RaniniTV Ekspres: 15 Soruda Pelin Ermiş

RaniniTV Ekspres: 15 Soruda Pelin Ermiş
Pelin Ermiş’in ekran macerası için “sonsuz” terimini kullanabiliriz. “Nasıl yani? Devreleri yaktın galiba?” diyebilirsiniz; haklısınız. En nihayetinde o da hepimiz gibi bir ölümlü ancak onu tanıdığımız dizinin gerçek anlamda Türk televizyon tarihinin en ölümsüz dizilerinden biri olduğu ortada: Aşk-ı Memnu. Ekranın en “umutsuz vaka” diyeceğimiz platonik aşklarından birinin kahramanı olan Cemile’ye hayat vermişti Pelin Ermiş. Sonrasında da önündeki yol uzadı gitti ve son olarak Hangimiz Sevmedik dizisinin ardından Star TV’de yayınlanan Avlu’nun Sezen’i olarak izleyici karşısına çıkmaya başladı.

Güleryüzünden nemalandığımız Pelin ile Avlu’nun sezon finalinden iki gün önce bir araya geldik. Heyecanı yüzünden okunsa da tabii ki değil ipucu, bölüme dair tek bir kelime bile etmedi öyle bir konu ortada yokmuşçasına. Durum böyle olunca bize de çekim aralarında yaz tatili planlarını konuşmak kaldı. Fakat aşağıdaki röportajda sadece Avlu değil; Aşk-ı Memnu’dan Hangimiz Sevmedik ve Yoldan Çıkan Oyun’a uzanan zaman tüneli misali bir sohbet ortaya çıkmış oldu.

Bu arada Pelin’in noktayı koyduğu yeri unutmayın ve ne olursa olsun başınızı göğe kaldırıp yıldızlara yakalamayı es geçmeyin.

 

1- Canlandırdığınız karakteri özetleyecek beş anahtar kelime. 
Bu soruyu oynadığım tiyatro oyunu Yoldan Çıkan Oyun’da canlandırdığım Florence karakteri üzerinden cevaplayayım; histerik, numaracı, komik, narsist, seksi.
 
2- Canlandırdığınız karakterin tek bir özelliğine sahip olacaksınız; hangisini seçerdiniz?
Avlu’da Sezen’in absürtlüğünü kendime yakın buluyorum. Bir Sezen Aksu fanı olarak ismin denk gelmesi de ilgimi çekiyor.
 
3- Oynadığınız diziyi / filmi veya tiyatro oyununu bir yemek, canlandırdığınız karakteri de malzemelerden biri olarak düşünecek olursanız; diziyi, filmi ya da tiyatro oyununu hangi yemeğe benzetirsiniz ve karakteriniz olmasa hangi malzeme eksik olurdu? 
Yoldan Çıkan Oyun, frambuazlı cheesecake olsun. Florence de frambuazı. Görüntüsüne çok önem veriyor. İlgi çekmeyi ve kırmızı rengini çok seviyor.

Bir de maziyi analım; Aşk-ı Memnu düğün çorbası olurdu. Cemile de çorbanın süzme yoğurdu.
 
4- İlk audition’ınızı hatırlıyor musunuz; nasıl geçmişti? 
Kendi okuduğum okulda oldu. Konservatuar ikinci sınıftaydım, Plato Film’den okula gelmişlerdi. Konservatuarı anlatan bir dizi çekilecekti. En doğal ortamında olmuştu audition. Müjdat Gezen yine hocamızı oynamıştı dizide (gülüyor.)
 
5- Bugüne kadar sette yaptığınız en komik hata nedir? 
Saymakla bitmez aslında ama ilk aklıma gelen Aşk-ı Memnu setinde yaslanmamam gereken bir yere dayanmıştım ve elektrik çarpmıştı. Sonra panik olup doktora gittik. Bir sorun yoktu bu ana kadar ama ben sakinleşmek isteyip 3-4 kaşık sakinleştirici şurup içip üstüne bir de sete gelerek sahneye girince her şey bende slow motion ilerledi tabii (gülüyor.)
 
6- Şu an / son olarak oynadığınız dizide, filmde veya tiyatro oyununda sizin ya da başka bir karakterin söylediği, en sevdiğiniz replik nedir? 
Soruyu okur okumaz aklıma direkt Avlu’nun geçen bölümlerinde beni etkileyen replik geldi: “Vicdan yoksa adalet de yoktur.”
 
7- Bir bölümlüğüne / sahneliğine oynadığınız herhangi bir işteki karakterinizi ekipten başkası canlandıracak. Kimi o rolde görmek isterdiniz? Aynı şekilde siz de başka bir karakteri oynayacaksınız. Hangisini seçerdiniz? (Yaş, cinsiyet vb. etmenleri düşünmeden.) 
Hangimiz Sevmedik dizisinde Adile karakterine hayat veren Gül Onat’ın yerine geçmek isterdim. Hiç kavuşamayıp, o kadar atışıp hep aşık kalabilen saf sevgiyi oynarken yaşamak keyifli olurdu. Yoldan Çıkan Oyun’da da Florence karakterinde Sarp Apak’ı izlesem çok gülerdim.
 
8- Ergenliğinize döndük; sevdiğiniz bir ünlünün fotoğrafını tişörte bastıracaksınız. Bu kim olurdu? (Yerli / yabancı fark etmez.) 
Brad Pitt (gülüyor.) Özellikle Fight Club’daki Tyler Durden’ı bastırırdım (gülüyor.)
 
9- Karşınızda zaman makinesi var; hangi dönemde, hangi şehre ışınlanmak isterdiniz? 
Oooo… Heyecanlı bir soru! Zamanlar konusunda insan seçim yapamıyor. Geleceğe de, geçmişe de ışınlanmak isterdim. 5-10 dakika da olsa geleceğimde hangi şehirdeysem o anı görmek isterdim, insan merak ediyor tabii (gülüyor.) Geçmiş olacaksa Kemal Sunal, Tarık Akan ve Gülşen Bubikoğlu’nun oynadığı Yeşilçam filmlerinden birinin tam ortasına ışınlanmak isterdim.
 
10- Bugüne kadarki en büyük çılgınlığınız nedir? 
Konservatuara girmeden önce başka üniversitede okuyordum. Ve bir anda okulu bırakmaya karar verip İzmir’e geri döndüm ve jet hızıyla oyunculuk sınavlarına hazırlanmaya başladım. Ergenlikte kontrolü bırakıp istediğim şeyi yapmak güzel bir çılgınlıktı.
 
11- Hangi dizileri takip ediyorsunuz ve onları izlerken yanında yemesem olmaz dediğiniz abur cuburlar neler? 
Son zamanlarda Friends dizisine tekrar sardım. Hep gülüyorsun; müthiş. Kahve, çekirdek, cips, çikolata; elime ne geçirirsem yerim.
 
12- Güne bir kitabın dünyasında başlayacaksınız; öğlen bir dizinin, akşamı da bir filmin dünyasında geçireceksiniz. Hangilerini seçerdiniz? 
Üçünün de rengi farklı olsun. Engin Geçtan’ın İnsan Olmak adlı kitabının dünyasında başlardım güne. Psikolojik analizler, şaşırma… Öğlen güleceğim dizi Friends olsun, mis. Akşam da aşklı, tutkulu bir film olsun; örneğin Aşıklar Şehri.
 
13- Oyunculuğun en çekilir ve çekilmez yanları neler? 
En çekilir yanı hakikaten verdiği mutluluk. En çekilmez yanı ise duygular. İnsan üzerine bazen çok düşünüyorsun. Yorabiliyor bu da seni.
 
14- Kapitalizm, feminizm, sosyalizm, elitizm... Hadi, bunların yanına bir tane de siz yepyeni bir “-izm”li kavram ekleyin. 
Duygulist. Duygularla aramda sağlam bir ilişki var (gülüyor.)
 
15- Bir sonraki oyuncuya sormam için senden bir soru rica etsem…
Bir şarkı olsan hangi şarkı olurdun?
 
RaniniTV Ekspres 15 Soruda bölümünün önceki konuğu Yunus Narin’in sorusu:
En son ne zaman kafanı kaldırıp yıldızlara baktın? Görebildin mi?
Ne olursa olsun kafamı kaldırıp gökyüzüne bakmaktan vazgeçmedim hiç.

Röportaj: Cansu Uras
Fotoğraflar: Alper Kemal ÖzkorkmazBİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER