Esra Özaral Altop: Digiturk’te her duyguya atanmış bir kanal sunuyoruz

Esra Özaral Altop: Digiturk’te her duyguya atanmış bir kanal sunuyoruz
Şu hayatta Universal Studio kadar merak ettiğim bir diğer yer de Digiturk idi. Açıkçası röportaj isteğimi kabul ettiklerinde annesinden lunaparka gitme sözü almış bir çocuk kadar sevindim. Uzun zamandır çeşit biçim kanal ve film, dizi sunan, bu kurumu, onların kendilerine özel reyting sistemlerini, yayına aldıkları işleri nasıl seçtiklerini çok merak ediyordum. Digiturk İçerik Genel Müdür Yardımcısı Esra Özoral Altop'la, MIPCOM'dan döner dönmez merkez ofislerinde buluşup sohbet ettik. Dinamik, güler yüzlü, işini de seven bir yönetici; tıpkı bir çocuğa anlatır gibi sabırla bütün acemi sorularımı cevapladı. Buyrun...

Genel işleyiş nasıl?
Digiturk platformunda kanalları temalandırma stratejimiz doğrultusunda türlerine göre ayırdığımız film kanallarımızın (Moviemax Premier, Moviemax Stars, Moviemax Comedy, Moviemax Speed, Moviemax Festival) ve dizi kanallarımızın (Dizimax Vice, Dizimax Drama, Dizimax Sci-fi, Dizimax Comedy, Dizimax Entertainment) içeriklerini yayınlanmadan yaklaşık bir yıl öncesinde belirlenmiş oluyoruz.

Bir yıl önce mi? O zaman sizde ne yapım bilgileri vardır kim bilir şu anda..
Evet, İçerikler henüz yapım aşamasındayken haberdar olan çok güçlü bir içerik ekibimiz bulunuyor. Ekibimizde alanında çok donanımlı olan arkadaşlarımız dünyadaki trendleri ve izleyici beklentilerini göz önünde tutarak içerik taraması ve analizi yapıyorlar.

Analiz derken?
Masa başında yapılan çalışmalardan söz etmiyorum. Arkadaşlarımız bu verileri en sağlıklı şekilde oluşturmak üzere, stüdyoları ziyaret ederek buralarda düzenlenen zirveler, Cannes’da gerçekleştirilen MIPCOM ve Los Angeles’ta düzenlenen LA Screening gibi uluslararası içerik toplantılarına/fuarlarına katılıyorlar. Bu etkinliklerde bire bir görüşmelerle hem içerik alımı hem de dünya genelinde Televizyon sektörünün bileşenleri ile ilişki geliştirme konusunda çalışmalarımıza katkı sunuyorlar. Böylelikle, ekibimizin yönlendirmesiyle gerekli alımlar yapılıp, temasına göre uygun kanal için planlanıyor. Sonuç olarak da en yeni ve kaliteli içerikleri o içeriğin hedefindeki izleyicilere ulaştıracak kanallarla, doğru içeriğin doğru tüketici ile sürekli buluşmasını sağlıyoruz. Bir başka deyişle Digiturk’te her duyguya atanmış bir kanal sunuyoruz.

Yayın akışını nasıl belirliyorsunuz?
Kanallarımızın yayın akışını belirlerken gün içindeki çeşitliliğe dikkat ediyoruz, ancak bu uygulamaya dikkat ederken tek bir kanal bazında değil, aynı paketteki tüm kanallarımızın içeriklerini karşılaştırarak yayın akışlarını oluşturuyoruz. Tematik kanallarımız ilgi alanlarına yönelik içerik çeşitliliği sunma konusunda bize geniş bir hareket alanı sağlıyor. Moviemax Festival ve Moviemax Turk, Turkmax Gurme, İz TV gibi spesifik izleyici kitlesine 7 gün 24 saat ilgi duyulan içeriğe erişme olanağı sağlayan kanallarımız var. Aynı şekilde farklı temalara göre ayrılan dizi ve film kanallarımız da izleyicilerimize içerik çeşitliliğini geniş bir skalada kullanma imkanı sunuyor.

Hangi stüdyolarla çalışıyorsunuz ve yayın dışında ne gibi işbirlikleriniz var?
Dizi ve film kanallarımıza içerik alımı için Hollywood’un büyük stüdyolarının tümüyle çalışıyoruz. Bunun dışında Walt Disney Stüdyoları ile Nisan 2014 tarihinde gerçekleştirdiğimiz anlaşma çerçevesinde Disney filmlerinin resmi medya sponsoru olduk. Bu anlaşma kapsamında üyelerimiz, Disney filmlerini ilk ve ayrıcalıklı olarak izlediler. Bu ayrıcalığa Türkiye’de yalnızca Digiturk üyeleri sahip olabiliyor. Türkiye’deki dijital platformlar arasında tüm stüdyolarla çalışan tek platform Digiturk. Ayrıca ‘Digiturk Film Paketi’ üyeleri Disney filmleri için 'bir bilet alana ikinci bilet hediye' kampanyasından yararlandılar. Bunun yanı sıra Türk yapım şirketleri ile de içerik ve işbirliği anlamında özel anlaşmalarımız bulunuyor.

Bir dizinin ya da filmin yurt dışı başarısı sizin içeriğe yaklaşımınızı ne kadar şekillendiriyor?
Bizim her zaman önceliğimiz üyelerimizin istekleri ve talepleridir. İçeriklerimizi de buna bağlı olarak belirliyoruz. Yurt dışı başarısı film ve dizilerin yayın haklarını almamız için elbette çok önemli. Çünkü yabancı içerik takip eden izleyicilerimiz içeriklerin yurt dışı başarısından haberdar oluyorlar ve bu içerikleri Dizimax ve Moviemax markası altında görmek istiyorlar. Bu nedenle yurt dışında başarılı olacağını öngördüğümüz içerikleri muhakkak üyelerimize sunmaya çalışıyoruz. Pek çok diziyi çekildiği ülkeden yayınlandıktan hemen sonra yayınlıyoruz. Bu sürenin 24 saati geçmemesine özen gösteriyoruz. Bu da dizi izleyicisine sunduğumuz önemli ve farklı hizmetlerden biri...Digiturk deyince Friends, Sex and the City gibi yayınlandıkları döneme damgasını vuran diziler aklıma geliyor. Şu sıralarda bu diziler kadar Digiturk markasını taşıyacağına inandığınız işler hangileri?
Friends ve Sex and the City hiç eskimeyen, kült olmuş, dizi severlerin gördüklerinde tekrar tekrar, hiç bıkmadan seyrettiği diziler. Bu nedenle de her daim yabancı dizi denildiğinde ilk akla gelen diziler olmaya devam ediyor. Örnek vermek gerekirse; geçtiğimiz Nisan ayında ilk sezonu Dizimax Vice ekranlarına gelmiş olan Oscar ödüllü Matthew McConaughey ve Woody Harrelson’ın başrolünü paylaştığı True Detective 2013 yılının en çok ses getiren prodüksiyonlarından biriydi. Her sezon farklı A-list Hollywood oyuncularının yer alacağı dizinin ikinci sezonunda Colin Farrel, Rachel Mcadams ve Vince Vaughn’ın yer alacağı açıklandı. Bunun yanında Dizimax markasıyla bütünleşmiş diğer diziler Kevin Spacey’nin başrolünü üstlendiği House of Cards ve Amerika’da en çok izlenen Drama dizileri Grey’s Anatomy, Scandal ve The Good Wife’ı sayabiliriz. Ayrıca, yayın hayatına başladığından beri En İyi Komedi Dizisi Emmy ödülünü hiçbir diziye kaptırmayan Amerika’da da en çok izlenen dizilerden biri olan Modern Family’i de saymadan geçemeyiz. Bunların yanı sıra kült haline gelmiş, insanların hafızasında derin izler bırakmış yapımları da yeniden ekrana getiriyoruz. Örneğin, Lost, Uzay Yolu, Kurtlar Vadisi gibi ses getiren diziler, Dizimax Sci-Fi ve Moviemax Turk’te hayranları ile yeniden buluşuyor.

Ben hâlâ projeleri önceden izlediğiniz kısmında kaldım. Biz duyduğumuzda siz zaten izlemiş ve alıp almama konusunda karar vermiş oluyorsunuz. Bu nasıl bir his?
Yabancı dizi seyretmekten zaten kişisel olarak da çok keyif aldığım için, her şekilde yapmak isteyeceğim bir izlemenin bir de işimin parçası olması inanılmaz büyük bir keyif, tabi ki kendimi bu anlamda çok şanslı hissediyorum. Ancak diğer taraftan da bu seçimler sadece benim değil ekibimle birlikte her zaman çok ciddiye aldığımız büyük bir sorumluluk. Bir diziyi izlerken birçok kriteri göz önünde bulunduruyoruz; Hikayenin ne kadar sürüklediği, merak uyandırdığı, prodüksiyon kalitesi, senaryo yazarı, yönetmeni, oyuncusu yanı sıra Amerika’da hangi slotta hangi dizilerin karşısında yayınlanacağı, stüdyonun sadece pilot değil tüm diziye ayırdığı bütçe ve pazarlama  çalışmaları vs. gibi birçok bakımdan değerlendiriyoruz. Bu seçimleri yaparken öncelikli hedefimiz üyelerimize tüm dünyada en fazla ilgi gören ve devamlılığı olacak olan dizileri ulaştırmak. Bu hedefi gerçekleştirmeye çalışırken de üyelerimize farklı zevk ve tercihler ile ilgili dünyadaki en iyi örneklerden bir araya gelen olabilecek en geniş yelpazeyi sunuyoruz.

RTÜK denetimleri yayınlarınızı nasıl etkiliyor? İçerik seçerken bulunduğumuz ülkeyi ne kadar göz önünde bulunduruyorsunuz?
Digiturk de diğer TV kanallarının tabi olduğu yasalara uygun hareket etmek durumunda. İçeriklerimizi RTÜK kuralları çerçevesinde, saat kriterlerine uyarak planlamaya özen gösteriyoruz. Bizim açımızdan yalnızca yasalara ve kurallara uygun olmak yeterli değil. İçeriklerimizin, kurumsal değerlerimize, yayın politikamıza uygun ve izleyicinin beklentilerine cevap veren nitelikte olması kritik başarı faktörlerimiz. Yani, müşterimizin memnuniyeti en önemli kriterimiz diyebiliriz.

Digiturk kanalları gibi ücretli kanallar ulusallarla bir yarış içerisinde mi? Yoksa reytingden ziyade prestij kaygısı mı taşıyorsunuz?
Türkiye’yi dijital televizyon yayıncılığı ile tanıştıran, televizyon izleme alışkanlıklarını değiştiren ilk ve lider platform olarak kendimizi bu konuda ölçme ve denetleme sorumluluğunu en üst düzeyde taşıyoruz. Sektörde çok büyük bir paya sahip olduğumuzdan kurumsal ve teknolojik gelişimimizi sürdürülebilir kılmak için kendi çalışmalarımızı doğru değerlendirmemiz gerekiyor. Bu kapsamda kendi ölçüm sistemlerimizle kanallarımızın performansını izliyor, değerlendiriyor ve gerekli güncellemeleri gerçekleştiriyoruz.

İzleyiciyi memnun etmek için teknolojik gelişmeleri yakından takip edip, içeriğimizi her geçen gün zenginleştiriyoruz. Burada, hem teknoloji hem de içerik hazırlığı yönünden izleyicinin bir adım önünde olmak, trendleri izlemek ve talep oluştuğu sırada sunmaya hazır durumda olmak gibi bir zorunluğumuz olduğunu düşünüyoruz. Önceliğimiz her zaman izleyici istekleri ve memnuniyeti.

Kendi içinizde bir reyting kaygınız var mı? Ne kadar izlenmiş diye siz de raporlara bakıyor musunuz?
İzleyici alışkanlıklarını hem linear, hem non-linear tüketiminde takip etmek, kanallarımıza ve servislerimize lisanslayacağımız içeriklerle ilgili kararlarımızı elbette şekillendiriyor. Daha önce de belirttiğim gibi rating karşılaştırmalarının yanı sıra sosyal medya ve basında çıkan haberler üzerinden izleyicinin nabzını tutmaya ve bunları bir veri olarak değerlendirip dizi, film ve kanal bazında performans takibi yapıyoruz. Bu çerçevede gerekli iyileştirmeler ve değişiklikler sürekli olarak yapılıyor. Yeni içeriklerin platforma dahil edilmesi kadar mevcut içeriklerin yenilenmesi de bizim için önemli bir süreç...Okurlara "bomba habermiş" diyeceğiniz, henüz hiçbir mecrada duyuramadığınız bir dizi yayını bilgisi var mı?
Her zaman en yeni ve en iyileri sunmayı hedefleyen bir platform olarak yeni yayın döneminde de en yeni ve en iyi içerikleri üyelerimizle buluşturmaya devam edeceğiz. Temalarına göre ayırdığımız dizi kanallarımızda heyecanla beklenen yeni sezonlar, hit olacak yeni diziler ABD yayınlarından 24 saat veya 48 saat sonra yayınlanacak. Bunun yanı sıra film kanallarımızda da gişe rekoru kıran filmlerden festival filmlerine kadar binlerce içerik üyelerimiz ile buluşmaya devam edecek.

Proje adı verebilir misiniz?
Yeni sezonda çok güçlü yapımlar yine Dizimax’lerde olacak. 2 Oscar adaylığı olan Viola Davis’in yeni hukuk draması “How to Get Away with Murder” 27 Kasım itibariyle her Perşembe Dizimax Drama’da olacak. Ayrıca yine Oscar adaylığı olan aktör Clive Owen’ın başrolünü üstlendiği “The Knick” Aralık ayında yayında olacak.

Geçtiğimiz yıl hem sinemanın, hem de televizyonun en önemli ödül törenlerini Digiturk ekranlarında izledik. Böylelikle Oscar ve Emmy deyince de aklımıza Digiturk gelmeye başladı. Bu çalışmalar devam edecek mi?
Sinema ve TV dünyasının en prestijli ödülleri olarak bilinen Oscar Ödül Töreni ve Emmy Ödül Töreni’ni bu yıl platformumuzda yayınladık. Her iki tören için de aldığımız özel izinlerle ödül törenlerinden önce özel maratonlar ekranlarımıza getirdik. Türkiye’nin lider dijital platformu olarak bu iki özel töreni üyelerimizle buluşturmak bizim için çok önemliydi. Sonrasında aldığımız olumlu geri dönüşler de ne kadar doğru bir karar verdiğimizin göstergesi oldu. Önümüzdeki dönemde de üyelerimizin zevklerine hitap edecek çalışmalarımızı devam ettireceğiz.

Bir bilim kurgu dizi kanalı açtınız. Bence çok müthiş bir atak. İzleyicinin her türlü zevkine hitap edebilmek sizin için ne kadar önemli? Bu yönde başka planlarınız var mı?
Digiturk, temelde duygulara hitap eden ve eğlenceyi tüketiciye uygun kategoride sunan bir platform. Bu yaklaşımı başlangıçtan bu güne tüm kanallarımıza yansıtmaya çalıştık. İlk günden itibaren izleyiciye kaliteli içeriklerden oluşan geniş seçenekler sunmaya dikkat ettik. Bu anlayışla yeni yayın döneminde de en yeni ve en iyi içerikleri üyelerimizle buluşturmaya devam edeceğiz. Digiturk’te her ilgi alanına yönelik izlenecek bir kanal ile sürekli içerik sunmak istiyoruz. Bilimkurgu kanal fikri de bu ihtiyacı karşılama düşüncesinden doğdu. Böylece bilimkurgu ve fantastik türüne ilgi duyan izleyicilerimiz sürekli olarak izleyebilecekleri bir kanala kavuştular. Tıpkı Sci-Fi’de olduğu gibi, farklı ilgi alanlarına ve hedef kitlere yönelik sürprizlerimiz olacak. Bu konuyla ilgili araştırma ve ölçümlemelerimiz devam ediyor. En uygun planlamayı ve içeriği oluşturmayı hedefliyoruz.

Çok teşekkür ederim vakit ayırdığınız için..
Ben teşekkür ederim..
Fotoğraf: TokyophoneBİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER