Bat Poyraz Bat!
Poyraz Karayel bağımlısı ve çevremdeki neredeyse herkesi bu diziye başlatmış birisi olarak üzülerek söylüyorum ki 26. bölüm dizinin şu ana kadarki en kötü bölümüdür. Hem de öyle böyle kötü değil. Daha evvel bir 14. bölüm vardı bazı sahneler gereksiz uzatılmış diye sinirlendiğim, bir de 19. bölüm birtakım karakterler beni hayal kırıklığına uğrattığı için çok içime sinmeyen. Ama o bölümler bile tekrar tekrar izlenebilir güzellikteydi Poyraz Karayel evreninde. Geçen haftaki bölüm de bir sürü hatayla doluydu ama hadi yeni başladılar diye bir nebze affedilebilir demiştik. Ama bu çok kötü oldu be. Sahne kaçıracağım diye gözümü ekrandan ayıramayan ben resmen sıkıldım ilk defa, alelade bir dizi gibi (bakınız bu husus çok mühim) başka şeylerle ilgilenirken buldum kendimi. Sıkılmaktan da öte sinirlendim.  Neden? Çünkü sevip benimsediğim şeylerin boka sarması canımı sıkıyor. Kendi kendime niye sevemiyorum bu bölümü dedim. Bir yapmacıklık bir olmamışlık aldı başını gitti. Daha evvel hiç izlemeyip ilk defa bu bölümüne denk gelen bir kişi “Bu muydu lan o kadar övdüğünüz dizi?” diyebilir, sonuna kadar haklıdır. O yüzden lütfen bu dip olsun ve battığı gibi ordan yukarı doğru çıksın Poyraz Karayel demekten başka elimizden bir şey gelmiyor şu noktada. Uçan kuştaki güzelliği kayıp mı ettik yoksa Albayım? Hadi bir de birtakım abuk metroseksüel kılıklara sokup (ekrana bakamadım yüzümü filan kapattım o derece) yok yere karizmasını çizdirdiğiniz Sefer’in repliğiyle sorayım: Biz hep sevdiklerimizden mi patlayacağız böyle?

Hikaye kopuk kopuk, oyunculuklar muhteşem diye sevdik ama nedense oyuncular bizi inandıramıyorlar, her şey arkadan atlı koştururmuşçasına hızlı gerçekleşiyor ama aslında pek de bir olay olmuyor, sürenin çoğu goygoyla geçiyor, falan filan. Yaz tatilinin etkisinden çıkıp okula alışamamış çocukların şaşkınlığı var sanki ekipte.
 

Bana mutsuzluğun resmini çizebilir misin Poyraz?

Oysa bölüm güzel başlamıştı (Bol reyting alan son sahnenin yeni bölümün bir parçasıymış gibi tekrar verilmesini saymazsak). Poyraz’ın acısı, Begüm’ün kendini kaybetmesi, Ayşegül’ün Poyraz’a yardım etmesi ama istediği kadar yanında olamayışı, mesela bir sarılamayışı. Fragmana da koydukları ve bölümle ilgili umudumu arttıran Bahri-Poyraz sahnesi. Sinan’ın babasının oğlu olduğunu bir kez daha gösterdiği ölümle yaşam arası rüya sahnesi, Begüm’ün saçlarını kesip şarkı söylediği sahne. Şebnem Hassanisoughi’yi övmeye devam edeceğim bu noktada, kendisini diziye girdiği andan beri çok beğeniyorum, söz konusu sahne de bir sanat filmi sahnesi gibiydi. Burada gözüme batan ve belirtme ihtiyacı duyduğum bir şey; Sinan ölümden dönmüş, Begüm kendini alkole vurmuş ve depresyonun dibindeyken Ünsal ve Canan Özbakan çiftinin halen İsviçre’de olması. Oyuncuların diziden ayrıldığının farkındayım ama geçen sene izlediğimiz hikâyeye bakarsak bu tamamen mantık dışı. En azından lafları geçseydi. Keza Sema telefonla konuşurken Sinan’ın vurulma olayını duyan Bahri ve Songül’deki cold blood tepkisizlik.


Koskoca Avukat Hanım'ın düştüğü hallere bak.

Sema demans mı, Alzheimer mı, beyninde ur mu var bilmiyorum da, hafızasıyla birlikte kişiliği, mantığı, sofistike yanları filan da gidip geliyor. İdollük derecesinde mükemmel bir karakterdi kendisi, etmeyin eylemeyin üzülüyorum. Yeni tanıdığı Poyraz’ın işe gelirken giymesi için tam üstüne oturacak takım elbise ayarlayan Sema, kocası olacak adama damatlık dikmesi için nasıl bir modacı buluyor öyle? Adam haklı olarak sinirlenirken de "Kabul ediyorum, benim hatam." diye çaktırmadan gülüyor filan.  Komik mi? Bence değil. O değil de taşındığımı tamamen unutmuşum nedir ya? Nereye taşındı ki Sema? Kız isteme olayı zaten saçmayken Ayşegül’ü olaya dahil etmeye ne gerek vardı onu bile anlamadım ben. Sema "Biz Sefer’le evleniyoruz." diyor, Ayşegül hiç sorgulamıyor bile zaten. Nasıl oldu, emin misin filan sorsana ya? Ay çok sevindim, deyip geçti resmen yarım ağız. Geçen hafta diğerleri de sanki çok önemsiz bir haber gibi, "İyi, tamam, oturun, biz de Adil Topal’ı konuşuyorduk." diye konuyu değiştirdiler heyecanlı heyecanlı biz evleniyoruz diyen çifte. Kızı Bahri’den isteyeceklerdi güya, Ayşegül’den istediler resmen. Kim istedi o da belli değil gerçi. Sema’nın görümce topuzu ve içerisinde yürüyemediği rüküş elbisesiyle “Ne düşüneceğiz ya ver gitsin!” şeklindeki Kezbansal söylemleri ve nikâh değil düğün değil ne gerekse piste davet edilen çiftimizin dans etme çabası beni benden aldı. Neyse ki Sadreddin Songül’e biz yarın edeceğiz senle dansı dedi de sahne kurtuldu. Son ana kadar Poyraz dolaptan çıkıp (Sahi neden çıkamıyor, mantıklı bir açıklaması olan var mı?) olaya dalacak diye bekledim, o da olmadı. Kısacası bu sahnedeki mizah da gay modacı mizahı gibi bizim Poyraz Karayel’den beklediğimiz mizah değil. Komik olacağı çok bariz bir durum varken en çok “Quaresma aynı Quaresma yani, bi cacık olmaz.” repliğiyle mi eğlenmeliydim? Yanlış anlaşılmasın Beşiktaş göndermelerini bir Beşiktaşlı olarak gülümsemeyle takip ediyorum. Ama sahne bütün olarak bir “Zülfikar’a meslek şoku” sahnesi içtenliğine sahip değil.

Lakin favori çiftim SefSe’yle ilgili en çok hayal kırıklığı yaşatan sahne nişan sonrası baş başa konuştukları sahnedir. Bir kere o mekan Beş Kardeş izleyicileri için o diziyle özdeşleşmiş bir mekan, başka bir yer bulsaydınız keşke. İkincisi, bir sezon boyunca Sefer’in Sema’yı sevişini, bekleyişini izledik. Sema tarafından da bildiğin hoşlanma/etkilenme sinyalleri aldık ara ara. “Ben senin bana olan aşkına aşık oldum.”a mı bağlanmalıydı olay? Hem bir insanın aşkına aşık olmak, kendisine de aşık olmak manasına gelir mi? (Kelebeğin Rüyası filmini anıyorum gözlerim kapalı). Biz Sema’nın kendisiyle ilgili anlatamadığı şey ne, Ayşegül’e hiç aşık olmadım sorup durma dedi, Sefer’e tee lisede mektuplaştığı çocuktan bahsetti bunları öğrenelim derken, bari en azından mevzu daddy issues’e bağlansın diye derinlikli psikolojik çözümlemeler beklerken bu muydu yani? Adam gönül diyor, bu hala mantığı devreden çıkaramamış şeyler söylüyor duygusuz duygusuz. “Bu yaşa geldim, yalnızlıktan da ölüyorum üzerine afiyet, hazır sen de peşimde pervanesin, elin yüzün de düzgün kaçırmayayım bari dedim.” dese daha samimi bir cevap olurdu. O öpüşme sahnesi de hiç olmamış. Uzun uzun çekilmiş bir de ama, Sefer’in polise oyun yapıyoruz ayağına Sema’yı gafil avlayıp öptüğü sahnedeki, onu bırak geçen haftaki kısacık beraber yürüdükleri sahnedeki duygunun onda biri yoktu. Olmamış.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER