Gerilim içimizde can çekişiyor!
Zoo giderek hayalini kurduğum şeyden çok farklı bir mevkiye sürükleniyor. Hayvanların ''Eeh yetti be'' diyerek haklı isyanını izleyeceğimizi sanmıştım ama işin içine kimyasallar ve insan eli bulaştı. Aslında bu bile hayvanların tarafında olmamız için yeterli. Ama bize sunulan dil bu yönde değil. Bütün hayvanlar zarif ve masum insancıklara saldırıyor diyorlar,  biz de tü kaka hayvanlar diyerek izliyoruz. Öyle mi yapıyoruz? Hayır, en azından ben değil. Gerilim bize enjekte edilmesi gereken ilk şey. Ama esneyerek izliyoruz. Arada birkaç balon patlatın da ses refleksiyle içimiz coşsun bari.


Sonra ben de dedim ki demirden korksak trene binmezdik!

Dizinin castında sezdiğim ciddi sıkıntı devamlılığını koruyor. Chloe'ye ısınamadım gitti. Mitch ile olan konuşması ona duygusal yönlendirici görevi yüklese de rolün varlığı için yeterli değil. Jamie ise aynı şekilde etkisiz eleman gibi. Araştırmacı haşin gazeteci rolünde başından beri sırıtıyor. Üstelik başlangıçta onun Mitch ile yakınlaşacağını hissettirdiler. Ama sonrasında civcivli hisleri manyak ajana doğru kaydı. Akıllı geçinen bir gazeteci karşısındakinin manyaklığını zerre hissetmedi, hoş mu?

Ayı sahnesinin yarattığı etkiye bayıldım. Fransız kadının zarafeti ve ayının vahşi doğasının canlı ve şık bir evin temasında toplanması enfes bir tablo gibiydi. Ancak sahnenin uzaması fazlasıyla yorucu oldu. Gidiyoruz geliyoruz, kadın dolapta kilitli. Bırakıyoruz dönüyoruz, ayı yiyip içmeye devam ediyor. Ya sahne daha kısa kesilmeliydi ya da daha vurucu bir çıkış yapılmalıydı. Kadının yerde yatan parçalanmış bedenini görsek çok daha akılda kalıcı olacaktı.


Telefonun başında çaresiz bekliyorum...

Mitch'in kızıyla kuramadığı bağ binlerce kez işlenmiş bir konu. Ama Billy Burke devreye girince anlattığı kısacık şeyler bile kalbimden vurdu. Sanırım Chloe'ye de inandığım ilk ve tek sahne bu oldu. Umarım son olmaz. Zira gerilim yeterince can çekişiyorken bir de dramda kötü olmalarını kaldıramam.

Dizide ölmesi gereken karakterler listesi yapsak Evan Lee sonda olurdu benim için. Bana göre Abraham, Evan Lee ve Mitch diziyi taşıyan asıl kolonlardı. Ama Evan Lee'nin ani ve soluk ölümü her şeyi yerin dibine çaktı. Bir sahnede göz doktoru varsa, hele ki böylesi bir gerilim dizisi izliyorsak, elbette ki rahatsız olacağız demektir. Tarih boyunca gözle ilgili izlediğimiz şeyler bizi rahatsız etmiştir. Sahiden sahneyi izlerken gözlerimde yanmalar hissettim. Ama bu benim kahrolası bir fiziksel empat olmamla daha çok alakalı. Sahne daha etkileyici olabilir miydi? Şüphesiz!


Gelmişken bi' yakın gözlüğü alalım mı?

Anne hücre şimdilik güvenli ellerde. Ekibimizin onunla ne yapacağını bilmediğini varsayarsak tabii... Gerçi Mitch'in deneyleri ona güvenimizi katladı ama ekip işi zor. Bu gidişle Chloe'nin rütbesini söküp illegal bir çılgın olacağını düşünüyorum. Ve lütfen artık biraz tempo! 45 sene önce yerlerde sürünmüş bir sanat filmi yoğunluğunda geçiyor sahneler. Yarasalardan kurtulduk neyse ki, sıradaki hayvanlara geçelim artık. Mesela ben güvercinleri, balıkların dönüşümünü filan izlemek istiyorum. Naif canlıların çıldırışını izlemek enfes olur. Hem sualtı çekimleri de biraz hareket getirir belki...

Bekleyip birlikte göreceğiz. Güzel günler.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER