Bebek Evinden Kaçış
Pretty Little Liars ile yolculuğumuz 2010 Haziran ayında başladı. O günden bugüne A kızların kabusu, bizim de en merak ettiğimiz kişi haline dönüştü. Artık 6. sezona geldiğimizde A’ya da adım adım yaklaşmaya başladık.

A kimdi?

Aria, Spencer, Emily, Hanna ve Alison birbirlerine çok yakın, birbirlerine pek güvenmeyen bir grup arkadaştı. Önce Alison bir gece aniden kayboldu. Alison’un kaybolmasıyla kızlar birbirlerinden tamamen koptular. Alison’un cesedinin bulunması kızların yeniden bir araya gelmesini sağladı. İşte tam da bu sırada A’den gizemli mesajlar gelmeye başladı. Gelen mesajlar ve içlerine düşen şüpheyle Alison’un ölümünün peşine düştüler. Alison hala yaşıyor olabilir miydi? A mesajlarının arkasından Mona çıktığında kızlar rahat bir nefes almıştı sonunda. Kabus bitmişti! Kısa bir süre sonra yeniden gelmeye başlayan mesajlar bu kabusun bitmeyeceğinin kanıtıydı. Üstelik bu sefer mesajların arkasında Mona’nın olmasına imkan yoktu. Alison’un ölmediği ortaya çıktığında A işkencesini biraz daha şiddetlendirdi. 6. sezona geçmeden önce en son nerede kalmıştık biraz hatırlayalım.Mona’nın ölümü esrarengizliğini korurken kızlar Mona’yı öldürmekle suçlanıp, hapse atıldılar. Hepsini Alison’dan uzak bir hapishaneye sevk ederlerken, kızların içinde bulunduğu nakil aracı bir kaza geçirdi ve araç bulunduğunda kızlar ortada yoktu.

Ve kızlar artık A’in bebek evinin oyuncağıydılar. A hepsini ayrı ayrı odalara kapatmış, istediğinde istediği yerde olmalarını sağlıyordu. A’in anons ettiği saatlerde odalarından çıkıp ortak alanda toplanıyorlardı ve ilk toplandıkları noktada sürpriz bir isimle karşılaştılar. Mona aylardır A’in oyuncağı olmuştu ve yaşadığı türlü işkencelerden sonra kusursuz bir Alison rolü oynamaya başlamıştı. Bu arada Caleb, Ezra ve Toby canla başla kızları arıyorlardı.

Bu sırada, A kızlar için bir mezuniyet balosu planlamaya başlamıştı bile. Kızlardan da kendi mezuniyet balolarını hazırlamalarını istiyordu tabi ki.  A’in mezuniyet partisi oyunu, kızların kaçış planına dönüştü Spencer ve Mona’nın zekaları sayesinde. Her gece aynı saatlerde yaşanan doksan saniyelik elektrik kesintisi hem Mona’nın kızlara her şeyi anlatmasına, hem de kaçış planını yapmalarına yetti.

Üstelik kızların artık A hakkında öğrendikleri yeni şeyler  vardı. İsmi Charles’tı, Alison ve ailesiyle arasında bir bağ vardı. İşte 5. sezonu sonlandırırken A hakkında öğrenilenler, başarısız kaçma planlarıyla yanlarına kar kalmıştı kızların.


A’ye karşı gelmenin bir bedeli olmalıydı, olacaktı da elbette. İşte yeni sezonunun ilk bölümünde A’in acımasızlık sınırlarını da görmüş olduk. Kaçmaya çalıştıkları için bahçede kızları aç susuz, yağmur altında bırakarak cezalandırdı ilk önce. Sonunda kızları içeri aldığında cezaları henüz bitmemişti. Kızlar uyandıklarında kendilerini morg gibi bir yerde buldular önce. Sonrası için A’in planları daha farklıydı tabi.  Kızlar A’in oyuncağı olmaya devam ederken Alison serbest kalmıştı. Çünkü polisler A’in karargahını bulmuş ve orada kızların kayıtlı görüntülerinden Mona’nın yaşadığını öğrenmişlerdi.

Alison’u kameralar karşısında kızların kayboluşuyla ilgili demeç verirken bulduk sezonun ilk sahnesinde. Ancak bu A kendisine ulaşsın, kızları bulmak için bir ipucu oluşsun  diye tuzak kurmak için yapılmış bir hamleydi. Tabi polis hala Andrew’den şüpheleniyordu. Polis Alison’u yem olarak kullanmayı planlarken; Alison, Ezra, Toby ve Caleb’in başka planı vardı. Bir şekilde polisi atlatıp kızları bulmak için yola düştüler.


Alison ve beraberindekiler kızları bulmak için çabalarken, kızlar A’in işkencelerinde nasibini almaya devam ediyordu. Üstelik A’ye karşı gelen Mona kayıplardaydı. Alison kızlara ulaşma çabası içindeyken; A kızlara Alison’un odasını hazırlatmakla meşguldü. Alison’un eşyalarını odaya yerleştirmek yeni işkenceleri, pardon görevleriydi. İşte bu görevleri onları bir isimle karşılaştırdı.  Alison adım adım kızları bulmaya yaklaşırken, kızlar da Charles’ın bir Dilaurentis olduğunu çözmüşlerdi. Ezra ve Caleb, Alison’u güvende tutup kızları kurtarmayı planlarken, A yine yapacağını yapmış ve Alison’un izini kaybetmişlerdi. A’in yine kendilerinden bir adım önde olduğunu anlayan Ezra ve Caleb ,hemen Alison’un peşine düşüp onu buldular. Bu sırada kızları bulma umutlarını kaybetmişlerdi ki, duman imdatlarına yetişti.

Duman nereden mi geliyordu?

Alison’un gelişine hazırlık yapmakla görevlendirilen kızlar, A’in gizli odasını bulmuş ve ateşe vermişlerdi bile. Amaçları Charles’ın en çok değer verdiği şeyleri yok etmek ve bebek evinden kaçmaktır. Mona’yı da bulup kaçmaya çalışan kızlar çıkışta kendilerini arayan Alisonlarla karşılaştılar ve kurtuldular. Ancak kurtulan sadece onlar değildi, A’in içeride başka tutsağı Sarah’da onlarla beraber kurtulmuştu.

Kızlar kurtulmuştu ama akıllarında tek bir soru vardı: “Charles Dilaurentis kimdi?”


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER