Görevimiz Tehlike: Zoo
Her bölüm daldan dala atlıyoruz. Bu bölüm de Fringe, Görevimiz Tehlike, Hotel Ruanda, vb. yapımlarının konularından ne varsa ortaya karışık bir bölüm izledik. Bir yandan ana hücrenin ne işe yaradığını anlamaya çalıştık. Bu uğurda gerçek ayıların kullanıldığı sahneler izledik. Bir yandan, en başından beri ısınamadığım Jamie karakterinin paçasını kurtarmak için ekibin tereyağından kıl çeker gibi olayları çözmesine şahit olduk.

Geçen bölüm, ayıların yaz ortasında kış uykusuna girdiğini görmüştük. Ayılarla işimizin o bölümde bitmesini ve her akşam sarılarak uyuduğum oyuncak ayımın sevimliliğinde hatıralarımda kalmasını dilemiştim, ama öyle olmadı. Geçen bölüm uykuya dalan ayımızın arkadaşları, Paris'te cirit atıyorlarmış. Ana hücre aracılığı ile Reiden şirketini suçlamak için kanıta ihtiyacı olan ekibimiz de bu durumu fırsat bildi. Paris'e uçmaya karar verdiler. Ben olsam Jamie'yi ispiyonlardım, ama ekibimiz artık bir aile. Bu nedenle Jamie'yi geride bırakamadılar. Ethan Hunt ve ekibinden bile hızlı, Reiden şirketinin içine sızabildiler. Hem de aralarında iletişim teknolojilerinden anlayan bir kişi bile olmamasına rağmen. Koca şirketin e-posta ve bilgi depolama ağına bağlanabildiler. Hani hayvanları kurtaracaktık? Bu Görevimiz Tehlike operasyonu nereden çıktı?

 Sidikli Naciye de mi koca bulmuş?

Ne zaman bu kadar kaynaştılar? Ne zaman "Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için!" oldu, ben kaçırmışım. Elbette kaçıranlar için açıklama, Abraham'dan geldi. Ekibin her bireyinin sorunlu bir aile geçmişi olduğu bu bölüm de kanıtladı. Bu sefer de Abraham'ın geçmişine yol aldık. Açıkcası her karakterin şu anki durumunu anlatan bu geçmiş hikayelerin, bir alt yazı hızında aktarılmasını sevmiyorum. Abraham, onları cehennem gibi bir gelecekten korumak adına, kendi öz kardeşlerinin ölmesine göz yummuş. Hem de bunu henüz 10 yaşındayken yapmak zorunda kalmış. Yaşadığı travmayı düşünebiliyor musunuz? Kendine yeni bir aile kurma isteğini anlayabilirim. Bu aileyi çatlak bir baba ile büyümek zorunda kalmış Jackson ile denemesini de anlayabilirim. Jamie'nin eli bile titremeden FBI ajanını (Henüz netleşmedi, olmayabilir de.) vurması ve daha sonra yakalanmamak için kendi annesinin adını kullanması nedeni ile kendini kötü hissetti. Bu durum yüzünden duygusallaşması ile Abraham'ın durumu bir mi? Çocuk asker olarak kullanılmış, kardeşleri gözlerinin önünde öldürülmüş biri olarak iki gün önce tanıdığın Jamie'yi, nasıl aile diye kabul edebiliyorsun? Hadi Jamie'yi aileden kabul ettin, yaşadığı durumu kendi durumunla eş tutabilir misin? Karakterlere derinlik katmak ya da karakterleri ekibe ve birbirlerine bağlamak için bu kadar dramatik aile geçmişlerine ihtiyacımız yok bence. Bu aile geçmişlerinin bu kadar kolay harcanmasına izin vermeseler keşke.

Ayrıca insanların haftalar sonra, seanslar sonra ancak terapistine açıklayabildiği bu acılar, bu kadar kolay bir yabancıya nasıl anlatılabildi? Belki de kendi acılarımı naftalinlere sarıp, taa içimde hiç usanmadan saklayan biri olduğum içindir. Her ne kadar duygusal bir insan olsam acılarımı paylaşmak konusunda cimriyimdir. Bu nedenle çok şaşırdım. 

Dizide sevdiğim iki karakter var. İkisinin de geçmişi sorunlu. Ancak bu sorunları o kadar "cool" anlatıyorlar ki sanırsın yaşanmamış da birileri kahve falında kötü haber vermiş. Bu hikayeler, özensiz sahneler ve diyaloglarla bize aktarılıyor. O nedenle o kadar havada, o kadar sahneden ve karakterden uzakta kalıyor ki üzüleceğime gülesim geliyor.

Mitch'in dramatik aile geçmişi, bu bölüm hayvanların yeni durumu konusunda şüphe yaratabilecek bir üçüncü şahsı konuya dahil etmek adına kullanıldı. Bilindik ama beklenmedik bir adım oldu. Mitch'in kızına olan özlemi ile Jamie'nin annesinin intikamını almak istemesi, her ne kadar Abraham onları ailem diye kabul etse de, ileride ekibin başına çok iş açacak.

Başka bir dramatik olay Chole ve nişanlısı arasında yaşanmıştı. Chole'nin eski nişanlısı, onu kız kardeşi ile aldatmış. Bu bölüm bu aile dramı da kullanıldı. Chole'nin eski nişanlısı ekibe yardım etmek isterken ayıların pençesinden kaçamadı. Bu da sanırım Chole için sağlanan ilahi adalet oldu. Karma ile dalga geçmeyeceksin. Acısı çok kötü çıkar.

Her durum için aşı üreten bilim, klişeler için de üretebilse keşke. Klişelerin olmasına karşı değilim ama bunların kullanıldığı sahnelerin akılda kalıcı olmasını sevenlerdenim. Felaketten kurtulmak için yine bir aşı yapılması söz konusu. Chole patronuna efelenerek ekibini satmadı -ki ileride benzer bir durumda Jamie'nin satacağına eminim. Abraham ekibi, Jackson Abraham'ı korudu. Ana hücreden üretilecek aşıyı iyi niyetli kullanmaya hazır ekibimize karşılık, Reiden şirketi ve Mitch'in oyuna yeni dahil ettiği ilaç şirketi var. Hayvanlara ne olduğunu biliyoruz. Oyuna yeni oyuncular da katıldı. Haa, ama durun henüz olaya dahil olan bir ordu yok. O da gelsin ortalık çok kızışacak (?). 


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER