The Strain: Bir Tiran'ın doğuşu...

Justine Feraldo zıpkın gibi, fişşek gibi bir başgan vallahi. Manhattan’ı adım adım temizlemeye başlamış bile. Aslında işler gayet de iyi gidiyordu. Bir de çocuklar olmasaydı gerçekten de Manhattan’ı temizleyebilirlerdi. Kaç bölümdür Eph’in eski eşinin etrafındaki çocukların amacını merak ediyorduk ki sır perdesi biraz olsun aralandı.

Bunlar bir nevi bordo bereli strigoi oluyorlar. Normal strigoilerden çok daha hızlı, çok daha sonuç odaklı, kolayca vurulamayan ve nereden çıkacağı belli olmayan strigoiler. Duvarda, tavanda dahi yürüyebiliyorlar ki fiziksel olarak aslında bu oldukça saçma bir durum. Bana Falling Skies dizisindeki sıçrayan uzaylıları hatırlattı. Keşke o dizi saçma sapan bir hal almasaydı. Ne güzel izliyorduk post-apokaliptik, post-apokaliptik...

Eph’in başı hala evladıyla dertte. Evlat olsa sevilmezler parti olsa Zach başkanlığında iktidara yürürler. Adamın bin türlü işi var. Babası insanlığı kurtaracak ama bizimki hala triplerde. Fazla empati de zararmış ben bunu gördüm. Eph bir sürü nasihatte bulunup gitti ama velet bunu fırsat bilip yine kendini sokaklara atacaktır. Çünkü akacak kan damarda durmaz.

You talkin' to me?!

The Strain’de her karakterin ilerleyişini izlerken ödümüz ağzımıza geliyor. Bir de Eph’in alkol problemiyle vallahi uğraşamayacağım. Karanlık yerlere öylece dalan karakterler bana yetiyor. Güzelim tren yolculuğunu zehir etti bize. Yine de birinci sezon hem insanlığı hem Eph’i satan herifi trenden atmasıyla kendisini affettirdi. Ama şimdilik... İçmeye devam ederse bozuşacağız.

Vasiliy’i kodesten çıkartırlarken Dutch ve Vasiliy’nin kendilerini polis olarak bulmaları gerçekten sürpriz oldu. Polis teşkilatının olan bitenden gerçekten tam olarak haberi yok ama yine de çözümleri sağlam. Strigoilerin geliş kanalını kapatma girişimini yanlış bulup sivillerle operasyona gitme fikrini doğru bulan bir sistemin eline kalmış olmak biraz ürkütücü ama hiç olmazsa direniyorlar.

Yeğenimi gömeyim sonra alayına...

Bu avı başlatan kişi Justine başgandı. Sürdürdükçe de zirvedeki isim o olacak. Zaten katı birisi ve bu bölümde yeğenini Strigoilere kurban vermesi onu iyice motive etti. Bunun sonunda tamamen radikalleşebilir. The Strain’de aynı zamanda bir tiranın doğuşuna tanıklık edebiliriz. Asıl motive olması gereken kişi Fitzwilliam’dı ama o da tıpış tıpış kendi geldi. Bence Fitzwilliams’da güzel bir hikaye ıskalanmış oldu.

Bu bölümün en mutlusu kesinlikle Eldritch’di ama o da muradına eremeyecek sanırım. Aralarında öpüşmek için hayli uzun bir mesafe olmasına rağmen yüzünden okunan heyecanını ergenlerde göremezsiniz. Sonraki hal ve tavırları bana Eichorst’un “master ona sadece zaman tanıdı, ebediyeti vermedi” sözlerini hatırlattı. Sanırım gelecek bölümlerde tekrar güçten düşüşünü ve bu kazıklanma duygusuyla neler yapacağını göreceğiz. Eldritch belki çok zeki ama sonsuzluğa olan tutkusu onu körleştiriyor. Strigoi bir Eldritch, Master’in hiçbir işine yaramaz.

İhtiyar’ın hiç kimse umurunda değil. Bütün işi kitabı aramak. Bu kadar yoğun aramaya elbet bulacaktır. En azından gittiği zenci mafyası bu yolda ilerlemesini ve Eldritch’le bir kez daha karşı karşıya gelmesine sebep olacaktır. İhtiyar ve zenciler arasında kılıç ve silahlar çekildiğinde bir rap şarkısı kulağıma gelmeye başladı. Son olarak şarkıyı sizlerle paylaşacağım. Haftaya yine buralarda görüşelim...

 

İhtiyar’ın Hikayesi!

Oooo ihtiyar’ın rap’i sert istesen bir dert istemesen bir dert.

New york sokakları solucanlı İhtiyarın eli hep kanlı

Şimdiki zenciler şunu anlamalı İhtiyar bu işte hep vardı.

İhtiyar’ın sınırı bir ısırık ötesi keser mi onu bu zencilerin sesi

Hoparlörü aç kulağını daya, tarihin gizli sesi işte orada

Strigoiler saldırır hep uzaktan, sana yan bakışı aslında tuzaktan

Gardını al, boynunu kollaaa benzemez bu işler arabadan taramaya!

Gündüzleri dinlenip geceleri savaşacaksın

Eğer ısırılırsan İhtiyar’ın kılıcını sen de tadacaksın.

Bu sözlerimi ezberle bir strigoi ile karşılaşırsan sakın tökezleme.

İhtiyar bu işte başrol seni çabuk unuturlar akıllı ol...

İhtiyaaaar waaaaaas in daaaaaa houseeee!!! Ovvv yeaaaa...

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER