Doctor Who: Cadı kazanı..

Bir hafta merak ettik, düşündük durduk: Missy, Clara ve TARDIS nasıl kurtulmuş olabilirdi acaba? İlk ikisi için cevabı Missy’nin kendisi verdi, bu sezonun ikinci bölümü olan “The Witch’s Familiar”ın başında: Doktor’dan öğrendiği bir hileyi kullanarak. Vortex manipülatörünü tam ölmeden evvel kendisine ateş edenlerin enerjisiyle birlikte kullanan Missy hem geçen sezon sonu Brigadier kendisini vurduktan sonra kurtulmuştu, hem de bir önceki bölümde kendisiyle birlikte Clara’yı da kurtarmıştı Dalekler’in elinden. Ama hala sorun büyüktü. Doktor Skaro’nun göbeğinde Dalek imparatorluğunun ortasındaydı, elinde ne sonik tornavida, ne TARDIS vardı, ve Missy ile Clara’nın da ucu sivri bir çubuktan başka bir şeyleri yoktu. Vortex manipülatörleri de yanmıştı tabii.

Doktor ise Clara’nın vurulmasından sonra hala Davros’un yanındaydı, ve onu kendisini hayatta tutan meşhur koltuğundan kalkmaya zorlamasıyla dizi tarihinin en ilginç sahnelerinden biri ortaya çıktı.

Skaro’da beş çayı keyfi.

Dalekler’in en korkulu kabusu ancak bu olabilirdi: Davros’un koltuğunda çayını içen bir Doktor. Gayet “British” bir sahneyle karşı karşıyaydı zavallı Dalekler. Kendisini koruyan kuvvet alanıyla Dalekler’den zarar görmeyen Doktor’un istediği tek şey, Clara’nın ona teslim edilmesiydi. Gördüklerine inanmamıştı, Clara’nın yok edilebileceğine inanmamıştı, ama Supreme Dalek kendi açısından haklıydı bu sefer: Ortada herhangi bir kandırmaca yoktu, son güçleriyle yok etmişti Dalekler Clara ve Missy’i. Bu sırada elbette Davros kişisel koruması Colony Sarff’ın da yardımıyla ayağa kalkmıştı ve ne yazık ki Doktor Davros’un koltuğunda saklanan yılanları fark etmemişti. Ayakkabıları giyerken her zaman içine bir göz atmak gerekir...

Bu sırada Missy ve Clara da Skaro’nun kanalizasyonlarında ya da daha doğrusu çürümekte olan Dalekler’in mezarlığında dolaşıyordu. Planları bir Dalek’i ele geçirmekti, aslında bu Missy’nin planıydı ve Clara plan işlerken öğrendi detayları. Ama burada kaçırmamamız gereken çok önemli bir detay daha var: Broşundan bahsederken Missy, ki Dalek’in zırhını delmek için kullanacaktı, onu Gallifrey’in eski günlerinde Doktor’dan aldığını söyledi ve tam kızından bahsederken kurban olacak Dalek’imiz sahneye girdi. Doktor’un ilginç aile bağlarını hep izledik, peki gerçekten Missy/Master’ın ailesi var mı? Moffat burada da kapımızı çalan hınzır çocuk gibi bizi dürttü ve kaçtı, ama umarım ileride bu konuda bir şeyler göreceğiz. Missy’nin Dalek’in zırhını delerkenki Amerikan aksanı da epey komikti bu arada.

Cıvık bir Dalek karışımı saldırısına uğrayan Dalek’imiz havaya uçtuğunda geriye zırhı kalmıştı elbette. Zırhın içine kim girecekti peki? Daha önce Dalek Asylum’da da gördüğümüz bir kombinasyondu bu, biraz farklı olsa da: Clara-Dalek karşınızda.

Asylum? Hayır burası Skaro kanalizasyonu.

Davros’un ise planları tıkır tıkır işliyordu. Doktor’u kendisine bağlı olan kablo yığınına yöneltiyordu Davros, ki bu kablolar genetik materyal taşıyan hiperuzay rölesiydi Doktor’un dediğine göre. Bütün Dalekler’in hayatına bağlamıştı Davros kendisini bu kablolarla ve şimdi Doktor’a öneriyordu hepsini: Bir Dalek soykırımı yapması için. 

Ama Doktor’un ne olursa olsun imza atamayacağı bir şeydi bu ve Davros Doktor’un merhametini başka bir şekilde kullanmalıydı planlarını uygulamaya koyması için. Bu arada sonik tornavidasını da kötü anılar nedeniyle bıraktığını söyledi Doktor. Bu benim gibi klasik Whovianları epey üzmüştür sanırım.

Tek bir dokunuşta Dalekler’i yok etmek? Fena fikir değil açıkçası.

Bu sırada Missy de Clara-Dalek üzerinde ufak deneyler yapmakla meşguldü. Dalekler’in neden devamlı “exterminate” dediğini görmüş olduk: Aslında duygularını açığa çıkaran tek kelimeydi bu, şarjörlerini değiştiriyordu Dalekler böylece. Ve birçok kelimeye de otosansür uyguluyordu Dalekler, “Clara” artık “Dalek” demekti onu dinleyenler için bundan sonra. Clara-Dalek tarafından yakalanmış gibi gözükerek yol aldı Missy ve Clara Skaro’da, Doktor’un yanına gitmek için.

Davros ise Doktor’u yine akıl oyunlarıyla sorguluyordu. Gallifrey’i neden terk etmişti Doktor gerçekten de? Vasiyetinde neler vardı Doktor’un? Sanırım bu sezon da kafamızın bu soruyu kurcalaması üzerine kurdu Moffat her şeyi. Her neyse, kendisini pek karizmatik gösteren güneş gözlüklerini takan Doktor Davros’a haberleri verdi ve Gallifrey ile Time Lord’ları bir şekilde kurtardığını söyledi. İlginç bir şekilde bu Davros’u epey duygulandırdı ve Davros Doktor ile biyonik gözü ile değil, kendi gözleriyle konuşmak istedi bu sefer. Doktor’a bu sefer ne olursa olsun kendi ırkını koruması tavsiyesini veren Davros’un planları dahilinde mi böyle davrandığı yoksa gerçekten de Doktor ile Davros arasında iki eski arkadaş arasındaki samimi bir konuşmaya mı tanıklık ettiğimiz bence meçhul. Missy ile Doktor’un birbirlerini yok etmeye çalışarak flört ettiği bir evrende, Doktor ile Davros’un bir anlığına gülüşmesi pek de yadırganmamalı açıkçası.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER