Karanlık tarafa hoş geldin Emma
Emma’nın ismini hançerin üzerinde bırakmıştık. Yeni Dark One, yeni bir diyar, yeni karakterler derken Once Upon a Time, heyecanlı ve hareketli geçeceğinin (hadi inş) sinyallerini vererek döndü.

Aslında tam olarak Emma kendisini feda ettikten sonra A takımımızın ne tepki verdiğine döneceğiz ama iki ayrı flashback göstermeden bırakmayız. İlki, küçük Emma ve sonunda neye benzediğini gördüğümüz, bu sezonun kilit adamı Merlin (Elliot Knight). İkincisi bu sezonun yeni diyarı Camelot ve Kral Arthur (Liam Garrigan), Lancelot (Sinqua Walls) ve Percival (Andrew Jenkins). Zaten karmakarışık olan zaman diliminde bu flashback nereye denk geliyor bilmiyorum ama Lancelot hayatta. Lancelot’u ikinci sezon tek bir bölümde görmüştük. Bundan sonra sadece flashbacklerde mi olacak yoksa ölümü bir yalan mıydı öğreneceğiz. Once Upon a Time dahiyane fikirler kuşağında bu sezon Excalibur’un kayıp ucunun aslında Karanlık Olan’larımızın hançeri olduğu var. Böylece hoop Storybrooke ile Camelot arasındaki bağlantıyı da kurmuş olduk.  

Storybrooke’a dönersek; Snow, Charming, Regina, Hook, Henry hepsi ne olduğunu ve Emma’ya nasıl ulaşacaklarını çözmeye çalışıyorlar. Bu görevde de işlerin nasıl ilerleyeceği ilk bölümden belli oldu. Hook Emma’yı geri getirmek için çaresizce çabalarken çoğu zaman işleri batıracak, Snow ve Charming yeni bir ebeveynlik testinden geçecek, Zelena kendisinden beklenen ruh hastası hareketleriyle neşe saçacak, Regina da her zamanki gibi günü kurtarmak için orda olacak. Bu arada bu dizinin en güzel replikleri hala Regina’ya yazılıyor. En sevdiği karakter Regina olmayan birkaç kişinin de aramıza katılmasına az kaldı. 

Geçen sezonun müthiş dans sahnesinden sonra yeni bir Beauty and the Beast selamı da durduk yere mutlu etti. Fakat Belle onu nasıl taşıyacak yanında, biraz küçültselermiş bari.


''You must be a Weasley''

Hemen bir diğer yeni karakterimiz Merida’ya (Amy Manson) da hoşgeldin diyelim. Geçtiğimiz sezonda Disney prensesleri Elsa ve Anna vardı Frozen’dan. Brave’in Merida’sı Once Upon a Time’da izleyeceğimiz ilk Pixar karakteri. Frozen karakterleri, özellikle Anna animasyon haline yakınlığıyla kalbimi çalmıştı. Merida da tıpkı filmde tanıdığımız gibi. Brave izlemeyen ve ne diyor bu Weasley diyenler için özet geçeyim. Merida genç bir prenses ve gelenekle, evlenmekle pek alakası yok. Dizide bahsettiği klanların birinin oğluyla evleneceğini öğrenince bir cadıya gidip annesinin fikrini değiştirmesi için büyü yapmasını istiyor. Ama o büyü lanete dönüyor (bkz. ayıya dönüşme konuşması) ve bu laneti bozmaya çalışıyor. Filmin en eğlenceli yanlarından olan klanlar anlaşılan Merida’nın başa geçmesine kardeşlerini kaçıracak kadar bozulmuşlar. Merida ‘’benim ülkemde insanlar kadınların yönetemeyeceğini düşünür’’ dediğinde Emma’nın ‘’sadece senin ülkende değil’’ demesi nefisti. Merida’nın macerasına Mulan ve Ruby’nin de katılacağını biliyoruz. Bu ‘girl power’ için sabırsızlanıyorum.  


Şu sıfattan nasıl Karanlık Olan çıkacak


Derken...

Ve Emma, Emma, Emma… Öncelikle, Emma’nın akıl hocasının Rumple olmasına çok sevindim. Gold’un komadan ne zaman çıkacağı belli değilken Robert Carlyle şahanesini yeniden Rumplestiltskin olarak izleyebileceğiz. Emma karanlığa ne kadar direnebildi henüz bilmiyoruz ama bu bölümdeki savaşı gözden kaçacak gibi değildi. Karanlığa ve kafasının içindeki Rumple’a direnirken uzun süredir görmediğimiz kadar kaybolmuş bir Emma Swan vardı. Hançer’i vermek için Regina’ya güvenmesinden bahsetmeden geçemeyeceğim. Hep diyorum birçok esas ve sevdiğimiz karakter var ancak her şeyi başlatan Henry’yi göz önüne aldığımızda Regina ve Emma’nın hikayesi bu. Düşmandan, oğulları için birbirine katlanan iki kadına; ordan arkadaş’a evrilen bir ilişki. Emma kurtarılacaksa da yok edilecekse de bunu Regina yapacak, başka kimse değil. Zaten Rumple’ın Karanlık Olan’ların durmasının tek yolunun durdurulmak olduğunu hatırlatması pek hayırlı gelişmeler olacağı yönünde okunamaz.

Storybrooke’a beklenmedik iniş yapana kadar geçen altı haftada neler oldu bunun peşine düşeceğiz. Bu hafıza kaybetme, zaman atlama olayları beni biraz sıksa da bir Once Upon a Time klasiği deyip; evimin duvarlarını OUAT zaman çizelgesiyle donatırım ne yapayım. Son bir şey; Emma’nın meşhur kırmızı, deri ‘Kurtarıcı’ ceketi Sneezy ile birlikte taşa döndü. Kurtarıcı’nın karakteristik öğelerinden olan ceket döndüğünde Emma Swan da döner. Ya da Emma Swan döner ceket de döner. Olabilir yani.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER