Dünyalı olmak mı, dünyada var olmak mı?

Polonya'nın Avrupa Birliği’ne tam üyelik işlemleri sürerken “Musluklarınızı, artık Polonyalı tamirciler düzeltecek” fobisi oluşmaya başlamıştı. Çünkü dışarıdan gelecek ucuz işçi gücü, yerel esnafın işine el koyacak diye düşünülüyordu. Bunun üzerine Polonya yakışıklı mankenlerinden birini musluk tamircisi gibi giydirip "Ben Polonya'dayım. Buyurun gelin" diye karşı bir kampanya düzenlemişti.


İki bölümlük Zygon istilası konulu Doctor Who, bana hem bu olayı hem de günümüzde yaşanılan göçmen sorununu hatırlattı. İlk bölüm anti-göçmen propogandası yapıyormuş gibi görünse de bu bölüm, aslında, "göçmen olmak ne demek?" insan kılığındaki Zygon’ların ağzından dile getirildi.


UNIT başkanı Kate ise günümüzde göçmenlere kapılarını açmayan ülkelerin yansıması gibi idi. 20 milyon insan kılığındaki Zygon, kendi haline dönerse ülkede kaos yaşanır, savaş çıkar inancında idi. Bir anlamda Doktor da bunları söylüyordu. Bu bölüm çevir şişi yanmasın modundaydı dersem, haksızlık etmiş olmam. Bir yanda, yabancı bir gezegende (ülkede) Zygon -göçmen- olmak ne demek gösterdiler. 


Bir yandan da bu gezegende -göç ettiğin ülkede- yaşamak istiyorsan insan kılığında yaşamaya devam etmelisin dendi. Çünkü ancak o zaman huzur bozulmaz, barış devam edebilirdi. Başka bir deyişle, seni sen yapan özelliklerini geldiğin gezegende –terk ettiğin ülkede- bırakacaksın. Avrupa’da yaşamak istiyorsan Avrupalı olacaksın! (Türkiye AB ilişkileri, Almanya’daki Türkiyeli’lerin sorunları da benzer değil mi?)

Bölüm günümüz dünyasının kıyısına geldiği üçüncü dünya savaşına ve barışa dair de güzel şeyler söyledi. Neler mi? Hadi diğer sayfada bakalım ^.^ 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER