Ölümsüzlüğün Laneti
“Zaman her şeyin ilacıdır.” Hep birileri birilerini teselli ederken bu cümleyi kullanır. Acaba gerçekten doğru mu bu, zaman her şeyi onarır mı, yoksa aslında daha da beter mi eder? Ölümsüz olan biri için sanırız ki ikinci şık geçerli. Doktor’un işi zor: Ya “imkansız kız”, ya “kötülüğün kraliçesi”, ya “zamanda ters tarafa yolculuk eden eş”, ya da bu sefer olduğu gibi “ölümsüz bir kız” hep karşısına çıkıyor son zamanlarda. “The Woman Who Lived” ile Maisie Williams geri döndü, bölümü Catherine Tregenna yazdı ve önceki bölümde olduğu gibi Ed Bazalgette yönetti.

1651 yılının Londra’sına gittik bu sefer. Knightmare lakaplı yol kesen bir soyguncu iş başındaydı, istediği şey ise bir tılsımdı at arabasındaki yolcuların elinde olan. Yalnız da değildi: Arkasında çalılara saklanmış gözlerinden ışıklar saçan bir arkadaşı, önünde elindeki yine ilginç aletlerinden biriyle birden karşısına çıkmış olan Doktor vardı. Clara öğrencilerini tekvandoya götürdüğü için bu sefer yalnız başına maceraya çıkmıştı Doktor. Tılsım üzerine Knightmare ile tartışırken at arabasını ellerinden kaçırdılar. Sonra sesini değiştirerek konuşmayı kesti Knightmare, gerçek sesine döndü, maskesini de çıkardı: Ashildr’dan başkası değildi aslında bu soyguncu.


İngiltere’de yüreklere korku salan bir Viking kızı...

Doktor’un kendisi için geldiğini düşündü Ashildr, ama onun amacı at arabasındaki uzaylı işi tılsımı bulmaktı, özel olarak Ashildr için gelmemişti. Ayrıca ismini hatırlamıyordu Ashildr, babasını, doğduğu köyü hayal meyal hatırlıyordu. Kendisini ben anlamına gelen “Me” olarak adlandırmıştı. Geçmişteki bütün benlikleri ölmüştü Me’nin, kendisini artık yalnız ve kimseye bağımlı olmayan biri olarak tanımlıyordu. Doktor’u yalnızca hizmetlisiyle yaşadığı büyük malikaneye götürdü.

Dış gezegen enerjisi “curios” tarayan cihazıyla gelmişti Doktor buraya. Me ise Lucie Fanshawe’in içinde bulunduğu at arabasını para için değil, çok nadir bulunan o tılsım için soymaya çalıştığını söyledi. İki tarafın da amacı ortaktı yani. Ama genel olarak macera olsun diye soygun yapıyordu Me, 800 senedir yaşıyordu bu dünyada. Koca bir kütüphaneyi dolduracak kadar anılarını yazmıştı. Birçok farklı hayat yaşamıştı, bazen bir orta çağ kraliçesi olmuştu, bazen iyi bir okçu asker olarak savaşlarda yer almıştı. Bazen bütün bir köyü hastalıktan iyileştirirken cadı muamalesi görmüştü, bazen de Avrupa’yı 1346-53 arasında pençesine alan Kara Veba’ya yakalanmıştı. Büyük Londra Yangını’nı da Terileptil’lerin çıkardığını söyledi Doktor, Beşinci Doktor zamanı hikayesi olan “The Visitation”da bu konu işlenmişti daha önce.


Hades’in Gözleri ışıl ışıl size bakıyor.

Her şeyi hatırlayamıyordu Me gerçekten de, ölümsüz bir hayat normal bir hafıza için çok büyüktü, o yüzden günlük tutuyordu. Doktor’dan kendisini de “uçmasını sağlayan gemisiyle” birlikte götürmesini istedi, çünkü dünyadaki herkes onun için bir duman gibiydi ve yok olmaya mahkumdu. Doktor’un ilgisini çekti Me’nin “gemisinden” haberdar olması, ama yanaşmadı onu götürmeye. Me ise Doktor’a tılsımı alması için yardımcı olmaya istekliydi. Me dışarıda gözlerinden ışıklar fışkıran “arkadaşı”na bakmaya gitti, amacının Doktor’u kullanarak tılsımı ona getirmek olduğu anlaşıldı. Doktor ise Me’nin günlüklerine bir göz attı, Kara Veba sırasında çocuklarını kaybetmişti Me, büyük acılar çekmişti. Doktor Me’ye yardım etmek istedi, ama Me onun her zaman kaçıp gittiğini söyledi. Bu Doktor’u daha da işkillendirdi, sanki birileri onun hakkında birçok şey anlatmıştı Me’ye daha önceden.


“Partners in Crime”: Şimdi soygun zamanı.

İkili Lucie Fanshawe’in evine “hırsızlık” yapmaya gitti daha sonra. Bir önceki bölümde Doktor’un verdiği ikinci ölümsüzlük tabletini daha kullanmamıştı Me, onu hak edecek birisi çıkmamıştı karşısına çünkü. Girdikleri bir odada Hades’in Gözleri adındaki tılsımı ele geçirdiler. Tam işleri bitmişti ki kendilerini Lucie’nin kocasının odasında buldular. Şöminenin bacasından anca kaçmayı başardılar. Me ise Doktor’u sorguladı bu anda, neden Clara’yı ölümsüz yapmadığını, Clara’nın eninde sonunda öleceğini ve kaç tane Clara kaybettiğini sordu Doktor’a, genelde Davros yapar bu çeşit sorgulamayı bilirsiniz.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER