komik hata nedir? 
Bariz bir hata yaptığımı hatırlamıyorum. Çalışırken yaptığım işten çok keyif alıyorum, aynı zamanda çokça eğleniyorum.
 
6- Şu an / son olarak oynadığınız dizide, filmde veya tiyatro oyununda sizin ya da başka bir karakterin söylediği, en sevdiğiniz replik nedir? 
SUMA filminde babamı oynayan karakterin; “Oğul, biz çalacaksak, biz hırsızlık yapacaksak, niye ekmeğimizi çöpten çıkarıyoruz? Ben söyleyeyim mi oğul? Kirlenmemek için çıkarıyoruz, pislenmemek için çıkarıyoruz.” repliği, benim en sevdiğim replik olmuştur.
 
7- Bir bölümlüğüne / sahneliğine oynadığınız herhangi bir işteki karakterinizi ekipten başkası canlandıracak. Kimi o rolde görmek isterdiniz? Aynı şekilde siz de başka bir karakteri oynayacaksınız. Hangisini seçerdiniz? (Yaş, cinsiyet vb. etmenleri düşünmeden.) 
SUMA’da Zaza karakterini yönetmenim Erkan Kolçak Köstendil’in yorumlayışını izlemeyi çok isterdim. Bana gelirsek Zaza’nın babasını oynamak güzel olurdu.
 
8- Ergenliğinize döndük; sevdiğiniz bir ünlünün fotoğrafını tişörte bastıracaksınız. Bu kim olurdu? (Yerli / yabancı fark etmez.) 
Hiç düşünmeden; büyük usta Şener Şen.
 
9- Karşınızda zaman makinesi var; hangi dönemde, hangi şehre ışınlanmak isterdiniz? 
Bir oyuncuya bu makineyi verirsen geri almak ne mümkün! Hiç düşünmeden ilk gideceğim an; Sicilya’dayım, hava sıcak, kaosu bırakmışım geride; kökenlerim burada ama ben yabancıyım. Arkamdaki korumalara tepedeki taş evleri gösterip “Neresi burası?” diye soruyorum; Corleone diyorlar gerçek hayatta Savoca adlı köye. Ağaçlık bir yola giriyoruz, elinde sepeti bir kızla göz göze geliyorum, Apollonia… Ve o an bilmiyorum, sinema tarihinin en kısa ve en güzel aşk hikayesinin başladığını. Tırmanıyorum köye, dar ve tozlu yolunda, nefes alacağım yer Bar Vitelli ve akıyor hikaye ve ben şu an tam da oradayım. Bay Vitelli’den kızıyla görüşmek için izin isterken hava hala çok sıcak ama hissetmiyorum.
 
10- Bugüne kadarki en büyük çılgınlığınız nedir? 
Yaşamanın kendisi çılgınlık.
 
11- Hangi dizileri takip ediyorsunuz ve onları izlerken yanında yemesem olmaz dediğiniz abur cuburlar neler? 
Türkiye’den ve dünyadan, içinde gerçek oyunculuk, yaratıcı senaryo ve emek olan her dizi ilgimi çekiyor. Hani doymak dedik ya, beni oyuncu olarak doyuran çalışmalarda heyecanlanıyorum. İşte o zaman öyle bir ziyafetteyim ki zaten abur cubur aklıma bile gelmiyor.
 
12- Güne bir kitabın dünyasında başlayacaksınız; öğlen bir dizinin, akşamı da bir filmin dünyasında geçireceksiniz. Hangilerini seçerdiniz? 
Hermann Hesse’nin Siddhartha’sı ile merhaba derdim yeni güne; Counterpart ile yükselerek yaşardım doyasıya ve Whiplash ile gecede kaybolurdum.
 
13- Oyunculuğun en çekilir ve çekilmez yanları neler? 
Aşktır oyunculuk; olduğu gibi, sadık ve tutkuyla sevmektir. Bu kelimeler, o aşkla yan yana durmaz.
 
14- Kapitalizm, feminizm, sosyalizm, elitizm... Hadi, bunların yanına bir tane de siz yepyeni bir “-izm”li kavram ekleyin. 
Yaşamın en değerlisi, ikame edilmezi zaman. “Zamanist” derim; onun değerini bilmek ve ona hakkını vermek için.
 
15- Bir sonraki oyuncuya sormam için senden bir soru rica etsem…
Oyunculuk dışında yakın olduğun başka sanat nedir?
 
RaniniTV Ekspres 15 Soruda bölümünün önceki konuğu Aydan Taş’ın sorusu:
Size bir dizi / film geldi. Bu işin yönetmeni ve senaristi ile partnerinizin kim olmasını isterdiniz?   
Senarist Roberto Benigni, yönetmen Alejandro González Iñárritu ve partner de Daniel Day-Lewis.

Röportaj: Cansu Uras
Fotoğraflar: Alper Kemal ÖzkorkmazBİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER